Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Lyžování v Evropě: Ve Francii stačí antigenní test, Švýcaři chtějí PCR i po očkovaných

Autor: ČTK, sova - 
4. prosince 2021
12:18

Dobré sněhové podmínky napříč Evropou lákají první lyžaře. Pro očkované milovníky tohoto sportu z České republiky jsou dostupné svahy v Itálii a Německu. Ve Francii zatím postačí i negativní test na covid-19. Švýcarsko od soboty zrušilo povinnou karanténu, od návštěvníků z ČR ale vyžaduje dva negativní testy. Rakousko by se pro očkované mohlo otevřít 13. prosince. Ve všech státech shodně platí povinnost nosit roušky nebo respirátory na vlecích a lanovkách, přísnost opatření se podle jednotlivých států liší. Pravidla pro děti jsou také v jednotlivých zemích odlišná.

Při cestě do Itálie musejí turisté ze zemí schengenského prostoru předložit digitální certifikát Evropské unie o očkování a také vyplnit speciální formulář, elektronicky nebo v papírové podobě. Pokud cestující při vstupu tyto doklady nemá, čeká ho pětidenní izolace, povinnost ohlásit se místním úřadům a po pěti dnech podstoupit test. Děti do 18 let mohou do Itálie cestovat bez omezení, pokud jsou v doprovodu rodiče, který pravidla pro vstup splňuje. Tato pravidla platí zatím do 15. prosince, jednotlivé italské regiony je mohou upravovat podle vlastní potřeby.

V Itálii platí vícestupňový systém a opatření se odvíjejí od vývoje epidemie na jednotlivých územích. V bílých a žlutých zónách, kde jsou nyní všechny regiony, mohou na sjezdovky lidi se základním covidovým certifikátem, jenž prokazuje očkování, uzdravení z nemoci či negativní test. V oranžových zónách se testy už neuznávají a v červených oblastech musejí areály zastavit provoz. Od pondělí se pro neočkované ztíží podmínky pro návrat do ČR, jelikož Itálie se na české cestovatelské mapě dostane mezi červená území.

Pro lyžování v Jižním Tyrolsku a v provincii Trento je potřeba základní digitální očkovací certifikát, nosit roušky nebo respirátory v uzavřených kabinách lanovek a dodržovat metrové rozestupy. Provozovatelé skiareálů také doporučují nákup skipasů on-line. V pátek mělo v Itálii otevřeno 18 lyžařských areálů, v sobotu zahajují sezonu desítky dalších středisek.

Německo i Francie s testem

V Německu jako první 19. listopadu otevřel lyžařský areál Zugspitze, kam mohou jen očkovaní a uzdravení, kteří musejí předložit ještě dodatečný test. Kapacita ve středisku je omezená na dvě třetiny, lyžaři musejí mít na lanovkách respirátory FFP2. Od pátku fungují také areál v bavorském Oberstdorfu, kde platí stejné podmínky jako na Zugspitze, nebo středisko ve Schwarzwaldu v Bádensku-Württembersku, kde mohou lyžovat rovněž jen očkovaní a vyléčení, dodatečný test k tomu ale nepotřebují.

Ve Francii je od soboty pro sjezdové lyžování potřeba mít covidový certifikát, tedy doklad o očkování, prodělání nemoci covid-19, o negativním výsledku PCR testu nebo nejvýše den starý antigenní test. Na sjezdovkách se podle médií dají očekávat kontroly. Takzvané covidové pasy jsou nezbytné i pro ubytování a v restauracích. Doklad je povinný pro děti od 12 let a dvou měsíců.

Pro zakrytí nosu a úst jsou ve Francii přípustné chirurgické roušky, textilní nanoroušky splňující francouzskou normu nebo homologovaný filtrační nákrčník. Lyžaři musejí mít zakrytá ústa při vstupu do restaurace, ve frontách na vlek a také na všech sedačkách a lanovkách, včetně těch otevřených. Jedinou výjimkou jsou pomy, na kterých jede lyžař sám, a pojízdné koberce. Roušky jsou povinné od 11 let.

Ve Francii je otevřených šest středisek, 18 jich otevře o víkendu.

V Rakousku negativní test nestačí

V Rakousku platí celostátní lockdown a nejméně do pondělí 13. prosince mají turisté vstup do země zakázán. Spolková země Horní Rakousy, která sousedí s jižními Čechami, zavedla uzávěru nejméně do 17. prosince. Hotely i jiné formy ubytování a rovněž bary, restaurace a další zařízení jsou z nařízení vlády uzavřené. Před uzavřením lyžařských středisek i po jejich otevření bude platit pravidlo nazývané 2G, tedy povinnost mít ukončené očkování nebo doklad o prodělané nemoci covid-19. Negativní test na koronavirus nestačí. Všichni také musejí nosit respirátory FFP2. Na děti do 12 let se pravidla nevztahují.

Platnost dvoudávkové vakcíny je v Rakousku devět měsíců. Jednodávková vakcína společnosti Johnson & Johnson se bude uznávat jen do 3. ledna, pak bude potřeba mít posilující dávku. Aktuální pravidla zveřejňuje na svých stránkách rakouská centrála cestovního ruchu.

Švýcarsko chce test při příjezdu

Po vstupu do Švýcarska musejí všichni cestující vyplnit příjezdový formulář. Pro rizikové země, mezi kterými byla i Česká republika, Švýcarsko zmírnilo ode dneška podmínky příjezdu a zrušilo karanténu. Od všech návštěvníků ze zahraničí starších 16 let se požaduje při příjezdu negativní PCR test, bez ohledu na očkování nebo prodělání nemoci. Další PCR či antigenní test je potřeba podstoupit mezi čtvrtým a sedmým dnem po příjezdu do země. Výsledek testu je spolu s formulářem potřeba poslat příslušným úřadům.

Švýcarské zdravotnické úřady podmínky vstupu pravidelně aktualizují, stejně tak seznam rizikových zemí. V listopadu provozovatelé lyžařských areálů prohlásili, že nebudou po lyžařích žádat covidové certifikáty, pokud se situace výrazně nezhorší.

frantaczek ( 4. prosince 2021 13:44 )

špatným směrem,
vláda bude moci vyhladit celou třídu lidí na základě jejich původu nebo odporu k politice.“
Křesťanští komentátoři také poznamenali, že by taková technologie mohla zahájit totalitarismus biblických rozměrů.
Mezitím budou ve Švédsku vyžadovány očkovací pasy pro vstup do divadel, na koncerty a další větší akce ve vnitřních prostorách počínaje 1. prosincem.
Vyžadování digitálních zelených certifikátů nebo očkovacích pasů a možných budoucích čipových implantátů pro cestování a účast v každodenním životě vytvoří dvě třídy občanů na základě jejich očkovacího statusu.
Čipy RFID (Radio Frequency Identification) mohou být všudypřítomné ve výpočetní inteligenci prostředí. Tyto čipy obsahují elektronicky uložené informace, které využívají k přenosu dat bezdrátová elektromagnetická pole.
Pomocí RFID lze bezdrátově přenést až několik stovek znaků dat se základním cílem, automaticky identifikovat a sledovat tagy připojené k objektům.
Proces lidských implantátů se však stal kontroverzním kvůli etickým otázkám.
Sociální vědci teprve začínají chápat postoj lidí k implantovaným RFID. Ve studii na Bridgewater State University bylo dotazováno 141 studentů na jejich názory na implantaci RFID.
Respondenti byli dotázáni, zda by si schválně nechali dát implantát jako ochranu k odvrácení krádeže identity, z důvodů národní bezpečnosti nebo k zajištění bezpečnosti své a svých rodin.
Asi třetina respondentů byla s čipováním svolná, zatímco méně než polovina ne. Subjektům studie nejméně vyhovovalo čipování proti krádeži identity. Největší podporu čipování měla záchrana jejich života a bezpečnost jejich rodiny.
Další malý průzkum ukázal, že 18 z 23 dotázaných bylo proti konceptu implantovaných čipů jako identifikátorů.

Čtvrtek 02. prosince 2021 od: Mary Villareal

Mezi zdroje patří:
LifeSiteNews.com
AA.com.tr
ResearchGate.net

frantaczek ( 4. prosince 2021 13:44 )

Švédský biohacker a zastánce lidské augmentace propaguje používání mikročipů implantovaných pod kůži k zaznamenání stavu certifikátu Wuhanského koronaviru.
Hannes Sjöblad, spoluzakladatel BioNyfiken, švédské asociace biohackerů, poté ukázal švédským novinám Aftonbladet, jak získat digitální certifikát COVID pouhým přiložením svého mobilního telefonu na předloktí.
„Získejte certifikát COVID do čipu v ruce nebo jinam pod kůži. Je stále populárnější vkládat do těla čip s různými typy informací a nyní můžete do čipu vložit i svůj COVID certifikát,“ řekl deníku Sjöblad.
Sjöblad řekl, že mikročipy mohou ukládat osobní informace, od kontaktních informací až po tělesné identifikátory, jako je krevní skupina a zdravotní indikátory.
Zpravodajství také uvedlo, že manažer služeb v Epicenter Stockholm Olle Helkimo si nechal implantovat čip do ruky u stolu v restauraci. Řekl, že to „vůbec nic“ nebylo.
Společnost Sjöblad již léta propaguje čipové implantáty jako formu ID přístupu k osobním zařízením, jako jsou telefony a počítače. Už v roce 2016 řekl, že čipové implantáty lze také použít k podepisování plateb, například prostřednictvím bitcoinu. Připustil však, že mikročip je technologie, kterou lze snadno hacknout.
Podle výzkumníka digitálních kultur Moa Petersen je ve Švédsku asi 6 000 lidí, kteří se nechali očipovat.
Petersen řekl, že lidé s implantáty již přestali nosit očkovací pasy, klíče, průkazy totožnosti a dokonce i jízdenky na vlak – díky technologii radiofrekvenční identifikace, což je bezdrátový systém obsahující štítky a čtečky.

Návrh se setkal s obavami

Investigativní reportér Edwin Black řekl, že tato technologie může mít „děsivé“ následky. (Související: Microchipping se stává mainstreamem: Wisconsinská společnost oznámila plán čipování zaměstnanců.)
"To znamená, že lidské chování může být sledovatelné a kontrolovatelné čipovými implantáty, pokud bude tímto zařízením disponovat vláda nebo korporace pod kontrolou vlády," řekl.
Zatáčíme

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa