Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno, sněžení 1°C

Na mapě cestovatele zčervená Polsko, Nizozemsko a Kypr. Návrat neočkovaných do ČR bude těžší

Autor: ČTK - 
22. října 2021
17:55

Z Polska, Nizozemska a Kypru bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější návrat do České republiky. Na takzvané mapě cestovatele se země přesunou z oranžové barvy do červené, jež značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K územím s nízkým rizikem nákazy budou v Evropě patřit Itálie, Malta, Španělsko, Vatikán, Kanárské ostrovy a Madeira. Z mimoevropských zemí pak Austrálie, Bahrajn, Hongkong, Chile, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Rwanda, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan a Uruguay.

V oranžové kategorii budou Andorra, Dánsko, Francie, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, Portugalsko, San Marino, Švédsko, Švýcarsko, Baleárské a Azorské ostrovy.

U zeleně a oranžově označených zemí musí cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován před vstupem do ČR, případně nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

Soud zrušil příjezdový formulář

Městský soud v Praze však k 27. říjnu zrušil povinnost vyplňovat při návratu příjezdový formulář. Podle soudu mimo jiné zasahuje do práva vstoupit na území ČR, které má každý občan. Ministerstvo zdravotnictví může nařízení přepracovat. Zatím ale nesdělilo, jak bude reagovat.

Mezi červená území s vysokým rizikem nákazy budou patřit Belgie, Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Řecko a Slovensko. Do tmavě červené kategorie, která značí velmi vysokou míru rizika, pak náleží Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovinsko a ostatní třetí země mimo EU.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Ministerstvo zdravotnictví tak zatím nereflektovalo rozhodnutí Městského soudu v Praze, který k 1. listopadu zrušil část opatření o samoizolaci.

Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Česko uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), případně jí odpovídající vakcínou, jíž schválila Světová zdravotnická organizace (WHO) pro nouzové použití. Tyto osoby musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněn v seznamu certifikátů na webu ministerstva. Může jít také o očkování ze zemí, pro něž byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle evropského nařízení.

Video Blesk Podcast: Očkování by mělo být povinné, myslí si Pohlreich. - Jiří Marek

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa