Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Studie na 22 milionech lidí ukázala: Jednoznačná data o efektu koronavirového očkování

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
12. října 2021
19:20

Specialisté ze skupiny Epi-Phare operující pod resortem francouzského zdravotnictví představili studii týkající se ochrany proti covidu-19, kterou lidem poskytují schválené vakcíny. Jedná se o největší výzkum svého druhu, vědci pracovali se záznamy více než 22 milionů osobu. Podle jejich závěrů očkování snižuje nebezpečí vážného průběhu nemoci až o 90 procent, uvedl deník The Guardian.

Podle francouzských expertů nelze pochybovat o tom, že očkování chrání proti covidu-19 včetně nebezpečnější a nakažlivější varianty delta. Vysvětlili, že fráze „chrání proti covidu“ je laické prohlášení, nicméně pravdivé v tom, že očkovací látky snižují riziko úmrtí a těžkého průběhu covidu-19. Vědci měli k dispozici údaje 22,6 milionu lidí starších 50 let. Z nich bylo 11 milionů plně očkovaných. Obě skupiny sledovali od 27. prosince 2020, kdy ve Francii začala očkovací kampaň, do 20. července.

Studia byla publikována v pondělí na webu vědecké skupiny Epi-Phare. „Výsledky zkoumání ukazují, že očkovaní lidé jsou až v devětkrát menším ohrožení toho, že na covid umřou nebo že skončí v nemocnici v porovnání s neočkovanými,“ komentoval závěry studie jeden z jejích autorů, epidemiolog Mahmoud Zureik.

Vakcíny chrání i před variantou delta

Riziko hospitalizace kleslo po 14 dnech od podání druhé dávky o více než 90 procent, uvedli autoři studie. Stejně tak kleslo i riziko úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Ochrana proti rozvoji těžkého průběhu onemocnění zůstávala zhruba takto vysoká i pět měsíců po očkování.

V době provádění studie byly dané věkové skupiny očkovány vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Preparát společnosti Johnson & Johnson (J&J) obdržel jen malý počet lidí a do výzkumu proto nebyl zahrnutý.

Studie rovněž sledovala ochranu, jakou očkování poskytuje proti mutaci delta. Zjistila, že riziko hospitalizace po očkování se snižuje o 92 procent mezi lidmi ve věku 50 až 74 let a o 84 procent ve věkové skupině 75 a více let. Podle autorů jde o předběžné závěry, protože vycházejí jen z údajů sesbíraných letos v květnu. Musí se ještě potvrdit na větším množství dat.

Video Očkovat malé školáky: Ano, či ne? A kritika za nesmyslná opatření v debatě Blesku - Blesk TV a Mall TV

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa