Pondělí 17. května 2021
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Oblačno, déšť 15°C

Francie prodlouží dobu mezi dávkami vakcíny. A očkování otevře všem lidem od 55 let

Autor: ČTK - 
11. dubna 2021
08:30

Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnů namísto stávajících čtyř. O změně platné od středy 14. dubna informoval ministr zdravotnictví Olivier Véran v rozhovoru s listem Le Journal du Dimanche, napsala agentura Reuters. Ve Francii jsou používané vakcíny na tomto principu Pfizer/BioNTech a Moderna, stejně jako v Česku. Francie se tímto krokem snaží urychlit očkování a zajistit alespoň první dávku přípravku proti nemoci covid-19 co nejvyššímu počtu lidí. Ke stejné změně lhůty mezi jednotlivými dávkami došlo nedávno i v České republice.

Od pondělí se mohou ve Francii k očkování nově přihlásit všichni občané nad 55 let, včetně těch bez zdravotních obtíží, oznámil také ministr Véran. Zdravotníci jim budou podávat přípravky od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson. Vakcína AstraZeneca se ve Francii od 19. března používá výhradně pro lidi nad 55 let, než lékové agentury zjistí další podrobnosti k několika ojedinělým případům krevních sraženin.

Video Andrej Babiš na prohlídce velkokapacitního očkovacího centra - ČTK

Vakcínu Johnson & Johnson francouzský lékový úřad schválil 12. března, první zásilka 200 000 dávek by do Francie měla dorazit v pondělí, píše list Le Monde. Podle ministra očkovací látky dorazí do Francie o týden dříve, než se původně očekávalo.

Ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, se od začátku epidemie virem SARS-CoV-2 nakazilo téměř pět milionů lidí a téměř 100 000 jich zemřelo. Francouzská očkovací strategie začala s vakcinací u nejstarších obyvatel, zejména rezidentů domovů pro seniory a podobných zařízení. Mezi jejich obyvateli již dostalo obě dvě dávky očkování na 75 procent lidí. U seniorů nad 75 let mimo tato zařízení je proočkovanost jen přibližně 35 procent, píše list Le Monde. Tento týden Francie překonala hranici deseti milionů naočkovaných.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa