Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Epidemiolog se škraloupem přišel s radou pro Česko: Testy ve školách v „horších“ okresech

Autor: ČTK - 
16. října 2021
14:35

Skupina odborníků kolem epidemiologa Petra Smejkala doporučuje zavést testování na covid-19 ve školách lokálně v okresech, kde za týden přibylo více než 100 případů na 100 000 obyvatel. Testovat by se podle odborníků měli ale jen žáci a studenti, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali v posledním půl roce covid-19. Obdobně by se podle skupiny mělo postupovat i ve firmách, ale až při hodnotě 200 případů za týden na 100 000 obyvatel. Skupina to uvedla ve stanovisku k podzimnímu vývoji epidemie, které zaslala ČTK. Nad hodnotou 100 je nyní Moravskoslezský, Jihočeský a Olomoucký kraj.

Očkování populace včetně přeočkování posilňující dávkou, plošné testování v okresech s vyšším výskytem nakažených a důsledné dodržování stávajících opatření jsou podle skupiny dostatečné k tomu, aby nárůst počtu pozitivních i hospitalizovaných lidí zbrzdil.

„Nedoporučujeme zavedení žádných zásadních restrikcí, ale byla by chyba myslet si, že pokud nezavíráme obchody nebo školy, tak nemůžeme dělat nic. Nemá smysl uvažovat v podobě balíčků z letošního jara - že by se například měla zavádět stejná opatření, která se při určitých číslech rušila. Doporučujeme hlavně průběžná, levná opatření: očkování, testování a lepší kontroly,“ uvedl vedoucí skupiny MeSES Smejkal. Jakkoli jde o odborníka na slovo vzatého, v létě na karlovarském filmovém festivalu sám „zhřešil“, když byl mezi diváky zahajovacího ceremoniálu bez respirátoru.

„Jako první navrhujeme začít testovat ve školách, protože tam dochází k velkému množství kontaktů. I očkovaný se může nakazit a onemocnět, ale pravděpodobnost, že dojde následně k vážnému průběhu nebo úmrtí, je relativně malá,“ doplnil imunolog Zdeněk Hel.

Experti radí lépe kontrolovat bezinfekčnost uvnitř

Díky očkování a také tomu, že část populace nemoc prodělala, je situace oproti loňsku jiná, připomíná skupina. Podle odborníků ale není jasné, do jaké míry je populace chráněná, doporučuje proto další výzkum imunity v populaci. Skupina navrhuje také lepší vymáhání kontroly bezinfekčnosti ve vnitřních prostorách. Nedostatečné dodržování a kontroly existujících opatření jsou podle odborníků jedním z důvodů zhoršení epidemie v poslední době.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením koronavirové epidemie. Svá doporučení předávala i vládě a Radě vlády pro zdravotní rizika. V květnu ministerstvo spolupráci bez předchozí dohody ukončilo, MeSES stanoviska dál vydává pro veřejnost.

Video  Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, hlavní hygieničky Pavly Svrčinové a šéfa zdravotních statistiků Ladislava Duška.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Jana JJ ( 16. října 2021 16:31 )

Tenhle pán, nerespektuící vlastní doporučení, dávno ztratil morální kredit cokoliv doporučovat.
Budiž mu ke cti jen fakt, že ta doporučení byla/jsou nesmyslná, a proto chápu, že ke sám nedodržoval

BTW volební mítinky v TV ... darno mluvit

A k tématu - covid (ač neškodný) nám do třídy zavlekl očkovaný žák. Bylo mu špatně, tak šel na testy.

A pro pana odborníka - očkování nebrání přenosu, tak prosím zdůvodnění výjimky pro očkované. Šikana vedoucí k očkování - klasika. Nebýt testů, tak o covidu nikdo neví a léčí se klasicky na chřipku

Stano1963 ( 16. října 2021 14:49 )

celou třídu lze otestovat jedním testem PCR, antigenní testy najdou jen zlomek přenašečů a celkově vyjdou draze

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa