Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Česko se připravuje na očkování dětí 5-11 let. Objednalo 700 tisíc vakcín proti covidu

Autor: ČTK - 
22. září 2021
10:39

Česko předobjednalo vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech pro 700 000 dětí ve věku pět až 11 let. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dodal, že očkovat se jí začne až po schválení Evropskou agenturou pro lékové přípravky (EMA). Slovensko na schválení nečekalo, děti v tomto věku se tam mohou očkovat od 9. září.

„Dokud nebude vakcína schválená v rámci evropské lékové agentury, tak to (v ČR) samozřejmě možné není,“ řekl ministr. V tuzemsku je asi 809 000 dětí v tomto věku, vakcíny vystačí podle ministra pro 80 procent z nich.

Evropské země daly předběžnou poptávku vakcíny pro děti asi před měsícem. „Bude trošku jiná, jiné složení, jiná síla té vakcíny,“ uvedl. Po schválení EMA už české úřady vakcínu samostatně povolovat nemusí, může se s ní začít rovnou očkovat, až bude v ordinacích dětských praktických lékařů dostupná.

Výrobce v tomto týdnu informoval, že podle jeho klinických studií děti vakcíny dobře snášejí a vyvolává u nich silnou imunitní reakci. Plánuje proto co nejrychleji požádat regulační úřady v USA, EU a dalších zemích o povolení nasadit očkovací látku i v této věkové skupině.

Podobně jako na Slovensku bez schválení příslušnými úřady očkují zdravotníci děti také v Izraeli. Tam je ale zatím jen pro děti, jimž hrozí vážné komplikace v případě nákazy koronavirem. To připustil před dvěma týdny i ministr Vojtěch. Lékař se může individuálně rozhodnout, že dítěti vakcínu podá bez schválení, takzvaně off label, lze to podobně jako u jiných zatím neschválených léků.

Video  Očkovat malé školáky: Ano, či ne? A kritika za nesmyslná opatření v debatě Blesku  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 23. září 2021 03:47 )

"Proč zdražuje elektřina? Odborníci: Důvodů je víc, roli hraje i pandemie"

Stano1963 ( 22. září 2021 11:40 )

nejsou naočkovaní senioři, o rizikových pacientech se také nemluví. Nemocnice nezahltí děti, tato vláda jede na procenta očkovaných od začátku očkování, na selektivní vyhledávání rizikových neočkovaných lidi se vykašlali, to by nebyly taková pěkná čísla. Očkování dětí je až ta poslední možnost

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa