Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 19°C

Nová verze delty je odolná vůči očkování i přirozeným protilátkám. Britové jsou v pozoru

Autor: tsv - 
1. října 2021
05:00

Varianta koronaviru delta opět zmutovala. Nová odolnější verze se rozšířila do Evropy, několik případů zaznamenala i Británie. Varianta viru je schopná lépe odolávat útokům imunitního systému a „utéct“ před protilátkami, velké riziko ale zatím nepředstavuje. Na výskyt mutace upozornil server The Sun.

U nové verze delty vědci objevili mutaci odolnou vůči očkování. Mutace E484K se vyskytuje i u jihoafrické bety a již v minulosti se potvrdilo, že se umí v těle „schovat“ před imunitním systémem nakaženého, tím pádem svou efektivitu ztrácí i jinak vysoce účinné mRNA vakcíny.

Po celém světě se ví o 99 případech nákazy novou mutací. Nejvíce se stihla rozšířit po Spojených státech, zaregistrovalo ji ale i Dánsko, Turecko, Itálie a další. V Británii bylo odhaleno 19 případů – 17 v Anglii a dva ve Skotsku.

Změna DNA delty je podle britské zdravotnické Public Health England (PHE) „potenciálně zásadní“, zejména v otázce právě imunity. Podle zjištění britských vědců se zatím nejedná o hrozbu, je ale nutné „výskyt mutace urgentně monitorovat“.

Obejdou se bez hospitalizace

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se zaměřilo na rozšíření mutace mezi několika seniory v italské Lombardii, nakažení ve většině případů nevyžadovali hospitalizaci. Deltou obohacenou o E484K nakazil 41letý muž svou osmdesátiletou matku, která virus předala svým dvěma přátelům během hraní karet.

Všichni byli očkovaní proti koronaviru a nikdo neskončil v nemocnici. Lékařskou péči později vyžadovala až 83letá žena, která sice žila ve stejné oblasti, ale nesetkala se s nakaženou skupinou.

„Delta s E484K momentálně není prošetřovaná ani obávaná. Jakmile dojde k nahlášení případu, informují se bezpečnostní týmy, které podle epidemiologické situace rozhodnou, jak jednat dál,“ ujistil mluvčí PHE. „Neustále sledujeme všechna data spojená s mutacemi SARS-CoV-2 v Británii i v zahraničí.“

U delty to nekončí

Mutaci E484K našli vědci i u kentské varianty alpha a dalších, na ty se ale nebylo potřeba zaměřovat, jelikož se dosud výrazně nerozšířily. Potenciální hrozbu v minulosti představovala i takzvaná delta plus, která ale během posledních měsíců zdánlivě vymizela.

Vláda Borise Johnsona chce další bezpečnostní opatření nastavit tak, aby se do Británie nedostávaly nové zahraniční mutace. Na tiskové konferenci to řekl sám premiér. Vláda podle něj „udělá všechno, co bude moct“, aby zabránila vniku dalších variant na území Království.

Podle hlavního zdravotnického důstojníka profesora Chrise Whittyho je třeba sledovat hlavně ty mutace, které jsou schopny „utéct před vakcínou“.

Video  Plošný test školáků se vrátí možná na podzim, připustil Vojtěch. Kolik je nakažených dětí?  - ČTK
Video se připravuje ...

vaber ( 1. října 2021 08:00 )

tak máme novou mutaci kterou nic nezastaví a nemusíme se jí bát, upozornil server The Sun. Je to taková hodná mutace všichni se nakazí, nemáme obranu ,ale jinak nic nedělá.
The Sun je takový anglický Blesk

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa