Úterý 13. duben 2021
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Testování v pražských mateřských školách: Nejtěžší bude organizace, říkají ředitelé

Autor: ČTK - 
8. dubna 2021
22:10

Nejtěžší bude podle ředitelů mateřských škol v Praze organizace testování předškoláků a dalších žáků MŠ na covid-19. U testování budou muset dětem asistovat jejich rodiče, testovat se bude v určených oddělených prostorách a na výsledek testu se bude mnohde čekat mimo budovu školy. Příchod dětí do školy tak bude trvat výrazně déle než obvykle. Vyplývá to z vyjádření ředitelů některých mateřských škol.

Vláda v úterý rozhodla, že od 12. dubna se do lavic vrátí děti z prvního stupně základních škol k takzvané rotační výuce a do školek půjdou předškoláci. Všechny školy v Česku jsou kvůli epidemii covidu-19 od 1. března zavřené s výjimkou škol pro děti zdravotníků a některých dalších profesí. Informace k provozu od příštího týdne rozeslalo ministerstvo v noci z úterý na středu.

Dětem v mateřských školách budou při testování antigenními testy pomáhat rodiče. Podle ředitelů MŠ by si totiž děti samy nezvládly bez asistence dospělého test správně provést. „Jedná se sice o samotestování, ale nedokážu si představit, že se předškolní a menší děti samy testují. Počítáme tedy s asistencí rodičů," řekla ředitelka MŠ Kotlaska v Praze 8 Jana Smolíková.

Testy v jiné místnosti

Pro testování dětí s asistencí rodičů musí školky vyhradit zvláštní místnost, kde se bude testovat. Školka v Libni k tomu určila místnost v suterénu, která běžně slouží jako keramická dílna. Na výsledek testu, který je známý za 15 minut, budou rodiče s dětmi podle Smolíkové pravděpodobně muset čekat venku, aby se případná nemoc nešířila. V MŠ Pohádka v Praze 12 se podle ředitelky Moniky Lienertové organizace testování ještě řeší, do pondělí by však podle ní mělo být vše nachystané. Navážou totiž na provoz v březnu, kdy byla škola otevřena pro potomky pracovníků IZS a dalších určených profesí.

Ve dny, kdy se budou žáci testovat, plánují ředitelky MŠ mít na místě k dispozici více personálu. Například v MŠ Sluníčko v Praze 21 to podle ředitelky Simony Plašilové budou asi tři zaměstnanci navíc. Školka v Újezdu nad Lesy totiž sídlí ve třetím patře tamní ZŠ a do budovy školy s výjimkou testovací místnosti v přízemí nemají rodiče povolený vstup. „Někdo z personálu proto bude muset být v testovací místnosti, někdo s dětmi v šatně při převlékání a někdo děti musí dovést do prostor školky," vysvětlila Plašilová.

Antigenních testů mají v oslovených školkách dostatek asi na dva týdny provozu, přesto je to méně, než ředitelky plánovaly. Podle Smolíkové je důvodem to, že při objednávání testů na konci března uvedla počet, který je potřeba pro návrat dětí, kteří mají povinnou předškolní docházku. Podle manuálu ministerstva školství, který Smolíková obdržela ve středu, mohou děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí do školky i ve věku od dvou do pěti let.

UFO1 ( 12. dubna 2021 07:25 )

Antig.testy to je výhra,snad pomůže počasí,vláda a rozum lidu nepomohou

Zobrazit celou diskusi
Další videa