Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Krutý dopad koronaviru? Za uplynulý rok přibylo v Praze téměř dvakrát tolik nezaměstnaných

Autor: ČTK - 
5. března 2021
10:19

Nezaměstnanost v Praze vzrostla v únoru na 3,7 z lednových 3,6 procenta. V evidenci úřadu práce bylo na konci druhého kalendářního měsíce 33 565 lidí, meziměsíčně o 350 více. Zároveň ale stoupl i počet nabízených volných míst. Vyplývá to ze statistik Úřadu práce ČR. V meziročním srovnání je zvýšení nezaměstnanosti mnohem výraznější. Loni v únoru byla míra nezaměstnanosti v hlavním městě 1,9 procenta. Práci si tehdy v metropoli hledalo přibližně 18 500 lidí.

Na konci letošního února nabízeli zaměstnavatelé v Praze prostřednictvím úřadu práce 85 524 volných míst. Ve srovnání s lednem to bylo o téměř 1 800 více. Meziročně stoupl počet volných pozic o 8 400.

V průměru připadají v Praze na každých deset nabízených míst čtyři uchazeči o zaměstnání. Méně je to pouze v pěti okresech, přičemž statistiku vede středočeský okres Praha-východ, kde na každých deset volných míst připadá jeden nezaměstnaný.

Z 33 565 lidí hledajících v únoru v hlavním městě práci bylo okamžitě dosažitelných 31 609, meziměsíčně o 310 více. Vedle nich jsou v evidenci úřadu práce například lidé v pracovní neschopnosti, v rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené nebo uchazeči ve vazbě. Přitom za únor roku 2020 úřad evidoval pouze 18 423 nezaměstnaných.

Na vině je koronavirus?

V celorepublikovém srovnání dříve patřilo hlavní město k regionům s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností v Česku. Loni na jaře, kdy vláda začala kvůli pandemii koronaviru omezovat obchod, služby, kulturu či turistiku, se však pozice hlavního města zhoršila. V současnosti má Praha sedmou nejnižší míru nezaměstnanosti. Nejlépe je na tom Pardubický kraj, kde je bez práce 3,2 procenta lidí, naopak nejhůře Karlovarský kraj se šestiprocentní nezaměstnaností. Celorepublikový průměr je 4,3 procenta.

Video „Moje místo je v pražské politice,“ říká primátor Hřib. Jak chce do metropole přilákat turisty? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa