Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Smejkal ukázal na speciální léky a chce je pro víc nemocných: Vyšší cena se i tak vyplatí, tvrdí experti

Autor: ČTK - 
31. března 2021
17:24

Mezioborová skupina pro epidemické situace, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, doporučuje maximální využití léků s monoklonálními protilátkami u nakažených novým typem koronaviru. Vyšší cena léku je vyvážena snížením nákladů na hospitalizace, uvedla skupina v tiskové zprávě. Dosud bylo do Česka dodáno několik tisíc dávek těchto léků, bamlanivimab od společnosti Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od firmy Regeneron.

Podle skupiny je nezbytné zajistit maximální využití tohoto léku ve všech případech, kde je to možné. „Data ukazují, že tyto léky jsou u vhodně vybraných pacientů velmi pravděpodobně klinicky účinné, ale bohužel stále převažuje povědomí, že jsou dostupné jenom pro pár vyvolených. Pokud pacient splní indikační kritéria a preparát je k dispozici v nemocnici nebo u praktického lékaře, měl by mu být aplikován,“ uvedl vedoucí skupiny epidemiolog Petr Smejkal.

Podmínkou je podání experimentálního léku nejpozději sedm dní od objevení příznaků a tři dny od pozitivního testu. Stav pacienta nesmí vyžadovat hospitalizaci nebo podávání kyslíku. „Monoklonální protilátky je potřeba podat včas – u pacientů, kteří mají riziko zhoršení, ale jsou ještě v klinicky dobrém stavu. V momentě, kdy se jejich stav zhorší, je už na tento typ léčby pozdě,“ sdělil přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady František Duška.

Zároveň musí mít pozitivně testovaný riziko vážného průběhu nemoci covid-19, například onkologické onemocnění, cukrovka prvního typu nebo morbidní obezita. Přesné podmínky znají praktičtí lékaři, které by tito rizikoví pacienti měli po pozitivním testu kontaktovat. Podrobněji indikace popisuje skupina ve svém stanovisku.

Lék bamlanivimab stojí přibližně 25 000 korun za jednu dávku, Regen-CoV asi 50 000 korun. „Náklady na hospitalizaci, a nebo dokonce intenzivní péči se pohybují ve výrazně vyšších hodnotách, než je cena léku,“ doplnil člen skupiny Jan Kulveit, výzkumník globálních rizik z Oxfordské univerzity. Podle něj by léčba těmito léky byla pro zdravotnictví výhodná i v případě, že by bylo riziko sníženo jen o polovinu. „Pokud započítáme hodnotu zachráněných životů a zdraví, tak je rozdíl dramatický,” dodal.

Bamlanivimab byl do Česka dodán ke konci února, šlo o prvních 500 dávek, poté 2 500 dávek v březnu. K pacientům se dostala zhruba tisícovka. První dodávky od firmy Regeneron dorazily v úterý do Fakultní nemocnice v Motole, do konce týdne je má obdržet také Fakultní nemocnice v Brně.

Video  Epidemiolog Smejkal o Velikonocích v Česku, vzkazu pro chataře i novém postu  - Blesk
Video se připravuje ...

vaber ( 31. března 2021 19:51 )

když se to vyolatí ,tak si takový lék každý rád zaplatí z vlastní kapsy, nebo ať je platí pojištovna a když zkrachuje , tak mají pojištěnci smůlu
,ale experti chtějí peníze za státní kasy ,jako by byla bezedná

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa