Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

Ve třídách bez roušek už příští týden, věří Plaga. A prozradil, co rozhodne

Autor: ČTK - 
31. května 2021
19:02

Žáci by možná od příštího pondělí nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo podle vývoje epidemie nejpozději příští pondělí. Roušky by pak asi nadále zůstaly na chodbách či v šatnách škol. Po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Jeho vyjádření ČTK poskytla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Do konce školního roku by se podle Plagy školy měly dozvědět, jak to bude s testováním žáků od září.

„Já pevně věřím (...), že aspoň při frontální výuce žáci roušky ještě do konce školního roku nebudou muset mít. S tím, že chápu, že ve společných prostorách je ten požadavek ministerstva zdravotnictví pochopitelný. Ale myslím si a mám takový příslib pana ministra Vojtěcha, že nejpozději příští pondělí na základě konkrétních dat si opět sedneme a v ideálním případě od příštího týdne, od příštího úterka by ta povinnost nosit roušky při frontální výuce ve třídě být nemusela,“ uvedl ministr školství. Vyhodnocení chce nechat na ministerstvu zdravotnictví.

Staronový ministr Vojtěch minulý týden uvedl, že rušit povinnost nosit roušky a respirátory ve školách do prázdnin už nechce. „Je to to nejzákladnější hygienické opatření. Zavedením povinnosti respirátorů se situace začala zlepšovat, je to efektivnější ochrana než látkové roušky,“ řekl. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dříve uvedla, že vláda by o odložení ochrany dýchacích cest ve školách mohla rozhodnout asi dva týdny po 24. květnu, což bude příští týden. Návrh k odložení roušek ve školách, alespoň pro menší děti, chtěl již dříve nadnést premiér Andrej Babiš (ANO) .

V září se počítá s testováním

Vojtěch také minulý týden uvedl, že počítá s pokračováním testování dětí na covid-19 i po zářijovém zahájení nového školního roku. Plaga to dnes uvítal. Ministerstvo zdravotnictví podle něj nyní musí ještě prověřit kapacity laboratoří, aby nebyl problém s logistikou. Představa je taková, že by se po návratu z dovolených konalo screeningové testování na jednotlivých školách. Nejdříve by měl být na řadě první stupeň, kam chodí děti, pro jejichž věkovou skupinu zatím nebudou dostupné vakcíny proti covidu-19, řekl. Dodal, že očekává, že se školy dozví postup pro zářijové testování do 30. června, aby měly dost času se na vše nachystat.

Většina škol dosud používá antigenní testy, které jim zajistil stát. Jsou levnější a ukážou výsledek na místě, podle odborníků jsou ale také méně spolehlivé než PCR testy. Pokud se škola rozhodla přejít na PCR testy s výsledky z laboratoře, stát jí za jeden kus proplatí zpětně 200 korun.

Video „Vojtěch jako ministr není dobrá volba,“ udeřil Svoboda. Vyzula: Babiš to neřekl ani nám. - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

UFO1 ( 1. června 2021 04:55 )

Dětem do tříd nepatří roušky při jakémkoli R,je to protiprávní,stejně jako provádění zdravotních úkonu ve škole učiteli,tam jde o skutkovou podstatu.
Kdyby roušky dětem nechali jen na chodbách dodržovaly by to,takhle to opět posr...

Kuriczadele ( 31. května 2021 21:14 )

Titanic jde ke dnu...chování lidí nejde vypočítat a všichni nejsou ovce....Ještě že se dostalo na svět video, kdy XXX premiér jde odsouhlasit, že kovid již v září 2021 nebu­de..­...př­edpo­kládám, že bude třeba ještě prodat všechny experimentální vakcíny...díky kterým budou očkování mít brzy zákaz letecky cestovat(riziko krevních sraženin viz. přibalový leták... V Anglii vám vypoví životní pojištění..... ale jinak se tu nic neděje...

Zobrazit celou diskusi
Další videa