Pondělí 17. ledna 2022
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Další koronavirus by mohl vzejít od krys, varovali experti. Na část hlodavců je nákaza krátká

Autor: Darina Jíchová - 
20. listopadu 2021
20:50

Experti z Princetonské univerzity v americkém New Jersey varovali, že příští koronavirus by mohl vzejít od krys. Některé typy hlodavců jsou podle nich totiž asymptomatickými přenašeči respiračních onemocnění, jako byl v minulosti SARS a v současnosti covid-19, uvedl list Daily Mail.

Američané své závěry publikovali v odborném časopisu PLOS Computational Biology, kde vysvětlili, že analyzovali receptory, na které se viry typu SARS vážou. Zjistili, že některé druhy hlodavců jsou opakovaně vystavovány takovýmto koronavirům.

Podle vědců si tak zvládli vybudovat jistou toleranci na infekci. „Tím pádem představují jistý potenciální virový rezervoár, který by mohl nakazit člověka,“ uvedli experti. Doplnili, že většina primátů není schopná se dobře adaptovat proti koronavirům. Specialisté prováděli genomickou analýzu různých savců, zaměřovali se na receptory, na které se koronaviry vážou. Našli důkazy, že nespočet hlodavců bylo v minulosti vystaveno virům typu SARS.

Výzkum zvířat jako prevence pandemií

SARS-CoV-2, známý jako covid-19, je zoonotická infekce, tedy na člověka se přenesla ze zvířete, v tomto případě nejpravděpodobněji z netopýrů. Čínští vědci už dříve představili výzkumy, které dokazují, že netopýři jsou hostitelé řady SARSu podobným nemocem bez toho, aby trpěli nějakými extrémními symptomy.

Američané zdůraznili, že identifikace zvířat s podobnou mírou ochrany, jako mají hlodavci, je klíčová pro prevenci budoucích pandemií. Výzkum na Princetonu vedli molekulární biolog Sean King a informatička Mona Singhová. „Naše studie naznačuje, že ancestrální linie hlodavců mohly být opakovaně infikované koronaviry,“ uvedli vědci. „Díky tomu hlodavci získali jistou odolnost proti těmto infekcím,“ vysvětlili.

„Tyto závěry evokují jistou možnost, že i moderní hlodavci jsou asymptomatičtí přenašeči koronavirů jako typu SARS,“ jako hlavní receptor si pro výzkum zvolili angiotenzin-konvertující enzymy 2 neboli ACE2, kterými koronaviry pronikají do buněk savců. King a Singhová doplnili, že obdobné studie vznikají dlouhodobě a po celém světě.

Video Vojtěch o bavorském modelu po česku: Rekord byl poslední kapka. A hrozí vánoční lockdown? - Pavlína Horáková

Omasta ( 21. listopadu 2021 20:31 )

Spíše to bude tak, že virus bude smrtelný jen v hlavách náhubkářů. Bude to vymyšlené tak, že se rozšíři fáma, že existuje zakázaný lék imervectin. A ten bude v kombinaci s vakcínou aktivovat smrt. Nebo bude nějaký jiný aktivátor jedovatého z vakcín. A ten budou zdravotníci podávat nemocným, kteří obejdou praktického lékaře a půjdou rovnou do nemocbnice.

Omasta ( 21. listopadu 2021 20:25 )

Radši předepište něco náhubkářům, aby měli respekt ke svobodě a lidské důstojnosti. Vždyť to je ostuda chránit se a doufat, že virus přeskočí na někoho slabšího. Není to spíš naopak, že blázni jsou ti, co se chrání, když ví, že to nikoho nemine. Je to podobné jako se za války lidi vyhýbali trasnsportu do koncentráku. Stejně tomu neunikli a byli odvezeni později. Má to podobnost s coronavirem, rozdíl je ale velký. Z koronaviru se za týden vylížou. Komínem vyletí jenom 0,5% adeptů.

pavel_kozak ( 21. listopadu 2021 12:54 )

Jestli jste, pane doktore, nic podobného na vlastní kůži, tak jste "šťastný to muž"...

MUDr-Chocholousek ( 21. listopadu 2021 08:06 )

Já vám předepíšu něco silnějšího.

Mirek-Kalousek ( 21. listopadu 2021 08:05 )

Kdo je to vy všichni? Vaše nicky?

Zobrazit celou diskusi
Další videa