Čtvrtek 5. října 2023
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 18°C

Nová studie o třetí dávce: Chrání seniory před vážným průběhem covidu, co ale rychle slábne?

Autor: ČTK - 
8. ledna 2022
22:00

Posilovací dávka vakcíny proti covidu-19 výrazně posiluje ochranu před vážným průběhem nemoci a hospitalizací u lidí ve věku nad 65 let. Uvedla to v pátek na základě svých dat britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA). Ochrana před mírným průběhem nemoci ale klesá výrazně rychleji. Podle agentury v současnosti není nutné zavádět druhou posilovací dávku.

Agentura uvedla, že i po třech měsících od podání posilovací dávka poskytuje ochranu na 90 procent před závažným průběhem nemoci. U druhé dávky při tom ochrana před vážnými příznaky a hospitalizací po třech měsících klesá na 70 procent a po šesti měsících na 50 procent. Údaje se týkají lidí ve věku 65 a více let.

„Současná data ukazují, že posilovací dávka poskytuje vysokou úroveň ochrany před závažnými průběhem nemoci, a to také u nejzranitelnějších věkových skupin,“ uvedl šéf britského očkovacího výboru Wei Shen Lim. Podle něj proto v současnosti není „bezprostředně nutné“ zavést druhou posilovací dávku. Časem se to však může změnit, dodal.

Očkování čtvrtou dávkou zatím schválilo jen několik málo zemí, například Izrael či Chile. O tom, že na podzim bude možná nutné druhé přeočkování, mluvil ve čtvrtek šéf americké farmaceutické společnosti Moderna Stéphane Bance.

Pro přeočkování Británie používá přípravky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. U očkování prvními dvěma dávkami země velmi využívala vakcínu od společnosti AstraZeneca.

Ochrana před mírným průběhem nemoci ale u třetí dávky klesá výrazně rychleji. Po třech měsících od podání dosahuje zhruba 30 procent, uvedla UKHSA.

Video  Richterová (Piráti): Očkování chrání, hlídejte si třetí dávky  - Blesk - Aleš Brunclík, Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

sorgedoktor ( 1. února 2022 10:53 )

Ono casova souvislost s tim Covidem jeste jaksi nedokazuje, ze by to byla souvislost kausalni/ tedy ze to neni post hock aergo propter hock/

1980 ( 10. ledna 2022 11:41 )

Jsem očkovaný dvěma dávkami ale na třetí asi už nepůjdu už jsem ztratil důvěru po třetí bude čtvrtá pátá atd pochopím jednou za rok jako na chřipku ale ne každý čtyři měsíce

Vladimír Molík ( 10. ledna 2022 07:03 )

,,Očkování" je správná věc akorát pro zisk peněz z prodeje pofidérně účinné vakcíny pro podniky a podnikatele s vakcínami obchodujícími. Nic víc, nic míň.

diskutujici ( 10. ledna 2022 06:14 )

Opravdu nechci ze sebe nechat udělat jehelníček

Stano1963 ( 9. ledna 2022 22:11 )

očkovaní lidé nemají chráněné sliznice, ale jsou chráněni před těžkým průběhem. To je snad každému jasné, možná to pochopil i exministr Blatný, minulá vláda to moc nechápala, proto vydávala doklad o bezin­fekčnos­ti..­....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud