Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 10°C

Maláčová s karanténou za 100 procent narazila: Sněmovna vrátila do hry 370 korun denně

Aktualizováno -
2. března 2021
21:50
Autor: ČTK - 
2. března 2021
21:35

Lidé v nařízené karanténě zřejmě budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Schválila to dnes zrychleně Sněmovna podle celkové úpravy předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Vláda navrhovala pro lidi v karanténě nebo izolaci nemocenskou 100 procent místo 60 procent průměrného redukovaného výdělku.

S úpravou Pekarové Adamové souhlasila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Z konzultací podle ní vyplynulo, že pro stoprocentní nemocenskou by nebyla mezi poslanci podpora. Maláčová řekla, že jde prakticky o někdejší vládní návrh, který nakonec Sněmovna po vrácení Senátem neschválila v pátek ani v jedné z verzí.

Nynější předlohu teď dostanou k posouzení senátoři. O termínu schůze rozhodne organizační výbor horní komory patrně ve středu, v tento den ale proti plánům nebude.

Příspěvek až 370 korun denně by měli lidé podle návrhu schváleného Sněmovnou dostávat prvních 14 kalendářních dnů nařízené karantény. Nejvýše by měli 90 procent svého průměrného výdělku. Nárok by se vztahoval také na lidi s nemocenským pojištěním, kteří pracují na dohody. Vyloučeni by byli lidé, kteří by se ocitli v karanténě do pěti dnů po návratu z dovolené v zahraničí.

V někdejší vládní verzi měli lidé v karanténě pobírat příspěvek nejvýše deset dnů. Senát navrhoval dobu prodloužit na dva týdny a chtěl nárok rozšířit na všechny lidi vracející se ze zahraničí. Senátoři také žádali, aby z předlohy zmizely takzvané přílepky, které se do ní dostaly poslaneckými pozměňovacími návrhy za souhlasu ministerstva práce a sociálních věcí.

Video Maláčová: Jak má fungovat izolačka? Až 370 korun denně za karanténu. - Blesk Zprávy / ČTK

dynaty ( 3. března 2021 07:12 )

hodná Maláčová, měla přidat ještě víc jen pořád nevím jak ty nakažený přiměje sedět doma

tomik007 ( 3. března 2021 00:59 )

POSLANCI nebudou mít nárok na nemocenskou ?

Blacktip ( 2. března 2021 23:00 )

A ja bych se toho nebal. Protoze soucasna opatreni i nahrady selhavaji, je na case prijmout opatreni nova. Kazdy, kdo se od zitrka nakazi koronacem, bude lidem na home office prispivat denne 370 kc. Lide s tezkym prubehem, kteri svou nezodpovednosti zbytecne zatezuji zdravotni system, budou platit o 100% vic.

nespokojeny ( 2. března 2021 22:24 )

Další neopodstatněná platba z dílny ČSSD. Tato strana by se měla především starat o poctivé, pracovité a úspěšné zaměstnance. Bohužel rozhazuje naprosto nesmyslně a také na podzim v PS už nebude.

amerlock ( 2. března 2021 21:55 )

Jsou zbytečně opatrní v té vládě.
Já bych vyplácel 110% v karanténě a to by jste viděli jak bychom konečně zatočili s Covidem

Zobrazit celou diskusi
Další videa