Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Babišova vláda bere zpátečku: Karanténa pro rodiny 21 dní nebude! Firemní jídelny povolené

Aktualizováno -
2. března 2021
17:15
Autor: simao, ČTK - 
2. března 2021
15:23

Vláda čelí kritice za další chaos v opatřeních. Ruší a mění totiž to, co vyhlásila teprve nedávno. V pondělí zakázala provoz závodního stravování, aby se hned v úterý nečekaně rozhodla jej povolit, byť za výraznějších omezení. Ve čtvrtek vyhlásila prodlouženou karanténu na 21 dní pro rodiny, které nemohou izolovat své nakažené členy. Dnes se rozhodla zkrátit tuto lhůtu na 14 dní, po kterých platí i běžná karanténa. Jednání vlády proběhlo překvapivě během dne. To večerní je pak v ohrožení kvůi jednání Sněmovny.

Vláda měla v úterý zasedat v 19:00, kvůli jednání Sněmovny je však možné, že se večer nesejde. Oficiálně premiér Andrej Babiš (ANO) jednání ani nesvolal.

Během dopoledne však již na jednu vládní telekonferenci dostalo. Vláda překvapila, když řešila situaci ve firemních jídelnách. Změnila přitom své pondělní rozhodnutí. Závodní stravování zůstává zachováno, bude však podmíněno přísnými opatřeními – z nichž však řada již v praxi funguje.  Čekalo se proto, co dalšího vláda v úterý vyhlásí. A jak dlouho opatření přežijí.

Firemní jídelny mohou opět otevřít

V pondělí firemním jídelnám vláda zatrhla provoz, aby se v nich neshromažďovali zaměstnanci. V úterý přišla změna. Která bude platit od středy.

Resumé? Jídelny mohou opět otevřít! „Od středy 3. března budou moci zaměstnanci opět využívat závodních jídelen i k přímé konzumaci pokrmů. U jednoho stolu ale bude smět sedět jen jeden strávník, a pokud se jedná o dlouhý stůl, musí být mezi strávníky alespoň dvoumetrová mezera nebo mechanické překážky, které brání šíření kapének,“ uvedl Úřad vlády.

Karanténa u rodin se zkracuje, nebude 21 dní

Dalším opatřením, která se nečekaně mění, je zkrácení diskutabilní 21denní karantény u rodin, které nemohou izolovat nakaženého člena domácnosti.

„K úpravě dochází od 3. března i u délky nařízené karantény pro osoby, které žijí ve společné domácnosti s osobou nakaženou koronavirem SARS CoV-2 a nelze dodržet podmínky její izolace od ostatních členů domácnosti. Délka karantény se v tomto případě zkracuje z 21 dnů na 14 dnů,“ uvedl Úřad vlády.

Babišův kabinet toto opatření schválil pro změnu minulý čtvrtek. I toto opatření o 21denní karanténě tak mělo jepičí život, nevydrželo ani týden.

Vyšší ošetřovné?

Vláda měla dnes večer projednat navýšení ošetřovného ze současných 70 procent výdělku. Návrh ministerstva práce počítá s navýšením ošetřovného na 100 procent výdělku.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zatím ve vládě není shoda. A ministryně Jana Maláčová (ČSSD) v úterý odpoledne napsala ČTK, že ani Sněmovna tzv. izolačku ještě projednávat nezačala, takže se termín zřejmě nestihne.

Jednání Sněmovny v úterý od 14:00 je však zaběhlým pravidlem, navíc dnes začala březnová schůze. A tak bylo jisté, že se bude delší dobu debatovat především o programu. Jednání vlády od 19:00 s tímto průběhem příliš nepočítalo...

Povinný home office?

Vláda chtěla dnes rovněž dokončit debatu o povinné práci na dálku pro celé národní hospodářství. V pátek naposledy důrazně vyzvala k využívání home office. Například v administrativních provozech by se podle kabinetu měly vyskytovat jen osoby bezpodmínečně nutné k ochraně majetku a základních funkcí.

Odměny pro sociální služby

Na programu jednání vlády měly být i odměny pro všechny zaměstnance v sociálních službách. Po první vlně epidemie vláda schválila na odměny pro sociální služby 5,2 miliardy korun. O peníze požádaly tři čtvrtiny ze zhruba 2200 poskytovatelů pro 93 600 pracovníků, rozdělili si 2,03 miliardy.

Účast na shromážděních povolena

Vláda dnes stihla sáhnout i k dalšímu opatření. U omezení volného pohybu osob došlo k upřesnění. „Mezi výjimky ze zákazu vycházení v denní době se nově doplňuje účast na shromáždění a upřesňuje se, že osoby, které se takového shromáždění účastní, musí používat respirátor či chirurgickou roušku,“ vzkázal Úřad vlády.

Video Povinné testování zaměstnanců ve firmách: Havlíček a Hamáček prozradili detaily. - ČTK

f7s7g ( 3. března 2021 05:20 )

Tak ty jsi mrmlat?

jiusa ( 3. března 2021 05:18 )

Nahlášeno!

Ievice-je-smegma ( 3. března 2021 01:12 )

Takový bor.del, jaký tu zavedl soudruh Babiš, tu nebyl ani za války.

villon ( 2. března 2021 22:56 )

Zajímavý sestřih, pro Čau lidi nic novýho pod sluncem, tak snad i my mimo tuhle sektu, pro poučení, jakého vizionáře a génia máme v čele státu:

http­s://ww­w.te­levi­zesez­nam.cz­/vide­o/stas­tne-pondeli/covid-ocima-andreje-babise-videli-jsme-vsechny-cau-lidi-za-posledni-rok-6413­9507?d­op_ab_­vari­ant=0­&dop_r­eq_id=­0f4v4v­s4AI1-2021­030221­42&dop­_sou­rce_zo­ne_id=­1&ut­m_cam­paig­n=_var­&utm_m­edium=z-boxi­ku&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz

kedris ( 2. března 2021 22:46 )

NADĚJE ŽIJE, NEPOTŘEBUJEME TUTO BANDU DILETANTŮ ANI TENTO SYSTÉM, INFO ZDE:
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=es­xyzE­E0K9M

Zobrazit celou diskusi
Další videa