Neděle 11. duben 2021
Svátek slaví Izabela, zítra Julius
Oblačno 17°C

Maďar o rozvolnění a naději na letní dovolené. A ukázal na tři fatální selhání vlády

Autor: Pavlína Horáková - 
24. března 2021
05:01

Tři zásadní chyby, ty jsou podle epidemiologa a děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity, Rastislava Maďara prapůvodem a hlavní příčinou, jak se Česko z pozice jarního premianta ocitlo mezi těmi nejhoršími v žebříčku světových statistik koronavirové pandemie. Nejen o nich, ale také za jakých podmínek a kdy budeme rozvolňovat a také o tom, čím ho překvapil jeho desetiletý syn, hovořil v úterním Epicentru.

Už desátého září bylo zjevné, že vypukl požár, který bude velmi těžké hasit. Navíc ta první reakce byla ještě pomalá a opožděná. To je prapůvod toho, čemu čelíme do dnešní doby,“ upozornil Rastislav Maďar na situaci po srpnovém rouškovém zmatku, kdy neuspěl s návrhy na přísnější opatření, odešel z poradní skupiny tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a na několik měsíců se stáhl z veřejného dění.  S ostatními odborníky se před touto chybou snažili varovat, ale bohužel podle jeho slov chyběla politická vůle.

Video Epicentrum - Rastislav Maďar - Blesk

Další dvě špatná rozhodnutí s naprosto zásadními dopady byla podle něj předčasné rozvolnění před Vánoci a pozdní sekvenování mutací. „Uvolňovalo se do vysokých hodnot incidence (poměr nově vzniklých onemocnění k celkovému počtu osob v populaci - pozn. red.) a do nepříznivých epidemiologických ukazatelů. Ustoupilo se určitým komerčním tlakům (…) bohužel nastalo to, před čím zase odborná veřejnost varovala, a  to nebylo jenom to, že co bude následovat si vyžádá další lidské životy, ale současně, že to povede i k dalším a větším ztrátám (…)Virus se neptá a využije svojí šance,“ popsal Maďar situaci před Vánoci.

Dvakrát do jedné řeky?

Epidemiolog také zdůraznil, že už v prosinci se vědělo o britské variantě včetně toho, že je více infekční. Dnes dokonce víme, že je i více nebezpečná z hlediska možnosti vyvolat těžký klinický stav. Bohužel jsme podle jeho slov nezachytili tuto variantu včas a nedošlo tak k dostatečnému omezení jejího šíření.

Teď máme obavu, ať se to neopakuje znovu, například s jihoafrickou variantou, která byla například zachycena v Brně a Olomouci,“ upozornil Maďar a zdůraznil nutnost navýšit počet sekvenovaných vzorků a to alespoň na jedno procento z pozitivních testů. „Mám pocit, že ministerstvo zdravotnictví si je jistější, než by asi mělo být, že jí (jihoafrickou variantu koronaviru - pozn. red.) má pod kontrolou, protože to zdaleka nemusí být pravdou,“ doplnil svůj apel na plošné testování a rozlišování mutací.

Video Epidemiolog Smejkal o Velikonocích v Česku, vzkazu pro chataře i novém postu - Blesk

O rozvolňování rozhodnou Velikonoce

O tom, jak rozvolňování proběhne podle Maďara rozhodne několik faktorů: „Jedním z nich je to, jak se lidé budou chovat o Velikonocích a druhou jak se nám budou šířit další mutace.“

Momentálně vládní představitelé hovoří o prvním rozvolnění týden, nejpozději dva týdny, po Velikonocích. To by se týkalo základních škol, samozřejmě za podmínky testování a podle Maďara je na tomto rozhodnutí všeobecná shoda. „My se můžeme spolehnout na to, že z každého čísla incidence, které vidíme den co den, nám část toho, zhruba 5 procent, skončí v nemocnici a z toho zhruba čtvrtina bude v těžkém stavu…a to, co to může změnit, je nárůst proočkovanosti, alespoň jednou dávkou vakcíny,“ vysvětlil jeden ze zásadních vlivů na počet hospitalizovaných a tedy i na rychlost rozvolňování.

„Je zjevné, že stávající míra opatření nepřinese to, aby se týden nebo dva po Velikonocích snížila úroveň detekovaných případů v průměru na 100 nakažených na 100 000 obyvatel, tedy na tu bezpečnou hranici,“ vysvětlil, proč je nutné, aby se během Velikonoc nějakým způsobem omezila nejen mobilita obyvatel, ale také průmysl, ať už formou celozávodní dovolené, či svátečního provozu.

Pyšný taťka lékař

Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity také přiznal, proč je pyšný na svého syna, který před Vánoci prodělal  nemoc covid-19. „On jenom ztratil čich a o víkendu si to sám vyhodnotil a sám zavolal své praktické lékařce, aby se objednal. Byl jsem na něj jako taťka lékař pyšný, že má takovou míru vlastní autonomie, vyhodnotit své symptomy a postupovat správně. Objednal se v deseti letech na test sám, dříve než jsem zjistil, že má ztrátu čichu,“ usmíval se spokojený otec a významný epidemiolog v jedné osobě.

Rastislav Maďar v Epicentru také hovořil o hrozbě tvorby československé mutace, o dubnovém testovacím provozu nového programu, který by umožnil cestovat s covidovými pasy, postinfekční imunitou či negativními testy a také přiznal, že by se sám letos opět podíval do Chorvatska.

xiioma ( 24. března 2021 13:41 )

brugal ( 24. března 2021 13:03 )

Je fascinující,jak koblihy nedokáží ani správně opsat jméno politika - je to Goebbels.

Člověk by neměl používat cizí termity, když je nezná suterénně nebo není v dobré konvici, protože je zde veliké rizoto, že to skončí fiatem. Každý se tváří jako suvenýr, ale vrátí se mu to jako bu**rant.

brugal ( 24. března 2021 13:00 )

A až Andrej slavně zvítězí budeme jásat na ulicích jako na 1.máje,vedení Agrofertu nám bude kynout z tribuny a celý svět bude citovat babišizmy,místo aby se jim zlí lidé posmívali jako dnes.

A po tobě Stemiku budou pojmenovávány ulice - protože málokdo je tak výkonný agitátor jako ty.A ty,kteří se ti smáli že jsi vesnický blázen čeká zasloužený trest.

dynaty ( 24. března 2021 12:57 )

někde se musí seberealizovat

dynaty ( 24. března 2021 12:53 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa