Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Zataženo, déšť 9°C

Nouzový stav prodlužovat nebudeme, slibuje Babiš. A cupuje plán Plagy a expertů na návrat dětí do škol

Aktualizováno -
4. dubna 2021
18:13
Autor: trm, ČTK - 
4. dubna 2021
17:03

Vláda nemusí v úterý rozhodnout o návratu dětí do škol a školek. Premiér Andrej Babiš (ANO) má výhrady v plánu expertů ze skupiny epidemiologa Petra Smejkala a ministrů školství Roberta Plagy a zdravotnictví Jana Blatného (oba za ANO). Premiér v rozhovoru pro TN.cz řekl, že mu nepřipadá logická rotační výuka ani to, že do školek by měly jít v první vlně jen děti předškolních ročníků. Babiš zároveň řekl, že nebude žádat další prodloužení nouzového stavu. Ten tak skončí úderem půlnoci 11. dubna.

Děti by se mohly do lavic vrátit 12. dubna. Plán návratu žáků prvních stupňů základních škol počítá s rotační výukou, kdy se třídy budou po týdnu střídat. Školáci budou dvakrát týdně testováni antigenními testy. Ve školách budou povinné roušky, v mateřských školách je děti nebudou muset nosit. Obnoví se rovněž praktická výuka na středních školách a u posledních ročníků vysokých škol. Na druhém stupni základních škol zůstane výuka na dálku.

V mateřských školách se podle Plagova plánu návrat bude týkat jen posledního předškolního ročníku. Děti budou maximálně v 15členných skupinách, podle Plagy ideálně v půlených skupinách. Právě to, že by se měly vrátit jen největší děti, se nelíbí Babišovi. „V těch školkách jsou sourozenci, jsou menší školky, já to považuju za zvláštní, já vůbec nechápu proč,“ řekl Babiš TN.cz.

Plán znovuotevření škol a školek přitom probrali kromě ministerstev i experti ze skupiny MeSES, kterou vede hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. „Jedna věc je vir, tomu samozřejmě oni rozumí, ale potom je praktický život. A pro mě byl totální šok ty mateřské školy, ty šestileté děti. A co ten zbytek, co ti rodiče, když mají dvě děti. Pokud máme masu dětí, která se pohne, nějakých 500 600 tisíc, tak se pobavme a mě z toho logicky vychází, že bychom měli začít od těch nejmenších,“ doplnil Babiš. Problém je podle Babiše i v tom, že ředitelé nejsou dle jeho slov na znovuotevření podle nových pravidel připraveni.

Návrat dětí do škol má vláda probrat v úterý. „Já si nejsem jist, že v úterý bude všechno jasné a asi na to budeme muset udělat ještě jednu vládu,“ doplnil premiér.

Ve středu po Velikonocích přitom mělo být podle Plagy řečeno, jestli se školy otevřou ve všech okresech. Záležet bude na epidemické situaci. O tom, v kterých okresech se děti vrátí, rozhodne podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) reprodukční číslo. Pokud bude v okrese nad hodnotou jedna, což znamená růst epidemie, návrat se zřejmě o týden odloží.

S tím, aby se návrat dětí do škol řídil epidemickou situaci v jednotlivých okresech, ale většinou nesouhlasí opoziční strany. Vadí jim i rotační výuka na základních školách. Naopak předsedové Unie školských asociací a Asociace ředitelů základních škol Jiří Zajíček a Michal Černý řekli, že podmínky návratu části žáků jsou přijatelné. “Opatření akceptujeme, hlavně chceme dostat děti do škol," uvedl Černý. Rotační výuku považuje Zajíček za akceptovatelný kompromis. Netěší ho ale odklad praktické výuky, ačkoliv vzhledem k epidemické situaci ho chápe.

Babiš naštval experty i zástupce škol

Babiš kritizuje plán otevření škol a školek opakovaně. Proti premiérovým dřívějším výrokům se ohradila konzultační skupina ministerstva školství, ve které jsou zástupci škol. Podle skupiny je sice plán návratu dětí pro školy provozně náročný a jeho zajištění nebude jednoduché, při jeho projednávání ale panovala na podobě jednoznačná shoda.

Členové skupiny upozorňují na to, že premiér opět zpochybňuje závěry a kroky ministra školství podobně, jako tomu bylo v případě maturitních zkoušek. „Sílí tak proto naše obavy, že záměrem premiéra je výměna na pozici ministra školství a instalace nového, který bude vůči myšlenkám premiéra Babiše vstřícnější,“ napsali členové skupiny. Výměnu ministra školství by považovali za „extrémně chybné rozhodnutí“ a věří, že nenastane.

Nouzový stav skončí příští neděli

Vláda podle premiéra nepočítá s tím, že by žádala znovu o prodlouženi nouzového stavu, ten Sněmovna prodloužila do půlnoci 11. dubna. Vláda argumentovala tím, že bez nouzového stavu nemůže omezit pohyb. „Nouzový stav prodlužovat nebudeme. Pojede se podle pandemického zákona. Uzávěry okresů tedy skončí 12. dubna,“ řekl TN.cz Babiš.

Video  TK ministra zdravotnictví Jana Blatného, ministra školství Roberta Plagy a hlavní hygieničky ČR Pavly Svrčinové  - abl
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Covid_19 ( 5. dubna 2021 16:18 )

po Sputniku nezemřelo tolik lidí proto, že se jím očkuje velmi málo a lidé po očkování se raději nesledují, Rusové dluží Sputnik všem zemím, kterým to slíbili

Covid_19 ( 5. dubna 2021 16:08 )

nevybudoval svým podnikáním žádné impérium, ale postupně přikrádal další firmy, nechal dluhy v bankách, takový zlatokop z devadesátek, který neumí ani počítat . Neumí sehnat schopné lidi, protože jeho lidi musí být poslušní, na schopnostech tolik nezáleží

villon ( 5. dubna 2021 15:54 )

Je to s ním nahnutý, i na Blesku se ho už zastává jenom pár zoufalců. Když nic, tak mu to politicky zlomí vaz. Snad se pak i vyšetří aspoň něco z jeho kriminálních aktivit, aby mu to hodilo pár let v chládku. Koblihy ale nezmizej, vrátěj se ke komančům.

tomshark ( 5. dubna 2021 12:43 )

Placaté blbosti, imunitu na typ víru neztratime, jen nelze vyloučit, že se bude muset očkovat dávka s reakci na nové mutace. Což nejlépe zvládnou mRNA vakcíny, ty lze vyrobit v řádu týdnů, zatímco všechny ostatní jsou odkázány na měsíce práce. Ke Slovanům se přimknete sam, zatímco všechny registrované látky se pečlivě sledují a vyhodnocují o Sputniku ani čárka. Jsem rád, že jsem se dožil doby, kdy jsme ty vaše Slovany okupanty vyhnali , tam, kam patří, do Země gulagů, kam zavírají politické oponenty, které se nepodařilo OTRÁVIT!

Covid_19 ( 5. dubna 2021 12:38 )

Babiš je "odborník" na vše, ale výsledky má katastrofické, na co sáhne, to se podělá

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa