Čtvrtek 22. duben 2021
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno, déšť 11°C

S britskou mutací jsou lidé nemocní déle a spíš zemřou, ukázalo srovnání s běžným covidem

Autor: Darina Jíchová - 
20. února 2021
05:30

Mutace, která se loni objevila na jihu Anglie v Kentu známá také jako B.1.1.7, se stává dominantní formou koronaviru, která v současnosti svírá Evropu. Tato varianta je až o 70 procent nakažlivější než ta původní. Mutaci nově analyzovali vědci z Harvardské univerzity, kteří se shodli, že pacienti s anglickou mutací jsou nemocní a infekční déle, uvedl list Daily Mail.

Vědci pracovali s lékařskými daty 65 sportovců a pracovníků americké basketbalové ligy NBA, kteří se nakazili koronavirem způsobujícím nemoc covid-19. Vysvětlili to tím, že na rozdíl od „normálních“ lidí, kteří chodí na testy na koronavirus jen, když se u nich objeví příznaky, lidé z NBA jsou testováni denně. Experti v rámci svého výzkumu potvrdili i předchozí hypotézy o tom, že anglická varianta je až o 70 procent nakažlivější.

Sekvenování vzorků na mutace koronaviru. Sekvenování vzorků na mutace koronaviru. | Reuters

Lidé jsou déle nemocní, vakcína ale funguje

Podle jejich závěrů jsou ale lidé nakažení touto mutací nemocní a zároveň i infekční mnohem déle. Při původní variantě koronaviru se pacienti s nemocí perou zhruba osm dní, při anglické mutaci nejméně 13 dní. Studie specialistů z Harvardu zatím nebyla publikována, jejich výzkum rovněž ukazuje na to, že mutace je mírně smrtelnější, než předchozí verze nákazy. Vědci ve shodě se svými kolegy po celém světě ujistili, že vakcíny jsou proti mutaci účinné.

Eric Topol z výzkumného ústavu Scripps Research Translational Institute v Kalifornii uvedl, že se původně domnívali, že mutace je více infekční kvůli „vyšší virové zátěži“. Míra zátěže viru v těle určí, jak těžký průběh má nemoc u člověka. Nicméně nová data z harvardské studie ukazují na to, že mutace je nakažlivější, protože pacienti jsou déle infekční.

Pomůže delší karanténa?

Bioložka Jenny Rohnová z univerzity University College London uvedla, že závěry studie mají „vážné důsledky“, zvláště s ohledem na to, že povinná karanténa trvá „jen“ 10 dní. Naznačila, že lidé nakažení anglickou mutací by se měli izolovat na delší dobu, pokud hypotézu harvardských kolegů potvrdí i další výzkumy.

Šéfka britského konsorcia Cog-UK Sharon Peacocková se domnívá, že anglická mutace se stane dominantní variantou koronaviru všude ve světě. Mutace celkově budí velké obavy, řada virologů upozornila, že není nic neobvyklého, že viry mutují, nicméně epidemiologové se bojí, že vakcíny proti různým variantám nebudou efektivní. Tyto strachy se zatím nepotvrdily.

Video „Nová mutace koronaviru není důvodem k panice.“ Expertka zmínila i spekulace o nakažlivosti - Markéta Volfová, Lukáš Červený

lunatic ( 20. února 2021 10:40 )

Pokud se tedy s touto mutací marodí déle, logika praví, že ti, kteří se odmítnou nakazit tedy marodit déle nebudou a budou tedy déle zdrávi?

vaber ( 20. února 2021 10:27 )

začíname být dobře promořeni, to slovo odborníci nějak zapomněli,
čím více lidí promořeno a naočkováno ,tím dříve nemoc ustoupí ,říkají odborníci,
jen to nějak nefunguje

Andrejko Bures ( 20. února 2021 08:41 )

Dokud ti co maji v palici nas rano neuvidi prvni mrtve tak je to pro ne zbytecny humbuk kolem takove neprijemne chripecky.

Zdenek ( 20. února 2021 08:19 )

aaa zase hledame nepritele kde vlastne vubec neni - jak soudruzske Ceske - CO TAKHLE SI KONECNE ZACIST ZAMETAT TO MEGALE JNO PRED SVYM Cesskym prahem .....

++ Česko

Nakažení celkem: 1 134 957

(10657 / 100 tis. obyv.)

Zemřelí: 18 913 ............. aaaaa Britanie se svym "" BRITSKYM KOVIDEM "" . . .

Spojené království

Nakažení celkem: 4 107 286

(6308 / 100 tis. obyv.)

Zemřelí: 120 147 takze na 10,5 milionu obyvatel by to melo bytttttttttt 19.114 obyvatel

CESKO - 18.913 xxx Anglie 19.114 fakttttttttttt neco nesedi ....

/// v ČR britská varianta přítomna kolem 40 procent pozitivních vzorků,“ ... nooo a co tech 60 procent ???? ///

frantacizek ( 20. února 2021 08:08 )

taky jsem si myslel, že ta infekčnost souvisí s vyšší virovou zátěží těch mutací ve společnosti a ostatně i naopak.

Zobrazit celou diskusi
Další videa