Čtvrtek 25. únor 2021
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Polojasno 13°C

Jih Evropy prodlužuje koronavirová opatření: Itálii a francouzská letoviska čeká přísný metr

Autor: ČTK, sova - 
22. února 2021
17:10

Část pobřeží na jihu Francie včetně letoviska Nice čeká nejméně 14 dnů přísnějších pravidel, včetně zákazu vycházení o víkendech a zavřených velkých obchodů. Místní úřady o omezení rozhodly v pondělí, informovala agentura AFP. V regionu je 700 případů koronaviru na 100 000 obyvatel, třikrát více, než je francouzský průměr. Také nová italská vláda prodloužila zákaz cestování mezi regiony, který zavedl předchozí kabinet kvůli zhoršené epidemické situaci s covidem-19 a který měl vypršet ve čtvrtek. Do 27. března bude v Itálii možné cestovat mezi regiony jen z nutných důvodů, například pracovních.

Během nadcházejících dvou víkendů smějí obyvatelé departementu Alpes-Maritimes opustit své domovy nanejvýš na jednu hodinu a vždy musí zůstat nejdále pět kilometrů od místa bydliště. Důvodem pro vycházení může být návštěva lékaře, venčení domácích zvířat, sport nebo procházka. Lidé u sebe vždy musí mít potvrzení o účelu cesty. Zákaz bude platit od pátečních šesti hodin večer do pondělních šesti hodin ráno.

Již od úterý nesmí otevřít obchody nad 5000 metrů čtverečních, výjimku mají lékárny a potraviny. Zpřísní se také kontroly na italských hranicích a na letištích.

Francie má už téměř 100 tisíc obětí

Obyvatelé regionu zpřísnění očekávali již od sobotní návštěvy ministra zdravotnictví Oliviera Vérana v Nice. Rozhodnutí v pondělí potvrdil prefekt Bernard Gonzalez. V regionu v těchto dnech začaly dva týdny školních prázdnin.

V 67milionové Francii se od prvního potvrzeného případu nákaza koronavirem objevila u bezmála 3,6 milionu lidí, z nichž jich více než 95 000 zemřelo, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která situaci okolo pandemie celosvětově monitoruje. V neděli francouzské úřady ohlásily 22 046 nových infekcí.

Sousední Itálie zrušila návštěvy u známých

Vláda Maria Draghiho, která je v úřadu týden, též zrušila možnost návštěv v cizích domácnostech v nejhůře postižených oblastech (červených zónách), takto označené oblasti ale tento týden v zemi nejsou. V oranžových a žlutých zónách jsou návštěvy omezeny na dva dospělé, uvedla agentura ANSA.

Je nevyhnutelné pokračovat v restrikcích kvůli šíření nových mutací (koronaviru),“ zdůvodnil prodloužení opatření ministr zdravotnictví Roberto Speranza, který zasedal už v předchozí vládě vedené Giuseppem Contem. Ministryně pro záležitosti regionů Mariastella Gelminiová, která je ve vládě nováčkem, slíbila, že současná vláda bude opatření oznamovat včas. Conteho vláda byla totiž kritizována, že nová pravidla či jejich prodlužování přijímala často jen pár hodin před vypršením těch stávajících.

Video Blatný: Malé obchody neotevřou. A zpřísnění u roušek. Ušité doma stačit nebudou, nutný respirátor či dvě chirurgické roušky přes sebe. - Blesk Zprávy / ČTK

V zemi je stále v platnosti noční zákaz vycházení

Zákaz nenutných cest mezi regiony v Itálii platí už od Vánoc, od té doby byl několikrát prodloužen. Kromě toho v této šedesátimilionové zemi stále platí zákaz nočního vycházení od deseti večer do pěti ráno a omezená je i provozní doba barů a restaurací maximálně do šesti večer. Od začátku tohoto měsíce se ve většině Itálie také otevřela muzea a restaurace, což souviselo s přesunem oblastí do kategorie s lepší epidemickou situací.

Itálie si o víkendu pokládáním věnců, bohoslužbami i odhalením památníku ve městě Codogno připomněla rok od prvního úmrtí v zemi v souvislosti s nemocí covid-19. Přesně před rokem také začala tamní vláda přijímat první opatření, když zavedla uzávěru několika obcí na severu země. Od 8. března uzavřela Lombardii a několik provincií v jiných regionech a od 10. března, jako první v Evropě, omezila pohyb obyvatel v celé zemi. Dva dny nato se v Itálii zavřely bary, restaurace a většina obchodů.

V Itálii se dosud potvrdilo na 2,8 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, úmrtí v souvislosti s nákazou eviduje tamní ministerstvo zdravotnictví na 95 700, což je šestý nejvyšší údaj na světě.

rapid15 ( 22. února 2021 17:28 )

Od 18 večet do šesti ráno nic, nanejvýš na hodinu na procházku a max. 5km od bydliště .
Tohle vyhlásit v Čechách tak první, co bude opozice řešit bude, že pandemický plán neobsahuje přesné určení času a kilometrů, čili šup, hodíme do právníkům

Zobrazit celou diskusi
Další videa