Úterý 25. ledna 2022
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Zataženo 3°C

Protest proti covidovým pasům v Bruselu: Policie nasadila vodní děla. Kde dál to v EU vřelo?

Aktualizováno -
21. listopadu 2021
18:31
Autor: ČTK - 
21. listopadu 2021
17:05

Na protestu proti covidovým pasům se dnes v Bruselu sešlo na 35 000 lidí. Někteří účastníci demonstrace během pochodu z centra města k institucím EU házeli na policisty dělbuchy, ti zasáhli vodními děly a slzným plynem. Podobných velkých protestů proběhlo o víkendu v evropských metropolích víc.

Demonstranti se sešli po poledni před vlakovým nádražím Gare du Nord, protest s názvem Společně za svobodu měl povolení od bruselské radnice. Policie původně počítala s účastí několika tisíc lidí, řekla mluvčí Ilse Van de Keereová.

Podle organizátorů bylo hlavním cílem ukázat nesouhlas se zpřísňováním protiepidemických opatření, včetně těch, která požadují předkládání covidových certifikátů v restauracích, barech a na dalších místech.

Belgie podobně jako další evropské země nyní zažívá vzedmutí další vlny koronavirové nákazy. V zemi, která má 11,5 milionu obyvatel, denně přibývá v průměru 12 000 nových případů infekce a nemocnice se potýkají s největším počtem covidových pacientů od května.

Orgie násilí v Nizozemsku

V pátek propukly násilné střety mezi demonstranty a policií v nizozemském Rotterdamu, kde se část města změnila v bitevní pole. Policie v obavě o vlastní bezpečnost začala střílet do davu a zasáhla tři lidi. Konflikty označil starosta města Ahmed Aboutaleb za „orgie násilí“. Demonstranti v centru města zapalovali ohně a házeli na policisty kamení a dělobuchy. Bezpečnostním složkám se podařilo obnovit pořádek až v noci na sobotu, i s použitím vodního děla, zatčeno bylo pět desítek lidí.

Kvůli násilnostem v Rotterdamu organizátoři zrušili plánovanou sobotní demonstraci v Amsterodamu. Přesto se nakonec sešlo několik stovek lidí, jejich protest byl klidný. V noci na dnešek ale nizozemská policie zatkla 28 lidí na několika dalších demonstracích proti koronavirovým restrikcím. Situace byla nejvypjatější v Haagu, kde utrpělo zranění pět policistů, jeden z nich vážná. Bezpečnostní složky zasahovaly také proti menším shromážděním ve městě Urk a ve dvou městech v jižní provincii Limburg.

Ve Vídni svolala protest pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která postup vlády proti pandemii dlouhodobě kritizuje. Úřady původně počítaly s tím, že se do protestu zapojí asi 15.000 lidí, nakonec jich bylo bezmála 40.000. Bylo mezi nimi i množství pravicových extremistů, příznivců nově založené strany skeptiků vůči očkování MFG (Lidé, Svoboda, Základní práva) či xenofobního Identitárního hnutí Rakouska (IBÖ).

Protest ve Vídni probíhal až na výjimky klidně, policie zatkla desítku lidí. Ministr vnitra Karl Nehammer ostře kritizoval, že mnoho demonstrantů použilo na transparentech a na oblečení symboliku upomínající na nacistickou diktaturu. Lidé nosili žluté hvězdy s nápisem „neočkovaný“, na plakátech byla hesla jako „Tak to v roce 1938 začalo“ nebo „Konec fašistické diktatury“.

Další demonstrace se uskutečnila dnes v hornorakouském Linci. Horní Rakousko patří ke spolkovým zemím, kde je aktuálně epidemická situace nejvážnější. Také do Lince dorazilo na manifestaci mnohem více lidí, než úřady předpokládaly - zhruba 6000.

Video Šéf Motola Ludvík o tikající bombě pro nemocnice. A kdo už se covidu nemusí obávat? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

putna ( 21. listopadu 2021 20:25 )

Druhý holokaust. Se Židy to začínalo stejně - zákaz návštěv restaurací, kulturních akcí, vycházení…

Také budete neočkované zavírat do koncentráků, střílet a posílat do plynu, páni demokraté?

putna ( 21. listopadu 2021 20:22 )

Nejsme jako oni, nejsme jako oni!

gemino ( 21. listopadu 2021 19:54 )

gemino ( 21. listopadu 2021 19:53 )

To je šílené Z Do lidí, demonstrujících v demokratické zemi za svá práva se střílí?!!!? Kam ta kovidová fašistická diktatura ještě zajde? Bude snad nakonec nás, neočkované, posílat do plynu? Co všechno si ještě necháme líbit?

e.lesanova ( 21. listopadu 2021 19:27 )

Ano, v EU je nutno mít JEDEN názor, odmítači jednotného názoru budou perzekuováni, diskriminováni, budou jim odejmuta běžná práva, budou izolováni, označeni, zákaz vycházení, bavení se....co chybí ??? A jo, jinak "zastřeleni"..

Zobrazit celou diskusi
Další videa