Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Válek chce konec opatření v Česku nejpozději 1. dubna: Přeje si předcovidové Velikonoce

Autor: ČTK, for - 
18. února 2022
14:24

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce, aby nejpozději 1. dubna byla uvolněna téměř všechna protikoronavirová opatření. Respirátory by mohly být povinné v menší míře než dosud. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně po schválení novely pandemického zákona. Na jednání vlády chce Válek příští týden předložit návrh postupného uvolňování opatření. Válek uvedl, že by chtěl mít již předcovidové Velikonoce. 

Válek by chtěl, aby lidé v Česku po třech letech mohli prožít Velikonoce, jak byli zvyklí před koronavirovou pandemií. Svátky nastanou v polovině dubna. Zároveň ale upozornil na to, že denně umírá několik pacientů s covidem. „Zbytečně, protože nebyli očkováni, nemají plné očkováni, nešli buď na posilovací dávku, nebo nemají dvě dávky,“ řekl. „Všem doporučuji, chystejte kraslice a malujte vajíčka,“ uvedl s úsměvem.

Minimálně v prvních dvou březnových týdnech je tak podle ministra nutné být obezřetní. Do konce února podle něj bude narůstat počet hospitalizovaných, nehrozí ale zahlcení jednotek intenzivní péče. Stále je však nutné chránit rizikové skupiny obyvatel, dodal Válek.

Respirátory jen v MHD?

Co se týče povinného nošení respirátorů, Národní institut pro zvládání pandemie podle Válka diskutuje o variantách. Sám si umí představit jejich zachování například v hromadné dopravě. Očekává ale, že povinné budou v menší míře než dosud. V současné době jsou nutné ve veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě.

Video  Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek o nutnosti třetí posilující dávky vakcíny proti covidu-19.  - Jiří Nováček
Video se připravuje ...

Opět obhajoval spornou novelu pandemického zákona. Sněmovna dnes přehlasovala koaliční většinou senátní veto. Novela zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Uzákoní rovněž zavedenou praxi nařizování karantény nebo izolace telefonicky či krátkou textovou zprávou. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že předlohu podepíše. Podle Válka by například bez pandemického zákona nebylo možné proplácet PCR testy ze zdravotního pojištění bez indikace lékaře.

Jirik-ta ( 19. února 2022 05:11 )

bída že jí neukrojíš

Jirik-ta ( 19. února 2022 05:10 )

jajas ( 18. února 2022 18:22 )

Bóže, to je matla...nejdříve nechtěl proplácet žádný PCR test a teď najednou chce.....proto na to potřeboval ten pandemický zákon....zákonů tady máme plnou pr*d*e*l a už se v nich nevyznají ani ti, co je schv­alova­li..­....­.By se měli vyprdnout na zákon a snažit se něco dělat pro lidi s těma energiema....všude ve světě to umí, jen tady se pořád plácají v bahně.....a tvrdí, že lidem pomáhají! Komici!

secretariat ( 18. února 2022 15:50 )

A já si přeji konec Válka. Že na tom MZ musí dát takové nýmandy. Jeden lepší než druhý.

Matos7 ( 18. února 2022 15:48 )

Dobre už mu hrabe

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud