Středa 27. října 2021
Polojasno 13°C

Konečně! Lockdown v Sydney skončil po 107 dnech, lidé slaví v barech a čile nakupují

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
11. října 2021
08:50

Obyvatelé australského města Sydney v pondělí oslavují konec uzávěry, která trvala bezmála čtyři měsíce. V barech a obchodech, které otevřely jen kvůli této příležitosti už o půlnoci, vznikaly fronty. Mnozí další lidé si užívali plánovaná setkání a návštěvy u příbuzných a přátel. Protipandemická opatření, která se táhla 107 dní, zakazovala návštěvy v domácnostech a cestování za hranice pěti kilometrů od domova, což řadu rodin rozdělilo. Většina omezení však byla nyní pro plně očkované zmírněna, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Lidé se nyní mohou společně stravovat ve znovuotevřených kavárnách a restauracích, navštěvovat tělocvičny, knihovny a bazény. Dlouhé fronty se tvořily před kadeřnickými a kosmetickými salony.

„Bylo to těžkých 100 dní“

Největší australské město ruší uzávěru poté, co se státu Nový Jižní Wales podařilo proti covidu-19 naočkovat 70 procent lidí starších 16 let. Další omezení se zmírní, až bude plně očkováno 80 procent osob starších 16 let. V současné době obdrželo první dávku více než 90 procent z nich.

„Bylo to těžkých 100 dní,“ konstatoval premiér státu Dominic Perrottet. Dodal, že rozvolnění umožnila snaha lidí v celém státu. Perrottet varoval, že Nový Jižní Wales čeká nárůst nově nakažených koronavirem, na který se tamní zdravotnický systém už několik týdnů připravuje. „Budeme svědky toho, jak přibývá hospitalizovaných (...), ale musíme se naučit žít s virem,“ řekl.

Od 18. října se postupně začnou vracet žáci do škol. Až bude naočkováno 80 procent obyvatel starších 16 let, otevřou se částečně noční kluby. Pro ty, kdo nejsou plně očkováni, bude platit přísná uzávěra až do 1. prosince.

Život v Sydney zastavila varianta delta

Uzávěra v Sydney začala na konci června po nástupu nakažlivější mutace delta. Uzávěru kvůli ní musela zavést i města Canberra a Melbourne. Zatímco v první ze jmenovaných měst se omezení uvolní v pátek, v případě Melbourne se předběžně počítá s koncem října.

Austrálie, která má zhruba 25 milionů obyvatel, registruje od začátku pandemie bezmála 130 tisíc případů nákazy a 1448 úmrtí spojených s covidem-19, uvádí web americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). To je podstatně méně, než zaznamenala řada jiných států s vyspělými ekonomikami. V současné době se denní přírůstky nově nakažených v průměru pohybují kolem 2 tisíc případů.

Video Jurečka pro Blesk: Historický úspěch lidovců! Politoval Hamáčka, rýpl si do Babiše a bude ministrem zemědělství? - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa