Pondělí 17. května 2021
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Oblačno, déšť 15°C

Prymula navrhl prodloužit školní rok o měsíc. Plaga je proti, odborář varoval před problémy

Autor: Dagmar Machotová - 
13. dubna 2021
18:08

V pondělí se v rámci režimu rotační výuky vrátili do škol žáci prvního stupně základních škol. Rotace budou probíhat po týdnu a rotovat budou celé třídy. Běžná prezenční výuka byla obnovena jen ve speciálních školách a v malotřídkách. Bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce prezidenta, epidemiolog Roman Prymula řekl v pořadu Epicentrum, že by letošní školní rok prodloužil o jeden měsíc letních prázdnin. S tím nesouhlasí ani ministr školství Robert Plaga ani školské organizace. 

„Já bych byl proto, byť to vzbuzuje nejrůznější averzivní nálady, aby se letošní školní rok prodloužil o jeden měsíc letních prázdnin. Myslím, že by to stálo za úvahu,“ řekl Prymula v pořadu Epicentrum

„O prodloužení školního roku ministerstvo neuvažuje, ale chceme maximálně podpořit vzdělávání dětí formou letních kempů,“ napsala Blesk Zprávy mluvčí MŠMT Aneta Lednová s tím, že na letní kempy byla vypsána výzva s alokací 100 milionů korun.

Podle slov ministra školství Roberta Plagy (za ANO)
bude nutné, aby se narovnaly nerovnosti v distanční výuce i v dalších dvou až třech letech, k čemuž by měly být využity prostředky z Fondu obnovy.

Video Epicentrum – Roman Prymula - Blesk

Se slovy Romana Prymuly nesouhlasí ani předseda školských odborů František Dobšík: „Způsobilo by to mnoho organizačních, provozních i právních problémů. Nikdo zatím zodpovědně nevyhodnotil, že požadavky rámcových vzdělávacích programů se nedají splnit, a že tedy prodlužování školního roku je nutné,“ napsal Blesk Zprávám Dobšík.

Gymnázia distanční výuku zvládají

Prodloužení školního roku není nutné ani z pohledu předsedkyně Asociace gymnázií Renaty Schejbalové. Podle ní je zkrácení prázdnin zbytečné.

 „Z distanční výuky jsou všichni vyčerpaní a prázdniny potřebujeme. Studenti gymnázií zvládají distanční výuku dobře, protože se jedná o vybrané a motivované děti,“ řekla Blesk Zprávám Schejbalová s tím, že by si dokázala představit, že by existovala nějaká forma letního kempu, který by byl povinný podle stupně zapojení do distanční výuky.

Slova Schejbalové potvrdil i prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý, podle kterého většina škol i žáků pracuje na víc než sto procent. „Jsem toho názoru, že by to zhoršilo vztahy mezi žáky, kteří distanční výuku zvládají, a těmi, kteří ne. A těch, kteří ji nezvládají, je podstatně méně,“ řekl Černý. Dodal, že výuka v červenci by byla i fyzicky náročná, protože většina škol není vybavena klimatizací.

Roman Prymula navrhoval nějakou formu letní školy už v roce 2020, ale jeho návrh nezískal podporu napříč politickým spektrem.  

 

 

reporter ( 13. dubna 2021 23:30 )

"Křišťálově čistá" právnička Hamplová.Ať si dá pozor na Covid,je v rizikový skupině,díky tloušťce ani rozhovor neudejchá.

http­s://ww­w.id­nes.cz­/usti/­zpra­vy/spor-o-odmeny-pro-advokatku-chlumce-u-usti­.A1407­22_163­008_us­ti-zpravy_alh

Noty_kraso ( 13. dubna 2021 22:25 )

Právnička promluvila o testování dětí ve školách

Testování školáků je v rozporu se zákony, být kantorkou, nikdy bych na sebe nevzala tuto odpovědnost - http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­app=d­eskto­p&v=5Q­PPTkKU­4P8

UFO1 ( 13. dubna 2021 20:24 )

Oni nepřemýšlí jako běžný občan,jsou loutky odtržené od reality

UFO1 ( 13. dubna 2021 20:22 )

Pan spoluzodpovědný

mak ( 13. dubna 2021 18:51 )

V klidi, kempy nebo ten školní rok podmíní protiústavnáma testama , tak je musí lidi poslat do prodloužených zad.
Učietelé jsou neztak proti, ti se svýho volníčka přece nevzdaj!

Zobrazit celou diskusi
Další videa