Čtvrtek 6. květen 2021
Svátek slaví Radoslav, zítra Stanislav
Oblačno, déšť 13°C

Tragédie u epidemiologa Maďara. O smrti milované tchyně se dozvěděl v přímém přenosu

Autor: Jakub Veinlich - 
4. května 2021
05:00

Místo toho, aby reagoval na gratulace k narozeninám, přijímá slova útěchy a upřímné soustrasti a chystá pohřeb. V neděli ráno epidemiolog Rastislav Maďar vystoupil živě přes skype v České televizi. Odpovídal na dotazy týkající se rozvolňování, které přišlo v další vlně v pondělí. V jednu chvíli se ozvalo z vedlejší místnosti zvolání. Maďar narychlo rozhovor ukončil. Na twitteru pak vysvětlil důvod. Covid mu zabil příbuznou… V pondělí je přitom uznávanému epidemiologovi a odborníkovi na cestovní medicínu 48 let. Blesk Zprávám popsal, co se přesně stalo.

V neděli krátce před devátou hodinou ráno seděl epidemiolog Rastislav Maďar živě u počítače a povídal si s moderátorkou České televize Jolkou Krásnou o chystaném rozvolňování. Ve vedlejší místnosti se ale odehrávala lidská covidová tragédie.

Někdejší šéf epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví, která radila vládě, a člen skupiny MeSES, se v přímém přenosu v 8:58 dozvěděl o úmrtí blízké osoby. Z vedlejší místnosti uslyšel křik, jehož si mohli všimnout i diváci, kteří tou dobou rozhovor sledovali.

Křik a pak konec rozhovoru

Zkušený epidemiolog měl tou dobou co dělat, aby ze sebe vyloudil odpověď na dotaz moderátorky, jež se dotazovala na nebezpečí mutací koronaviru.

„Především dochází k tomu, že… ty různé varianty, které se objevují, jsou infekčnější, ale nemusí být infekční jako ta britská varianta, která dominuje na našem území,“ odpovídal Maďar pohnutým hlasem a ztěžka dýchal. Do očí se mu přitom zřejmě hrnuly slzy. „Já se omlouvám, budu muset končit. Omlouvám se,“ ukončil Maďar předčasně rozhovor.

Vysvětlení přidal o pár hodin později na svůj twitterový účet. Potvrdil tak obavy některých všímavých diváků…

„Dnes ráno jsi svůj boj navždy prohrála. Pouhý rok po své mamince. S námi tady ale budeš dál. Covid změnil Tvoje plíce na něco, přes co už nešlo dýchat. Nepomohly ani týdny na umělé ventilaci. Děkuji Ti za všechno, Alenko,“ reagoval jindy sdílný a komunikativní epidemiolog, který vloni v srpnu odbornou skupinu při ministerstvu vnitra opustil.

„Vím, že jsi bojovala, ale nešlo to. Budeš nám moc chybět,“ uzavřel smutnou zprávu.

Ten, který v Česku platil původně za jednu z hlavních tváří pandemie, podporoval očkování a snažil se vysvětlovat, co a proč je potřeba striktně dodržovat, přišel o svou tchyni. O smutnou zkušenost se podělil s redakcí Blesk Zpráv.

„Včera podlehla následkům těžké covid infekce maminka mé manželky. A vlastně i moje 'náhradní', jelikož moje mamka nás opustila před rokem a půl,“ napsal Maďar Blesk Zprávám.

Covid jeho tchyni zasáhl 90 procent plic. „Nepomohla ani dlouhodobá intenzivní péče na ARO. Byl to skvělý, pečující a vždy pozitivní člověk, který v životě nehledal problémy, ale vstřícná řešení. Život ji nakonec stálo akutní multiorgánové selhání…,“ vzpomíná Maďar na svou tchyni.

Smutné narozeniny a strach o manželku

Jeho manželka se o úmrtí své maminky dozvěděla po telefonu, právě v době, kdy Maďar odpovídal na otázky moderátorky. „Najednou jsem ji slyšel křičet ,maminka moje‘, následně hlasitý pláč, ozvalo se i několik ran. Věděl jsem ihned, co to znamená… Obával jsem se, že v případě kolapsu by si mohla při pádu ublížit i fyzicky, proto jsem živý vstup s omluvou ukončil…“ popsal smutnou situaci uprostřed vysílání uznávaný epidemiolog.

V pondělí měl přitom slavit narozeniny. Místo toho chystá pohřeb své milované tchyně. „Jsou to dnes skutečně velmi smutné narozeniny,“ uzavřel.

Podpora politiků i neznámých lidí

Na twitteru soucítí s Maďarem stovky lidí včetně politiků. „Upřímnou soustrast,“ reagoval mezi prvními například bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podobně napsal krátký vzkaz také poslanec Václav Votava. Slova útěchy a hodně sil připojili ale také i novináři a další uživatelé sociálních sítí.

„Upřímnou soustrast! Někdy by člověk chtěl křičet ,COVID je vůl‘,“ připsal například Pavel Řehák. „Upřímnou soustrast Vám i rodině. Covid je holt svinstvo, které nezastaví ani bojovník v první linii,“ přidal se uživatel buldoczech.

„Viděla jsem Váš vstup na ČT, loučil jste se narychlo s tím, že musíte končit. Proboha, řekla jsem si, snad mu nikdo nezemřel? Vypadal jste v tu chvíli strašně smutně. Mrzí mě, že se to opravdu stalo. Upřímnou soustrast všem pozůstalým. Držte se!“ reagovala pak Jitka.

Skupinu opustil předčasně

Loni v říjnu se Rastislav Maďar stal děkanem Lékařské fakulty ostravské univerzity. Ještě o něco dříve, za dob ministrování Adama Vojtěcha (za ANO), opustil expertní skupinu. „V srpnu už to kulminovalo do bodu, kdy jsem říkal, že pokud se něco neudělá, bude velký problém. Ale nebylo to obecně vidět, tak se nic neudělalo. A jediné moje řešení, abych odešel s čistým štítem a necítil se odpovědný za to množství úmrtí, které následovalo, bylo, abych toho už nebyl součástí,“ řekl letos v dubnu Českému rozhlasu o důvodech, proč opustil ministerskou komisi, která měla být hlavním poradním orgánem vlády pro rozvolňování.

Video Maďar o osudových chybách v boji proti koronaviru, neuhasitelném požáru a podmínkách rozvolnění - Blesk

Další videa