Neděle 20. června 2021
Svátek slaví Květa, zítra Alois
Polojasno 33°C

Dovolená v Turecku: Ve městě s kódem a v deset zavíračka. Turisty ale čekají výhody

Autor: Nikola Forejtová - 
11. června 2021
05:00

Reportérka Blesk Zpráv si na vlastní kůži vyzkoušela, jak bojují v Turecku s pandemií. Místní i turisté svoji bezinfekčnost prokazují unikátním HES kódem, který je takovou vstupenkou do restaurací i velkých obchodů. Zároveň ukazuje, zdali jste už očkovaní. Systém opravdu šlape a člověk se tak poměrně jednoduše a bezpečně pohybuje ve městě. Přesto zůstává povinností nosit roušky uvnitř i venku a nadále platí i zákaz vycházení. Turisté ale mají výhody a ti, kteří bydlí v hotelových resortech, se nemusí starat ani o zmíněnou zavíračku. 

Turecko může řadu turistů překvapit, Blesk Zprávy vyrazily na inspekci do Antalye. Především u pobřeží vypadá země poměrně „poevropštěná“ a ulice jsou čisté a upravené. Přesto na vás dýchne atmosféra pravé horké exotiky, a to nejen díky moři a palmám, ale i díky snědým Turkům. Mimo vnitrozemí je i mnoho nezahalených Turkyň. Podle tamní české delegátky Šárky je dnes již běžné, že se ženy tolik nezahalují, stále ale platí mít zakrytá ramena, kolena a vlasy, pokud jdete do mešity. 

„Nahoře bez“ nicméně potkáte v těchto dnech málokoho, máme na mysli samozřejmě zakrytí nosu a úst. Stejně jako i v jiných zemích totiž i v tomto dovolenkovém ráji platí hygienická opatření proti šíření koronaviru. Ve chvíli, kdy jsme tak opustili brány hotelu, jsme nasazovali roušky, které jsou nyní povinné ve vnitřních i venkovních prostorách. „Uvažuje se ale o tom, že by se v dalších měsících udělila výjimka pro očkované osoby,“ sdělil Blesk Zprávám tamní turecký delegát. Další úvaha směřuje ke zrušení povinného PCR testu po příletu do země. 

Vstup jen s kódem a pozdrav „pěstičkou“

Jako vstupenku do restaurací, barů a velkých obchodních center potřebujete vedle roušky také speciální a unikátní HES kód. HES kód mají Turci většinou ve svých telefonech a prokazují tak svou bezinfekčnost, aplikace ukazuje i to, zdali prodělali nemoc nebo jsou očkovaní. Nemějte ale obavu, aplikaci si stahovat nemusíte. Kód dostanete poté, co vyplníte vstupní příjezdový formulář, který předkládáte už na českém letišti. Stačí pak, když máte tento QR kód v telefonu vyfocený. 

Doporučujeme, abyste měli QR kód neustále u sebe i v tištěné podobě. Nikdy nevíte, kdy vám selže technika. Nahrazuje to povinnost prokázat se testem, jako je to u nás v Česku, a mnohé to usnadňuje i urychluje. Pokud zrovna nemáte kód u sebe, nebo si jej nepamatujete, vpustí vás alespoň do malých obchůdků, kde potřeba není.

HES kód nám opravdu kontrolovali všude, kam jsme dorazili – vyjma zmíněných maloobchodů. Stejně tak nám téměř v každé prodejně, hotelu i v restauraci měřili teplotu a při vstupu nabídli dezinfekci. Není to ale nijak velké nebo nepříjemné zdržení. Člověk navíc nemusí myslet na to, kdy se naposledy testoval a zdali neuběhlo 48 hodin či 72 hodin.

Novinářská delegace vyrazila i do velkého obchodního centra, právě zde ukážete při vstupu QR kód. Pozor, prochází se i bezpečnostním rámem a kontrolují se i zavazadla podobně jako na letišti.

V obchodních centrech často narazíte na bankomat. Nejvýhodnější je podle tamních delegátů vybírat z ING, které si neúčtuje poplatek za výběr. Pokud ale situace nedovolí jinak, zkontrolujte si, kolik vám bankomat odečte. Běžně strhává navíc 8 % částky. Turecká lira je přibližně 2,5 koruny.

Trošku jsme se obávali toho, jak se během pandemie projeví typická turecká náklonnost. Přeci jenom bývají poměrně kontaktní a rádi si s turistou pořádně podají ruku a v případě přátelské atmosféry i nabídnou objetí. Nyní ale automaticky nabízí přátelskou pěstičku.

Řezníčková: Turisté mají výhody. A restaurace v neděli jen pro turisty

Jak jsme již zmínili, rouška je v Turecku nadále povinná. „Důležité je také vědět, že v neděli je celodenní zákaz vycházení. To sice platí jen pro místní, ale restaurace a bary jsou tím pádem zavřené. Restauraci a památky v neděli turisti navštívit můžou, ale jen organizovaně po dohodě s delegátem,“ dodává pak v rozhovoru pro Blesk Zprávy mluvčí cestovní agentury INVIA Andrea Řezníčková.

Video Turisté mají v Turecku výhody. Opatření se jich ale dotknou - Blesk - Nikola Forejtová

Kvůli zákazu vycházení, který platí i v jiné dny od deseti večer do pěti ráno, jsme tak museli myslet na to, že si po osmé večerní nenakoupíme suvenýry pro naše příbuzné v ČR. A že nám v deset večer již nenalejí v městském baru. Ačkoliv jsme tak mohli volně chodit po městě s pomyslnou nálepkou „turista“, místní museli ze zákona domů. „Jinak by jim mohla hrozit pokuta v přepočtu až 10 tisíc korun,“ dodává turecký delegát. Deset tisíc přitom není úplně malá částka. Přesahuje dokonce životní minimum a nejnižší možný plat.

„Pro turisty v resortových hotelech to ale neplatí. Užívat si dobrého jídla a pití můžou většinou až do nočních hodin,“ dodává mluvčí INVIA Andrea Řezníčková. Co se týče barů a tanečních klubů, tak tancovat se - na rozdíl od Česka - může, i tady je ale podmínkou mít roušku.

Najíte se za 120 korun

Pokud ale budete mít chuť na nějakou místní lahůdku, určitě se vyplatí si zajít v povolené době do stánku na street food nebo do restaurace. Ceny jsou vcelku příjemné, za jednoho člověka zaplatíte za kompletní oběd i s pitím asi 50 tureckých lir, tedy asi za 120 korun. Street food je pak ještě levnější, jak zmiňuje turecký delegát. Typický kebab si dáte i za cenu cca 1 eura.

Všechny restaurace musí mít také „safe tourism certificate“, který určuje bezpečnost podniku a bez kterého nemohou podnikatelé otevřít. O certifikátu vám více řekneme později. V praxi si ale ve stručnosti všimnete, že to znamená především měření teploty, oddělené stoly a dezinfekce na každém stole.

Zítra se Blesk Zprávy podívají na to, jaká opatření vás čekají v hotelu, jakou očekávají ředitelé rezortů návštěvnost a co dělat, pokud se nakazíte. 

 

E M ( 11. června 2021 09:53 )

a tomuhle říkáte dovolená. jejda, tak to je lepší napustit si doma bazén, nebo zajet šalinou na prýgl, chápu že potřebují turisty, ale být zavřená někde v "rezortu" s problémy při pohybu a straviování... díky ne.....Máte to marný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa