Úterý 24. května 2022
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Zataženo, déšť 20°C

Exprezident Walesa (78) se nakazil covidem, má přitom nemocné srdce. Zmínil ukrutnou bolest

Autor: ČTK, Mii - 
21. ledna 2022
20:07

Pozitivní test na koronavirus dnes ohlásil bývalý polský prezident Lech Walesa. Bojovník proti komunistickému režimu a někdejší odborový předák napsal na facebooku, že se nakazil, přestože si nechal dát tři dávky vakcíny proti covidu-19. Postěžoval si na bolest hlavy a pocity, jako kdyby se mu „svaly odtrhávaly od masa“. Osmasedmdesátiletý Walesa trpí mimo to problémy se srdcem.

Walesa je ve světě považován za symbol boje Poláků proti komunismu. Tento elektrikář z gdaňských loděnic, který stál u zrodu odborového svazu Solidarita, v roce 1983 získal Nobelovu cenu za mír. Prvním polským prezidentem po pádu komunismu se stal v roce 1990 a tuto funkci vykonával pět let. V posledních letech na sebe přitahoval pozornost bojem za očištění svého jména po nařčení ze spolupráce o donášení tajné komunistické policii nebo soudními spory s Jaroslawem Kaczyńským, předsedou polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost a nejmocnějším politikem v zemi.

V březnu loňského roku podstoupil Walesa úspěšnou operaci srdce, trvala čtyři a půl hodiny. Před zákrokem natočil emotivní video. „Jdu do nemocnice. Co bude dál, řekne jen čas,“ prohlásil Walesa. „Jelikož nevím, kdy se zase setkáme, nebo zda vůbec, rád bych řekl, že jsem udělal vše, abych dobře sloužil zemi,“ dodal podle AFP.

V roce 2017 pak byl kvůli problémům se srdcem několik dní v nemocnici. 

Polsko kvůli omikronu zpřísňuje

Polsko za poslední den zaznamenalo 36 665 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvíce od začátku pandemie covidu-19 v zemi, řekl náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska stanici Radio Plus. V únoru by mohlo přibývat až 140.000 infikovaných denně. Premiér Mateusz Morawiecki ohlásil nová opatření.

Kraska dále uvedl, že za posledních 24 hodin zemřelo v Polsku v souvislosti s covidem-19 dalších 248 lidí. Před týdnem hlásilo ministerstvo 16 047 nových nákaz, což činí nárůst o 128 procent. Dosavadní rekordní bilanci zaznamenalo Polsko s 38 miliony obyvateli 1. dubna 2021, kdy přibylo 35.246 nově infikovaných.

„Zatím však stále pozorujeme pokles obsazenosti lůžek. Dnes je to přes 13.500 obsazených lůžek pacienty s covidem-19,“ uvedl podle serveru Onet.pl Kraska s tím, že v příštích dnech se trend pravděpodobně obrátí. Nakažlivější varianta omikron se podle Krasky zatím v Polsku podílí na nově nakažených ze zhruba 30 procent.

Premiér Morawiecki na dnešní tiskové konferenci s ministrem zdravotnictví Adamem Niedzielským uvedl, že vláda po zkušenostech jiných zemí zkrátí povinnou karanténu z deseti na sedm dní. Také antigenní testy by měly být od 27. ledna k dispozici zdarma ve všech lékárnách. V očekávání náporu nakažených pacientů budou posílena covidová oddělení v nemocnicích.

„Šedesát až sedmdesát tisíc infekcí, to je to, co očekáváme. Ale vrchol by mohl být až 140.000 infekcí (denně),“ uvedl Niedzielski s tím, že takto vysoké přírůstky se dají předpokládat v únoru. „Musíme připravit nemocniční infrastrukturu na takový nárůst infekcí, který v Polsku dosud nebyl zaznamenán,“ dodal.

Video  Jděte na booster, apeluje Válek. Vakcinolog zmínil výhled pro 4.dávky a sezóny covidu  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

delviar ( 21. ledna 2022 23:25 )

Bože,takový mladý!! Co ten ještě mohl přechlastat a přežrat....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa