Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Omikron vystrašil i Slováky: Bratislava zpřísňuje karanténu pro cestovatele po Africe

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2021
19:10

Slovensko v souvislosti s novou variantou koronaviru omikron od středy zpřísní podmínky karantény pro lidi, kteří v posledních dvou týdnech před příjezdem do země navštívili desítku zejména afrických států. Česká republika na tomto seznamu není. Vyplývá to z nové vyhlášky, kterou vydal úřad hlavního hygienika.

Nově bude povinná karanténa pro všechny, tedy i pro cestující naočkované proti covidu-19, pokud přijedou na Slovensko po předchozím pobytu například v Jihoafrické republice a v několika dalších afrických státech, dále v Izraeli, Hongkongu nebo na Seychelách. Karanténa při bezpříznakovém průběhu skončí po 14 dnech. Zkrátit ji bude možné v případě obdržení negativního výsledku dvou laboratorních testů na koronavirus, přičemž první z nich lze absolvovat nejdříve první den a další pak až osmý den po příjezdu na Slovensko. Karanténa bude povinná i pro ostatní členy domácnosti cestujícího.

Variantu omikron v uplynulých dnech zaznamenalo vícero zemí včetně Česka. Řada států pak reagovala zpřísněním podmínek vstupu na svá území, případně zrušením letů z těch regionů, kde se nová varianta už objevila. Bratislava dříve oznámila zákaz civilních letů ze sedmi afrických států na Slovensko.

Slovensko už delší dobu až na výjimky vyžaduje karanténu od cestujících, kteří přijedou do země ze zahraničí a kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Podmínky této obecné karantény jsou ale mírnější, než budou omezení pro lidi při návratu ze zmíněné desítky států.

Video Epicentrum - Jan Grolich - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Jirik-ta ( 29. listopadu 2021 20:32 )

tak vystrašil.

Zobrazit celou diskusi
Další videa