Pátek 20. května 2022
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Jasno 25°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Novinka pro české rizikové pacienty s covidem: Mají dostat protilátkové léky, míní náměstkyně

Autor: ČTK - 
5. října 2021
13:30

Každý nakažený, jenž je ohrožen těžkým průběhem nemoci covid-19, může dostat protilátkové léky. Mezi ohrožené lidi patří například ti s nadváhou, cukrovkou, astmatem nebo nemocemi srdce. ČTK a České televizi to dnes řekla náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Vašáková. Aplikovat protilátkové léky může přes 80 nemocnic, které mají urgentní příjem. Denně pro ně přicházejí jen jednotky pacientů, v zásobě jsou přitom desetitisíce dávek.

Dříve byly monoklonální protilátky Bamlavinimab od Eli Lilly a REGN-CoV2 od Regeneronu jen pro seniory nad 65 let, kritéria ale byla na jaře rozšířena. „S největší pravděpodobností je to záchrana života a prevence těžkého průběhu,“ uvedla Vašáková. Připomněla, že v současné době není možné přímo covid-19 jako nemoc léčit. Lékaři řeší pouze vznikající špatnou reakci imunitního systému vůči viru.

Například v pondělí testy odhalily 802 nových případů covidu-19, z nichž starších 65 let bylo 72. Cukrovkou trpí téměř každý desátý v populaci, nadváhu nebo obezitu má 71 procent mužů a téměř 57 procent žen. Kandidátů by tak měly být nejméně desítky každý den.

„Máme veliké zásoby a jsme schopni pokrýt potřeby, i kdyby se epidemie navyšovala, a počet infikovaných se navyšovat určitě bude,“ uvedla. Podat léky je ale třeba co nejdříve, ideálně ještě před objevením příznaků. Nejpozději pak do sedmi až deseti dní. Podání léku formou infuze trvá podle webu Fakultní nemocnice Bulovka jednu hodinu.

O podání by měl rozhodnout lékař, praktický nebo specialista, který vypíše žádanku do nejbližší nemocnice. „Už v době pozitivity musí lékař vyhodnotit: Pozor, vy máte nadváhu, vy máte cukrovku, vy máte těžké astma, vy jste kardiak, dojděte si na monoklonální protilátku,“ dodal. Pokud se nepodaří pacientovi kontaktovat svého lékaře, může rozhodnout i lékař přímo na aplikačním místě.

Nejohroženějším pacientům, například neočkovaným po transplantaci, mohou být léky podány i preventivně, ještě před prokázanou nákazou, třeba po rizikovém kontaktu. Léky tak zabrání rozvinutí případné nemoci a mohou nakaženého například uchránit před hospitalizací.

Nemocnice podle Vašákové dostanou brzy pokyn, aby neomezovaly otevírací hodiny aplikačních míst na urgentním příjmu. V jarní vlně epidemie byly protilátky podány tisícům lidí.

Video  Ivermektin a Isoprinosine: Někdejší ministr Blatný čelil dotazům na experimentální léky. Pomohou proti covidu?  - PSP ČR
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa