Pondělí 17. května 2021
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Oblačno, déšť 15°C

Některé pražské nemocnice se vrací do „normálního režimu“. Už provádí operace, které se dříve odkládaly

Autor: ČTK - 
11. dubna 2021
15:18

Neakutní zákroky začali zdravotníci v tomto týdnu provádět jen v některých pražských nemocnicích. V jiných elektivní operace zatím nevykonávají. Důvodem je stále vysoký počet hospitalizovaných s covidem-19. ČTK to řekli mluvčí nemocnic v hlavním městě. Elektivní výkony byly odložené od 30. prosince 2020 kvůli mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví. Zákroky lze opět vykonávat od středy 7. dubna.

Desítky neakutních operací od středy provedli lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Podle mluvčí nemocnice Marie Heřmánkové bylo provedeno o deset procent více zákroků v porovnání s obdobím, kdy se neakutní operace dělat nesměly. K běžným hodnotám operací by se ve VFN podle Heřmánkové mohli vrátit v květnu.

S elektivními operacemi, které nemocnice musela odložit, aby uvolnila lůžka pro pacienty s covidem, začali i lékaři ve Fakultní nemocnici v Motole, sdělila mluvčí Pavlína Danková. V běžném provozu v Motole za týden provedou podle mluvčí nemocnice asi 600 operací za týden. Kvůli nařízení museli odložit zhruba 30 procent výkonů. Od začátku roku do 25. března tak lékaři v Motole operovali o 1819 případů méně než v témže období roku 2019, dodala Danková.

ÚVN, Bulovka a Thomayerka

Naopak v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), ve Fakultní nemocnici Na Bulovce ani ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) se zatím tyto zákroky neprovádí, uvedli mluvčí nemocnic Jitka Zinke, Simona Krautová a Petr Sulek. Návrat k běžnému režimu bude podle nich postupný a začne nejdřív v následujícím týdnu. Jako první se obnoví zákroky bez potřeby následné intenzivní péče. Půjde hlavně o malé chirurgické a urologické operace, vysvětlil Sulek.

Kvůli nařízení byla odložena zhruba čtvrtina výkonů, odhaduje Krautová z Bulovky. V ÚVN kvůli zákazu elektivní péče podle Zinke prováděli polovinu obvyklého počtu výkonů. Zastavená nebyla urgentní a onkologická péče. Zdravotníci dále zajišťovali testování osob na přítomnost nového typu koronaviru, očkování proti covidu-19 a pečovali o nakažené, dodala Zinke.

Péče o pacienty s covidem

Operace se budou plánovat s ohledem na kapacity zařízení. Nemocnice totiž dál pečují o pacienty s covidem-19, z nichž mnozí potřebují intenzivní péči a jsou na odděleních JIP a ARO. „Minimálně v příštím týdnu nepočítáme (na Bulovce) s obnovením standardního provozu některých z pracovišť transformovaných pro péči o pacienty s covidem-19,“ uvedla k tomu Krautová.

Ve FTN se podle Sulka nyní starají o více než 140 pacientů s covidem-19, z nichž 25 je na JIP a ARO. Asi 14 zdravotníků je kvůli covidu-19 v izolaci. Před očkováním zdravotníků jich podle mluvčího FTN bylo v izolaci kvůli nákaze v průměru 150. K 8. dubnu bylo v Motole 136 hospitalizovaných s covidem-19. V těžkém stavu jich bylo 40. Zdravotníků v izolaci bylo podle údajů na twitteru nemocnice 78. V ÚVN je podle Zinke aktuálně 66 pacientů s covidem-19, z toho 15 je v péči Kliniky infekčních nemocí a 19 na lůžkách intenzivní péče. Ve VFN se jich léčí 95, 34 ve vážném stavu.

reporter ( 11. dubna 2021 18:13 )

Už rok čekám na operaci a furt se odsouvá.Hlavně,že naše s.e.r.e.b.l.i.t.y nmaj všechno akutní.Náhoda?

Zobrazit celou diskusi
Další videa