Středa 22. září 2021
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 14°C

Virus chřipky bude agresivnější, varují lékaři. Hrozí podobné komplikace jako u covidu

Autor: ula - 
15. září 2021
05:00

Přestože loňská chřipková sezona kvůli pandemii koronaviru téměř neproběhla, praktičtí lékaři považují letošní očkování proti chřipce za důležitější než kdy jindy. Letos podle nich totiž lze očekávat mutace chřipkového viru, které by pro rizikovou část populace mohly znamenat reálné nebezpečí. Je možné, že chřipkový virus by mohl být agresivnější.

Poslední chřipková sezóna byla zcela výjimečná. V evropském regionu bylo zachyceno pouhých 816 pozitivních vzorků. Pro srovnání – v předchozí sezóně jich bylo v celém regionu téměř 12 tisíc a v sezóně 2018–2019 dokonce přes 16 tisíc. Oproti průměru předchozích šesti sezón se jedná o pokles o 99,8 %. České laboratoře letos nezaznamenaly dokonce ani jeden pozitivní záchyt chřipky.

To, že se počet případů chřipkových onemocnění snížil na minimum, ovšem neznamená, že tato nemoc byla vymýcena. Chřipkové viry jsou tu s námi staletí, možná i tisíciletí, a nedokázaly je vymýtit ani nejrůznější pandemie, které lidstvo za tu dobu postihly. Pořád totiž překvapují něčím novým.

„Nikdo dodnes neví, proč během chřipkové sezóny postihnou zhruba 10 % světové populace, způsobí úmrtí statisíců lidí, a pak po určité době zmizí, aby se za tři čtvrtě roku objevily znovu a v jiné podobě – s odlišnou antigenní výbavou, a jednou za čas dokonce se schopností vyvolat pandemii. Nelze proto předvídat, jak závažné mutace chřipkových virů se mohou v následujících obdobích objevit,“ upřesňuje MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Agresivnější chřipka?

„WHO už nyní předpokládá, že dojde ke změně antigenní struktury chřipkového viru. Záleží pouze na tom, zda se struktura změní částečně nebo úplně. Při úplné změně by virus mohl být výrazně agresivnější a pro tu část populace, která nebude imunizovaná, i potenciálně nebezpečný. V nejhorším případě by mohl způsobit komplikace podobné covidu, například virový zápal plic,“ říká MUDr. Igor Karen, praktický lékař a místopředseda Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP.

„Vakcína proti chřipce se každoročně upravuje podle očekávaných mutací, takže i při zásadní změně viru bude stále chránit. Letos bych ale více než kdy jindy chtěl vyzvat rizikové skupiny, jako jsou starší nebo chronicky nemocní lidé, aby se naočkovat přišli,“ dodává lékař.

Po chřipce vyšší riziko infarktu

Chřipku není radno podceňovat – jde o velmi nebezpečnou infekci, která může postihnout všechny orgány, nejen ty dýchací, jak se mnozí mylně domnívají. Dokáže kupříkladu způsobit závažné kardiovaskulární komplikace, a to i u dospělých starších 40 let bez předchozího srdečně-cévního onemocnění. Podle posledních studií se v průběhu několika dnů po prodělané chřipce u této skupiny osob dokonce zvyšuje až 10x riziko infarktu myokardu a 8x riziko mozkové mrtvice.

Vakcinace jako účinný nástroj ochrany

Lze téměř s jistotou říct, že normalizace života společnosti zcela jistě povede i k normalizaci výskytu chřipky. Není možné vyloučit ani nebezpečný souběh chřipky a covidu-19, jehož se odborníci obávali před poslední sezónou. Ve srovnání s ní nastal ale patrný posun – jak na chřipku, tak už i na covid-19 jsou k dispozici vakcíny. Ty chřipkové se používají již přes 60 let, jsou bezpečné a lze jimi očkovat děti od 6 měsíců i těhotné ženy. Vysokou účinnost těchto očkovacích látek dokládají i výzkumy – u zdravé populace snižují výskyt chřipky o 70–90 %, u seniorů po očkování klesá především riziko závažného průběhu a úmrtí. Nežádoucí účinky jsou navíc u těchto vakcín velmi vzácné.

Zdravotní pojišťovny hradí očkování v plné výši těmto rizikovým skupinám pacientů:

  • seniorům starším 65 let
  • pacientům se závažným nemocněním srdce a cév, dýchacích cest (např. astma, CHOPN), ledvin a cukrovkou
  • pacientům žijících v zařízeních dlouhodobé lůžkové péče, domovech pro seniory nebo pro osoby se zdravotním postižením
  • pacientům se zaniklou nebo porušenou funkcí sleziny

Jsou praktici připraveni?

Podle MUDr. Karena mají praktici vakcín proti chřipce objednaných dostatek. Neočekávají loňský extrémní zájem, kdy se řada lidí snažila chřipkovou vakcínou posílit imunitu proti covidu, a tak by se mělo dostat na všechny zájemce. Praktici jsou na očkování připravení jako každoročně – nic na tom podle nich nemění ani plánovaný přesun vakcinace proti covidu na jejich bedra nebo případné podávání třetí dávky.

„Jak ukázal dosavadní průběh pandemie, praktičtí lékaři jsou tady pro své pacienty neustále. I přesto, že nyní už řešíme spíše následky než přísun akutních případů. Máme desítky pacientů, kteří vyžadují péči po prodělaném covidu, ať už fyzickou, nebo psychickou,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, praktický lékař a vědecký sekretář a místopředseda SVL.

„Pandemické období znamenalo pro populaci opravdu obrovský nápor. Lidé si často museli uvědomit, že i přes veškerý pokrok v technologii a medicíně nejsme nezranitelní. Takové zjištění je na jednu stranu děsivé, ale vede nás k tomu, abychom se lépe připravili a předešli takovým následkům, jakých jsme bohužel byli svědky,“ vysvětluje doc. Seifert.

Video Primářka Roháčová o divokém roce s covidem: Sáhli jsme si na dno. Přijde teď pandemie chřipky? - Pavlína Horáková

Jirik-ta ( 15. září 2021 11:12 )

avenier-cz

Stano1963 ( 15. září 2021 09:39 )

dva roky nebyla chřipková epidemie, pokud se bude dodržovat základní opatření, nemusí být chřipka ani letos

Saschajede ( 15. září 2021 09:37 )

Bububu a pořád bububu. Však my si něco vymyslime aby jste zase celou zimu seděli zavření doma.

zirioges ( 15. září 2021 08:30 )

Očkování proti chřipce bude taky zadarmo (na dluh) a nebo Babišovci nechají pochcípat všechny důchodce?

bizon_pepa ( 15. září 2021 08:10 )

Říkají to lékaři nebo odborníci typu hořejšího, prymuly apod?

Zobrazit celou diskusi
Další videa