Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Otevření obchodů 22. února? Babiš zmínil „šílenství“, Blatný apeloval na návštěvníky

Aktualizováno -
17. února 2021
11:50
Autor: ČTK, simao - 
16. února 2021
13:54

Návrh na otevření obchodů od 22. února označila sice v úterý za přijatelný Rada vlády pro zdravotní rizika, premiér Andrej Babiš (ANO), který radě předsedá, však ve středu ráno varovně zdvihl prst. A ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na následné tiskovce odmítl, že by mělo jít o rozvolnění. O otevření obchodů mluvil zkraje týdne vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí večer oznámil, že po dohodě s kraji v nejbližších dnech vládě navrhne obnovení provozu obchodů od následujícího pondělí. Nezbytné při jejich otevření by byly přísné hygienické podmínky.

Týkat by se měly maximálního počtu zákazníků na provozní plochu, povinnosti nošení roušek, dodržování rozestupů či používání dezinfekce. MPO je má v následujících dnech upřesňovat.

Podle Havlíčka ale pravidla nebudou překvapivá. V pondělí řekl, že respirátory pro zákazníky povinné nebudou.

Rozvolnění opatření, která se týkají služeb, kulturních nebo sportovních zařízení, bude podle Havlíčka závislé na dalším vývoji pandemie koronaviru. Pokud se situaci podaří zvládat, tyto provozy by podle něj mohly následovat.

Prouza poukázal na Ústavní soud

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR Havlíčkovu iniciativu vítá, podle jeho prezidenta Tomáše Prouzy ji lze ovšem vnímat jako snahu být rychlejší než Ústavní soud.

Ten by měl právě 22. února vynést ve věci omezení maloobchodu rozhodnutí. Skupina 63 senátorů v listopadu vládní nařízení u Ústavního soudu napadla. Opatření označila za diskriminační a likvidační pro menší prodejny.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní, rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Výjimku ze zákazu mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky, galanterie či květinářství. Povolen je prodej jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.

Hamáček chce vidět čísla

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček v úterý uvedl, že otevření obchodů je politickým rozhodnutím.

„Já bych chtěl vidět čísla koncem týdne. Pokud budeme v situaci, že zbývá 180 lůžek jednotek intenzivní péče, tak to není žádná veselá situace. Chtěl bych vidět trend za týden. Pokud by to stagnovalo, tak si to (otevření) umím představit s velkým sebezapřením z hlediska bezpečnosti. Uvidíme, jak na tom budeme v pátek,“ řekl.

Vláda již dříve řešila i možnost povinného nošení FFP2 respirátorů právě v obchodech, nakonec se však Babišův kabinet shodl na tom, že zůstane u doporučení.

Babiš u obchodů zmínil „absolutní šílenství“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se pozastavil nad situací kolem obchodů před středečním odletem do Polska na summit V4.

„Situace není dobrá, znovu se zhoršila, ta čísla za včera jsou 12 500, máme už velmi malý počet JIPkových lůžek a samozřejmě my budeme muset v pátek rozhodnout. Já jsem svolal na sedmnou hodinu ráno vládu, která bude muset rozhodnout, jakým způsobem dál. Jsou tady názory, že uvolňovat např. obchody je absolutní šílenství, protože samozřejmě máme tady podle různých průzkumů 50 procent občanů, kteří opatření nedodržují,“ varoval Babiš při tiskovce v Kbelích.

„Otázka je, jestli při přísných epidemiologických opatřeních by byli občané ochotni jít na takovou nějakou celospolečenskou dohodu, kde by se řeklo: pojďte teď to všichni dodržovat, my ty obchody teda rozvolníme a teď říkám, že ta debata musí proběhnout, musí proběhnout na vládě, musí proběhnout s opozicí. A pak řeknem, jak dál. Kritizovat ta opatření a zároveň je nedodržovat, není řešení,“ dodal Babiš.

Blatný: Nejde o rozvolnění

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) byl ve středu dopoledne na tiskovce na ministerstvu zdravotnictví k případnému otevření obchodů obezřetný.

„Já bych se zejména chtěl nesmírně bránit slovu rozvolnění, protože jestli k nějaké změně dojde - a o tom se teď jedná - tak to musí být něco, co povede jenom ke změně nařízení a restriktivních opatření k tomu, abychom každý jeden převzali svůj díl odpovědnosti. I když dojde k otevření obchodů, potom jen za takových podmínek, a bude to na nás na všech, na podnikatelích, na návštěvnících obchodů, na všech, aby místo toho, že jim stát začne říkat,: toto musíte, toto nesmíte, tak budou nastavena taková pravidla, aby se zabránilo šíření toho onemocnění. A nesmí to být pojato jako rozvolňování. To slovo  současné době v podstatě nelze použít, protože k rozvolňování opravdu není čas,“ vzkázal Blatný. 

Pokud něco lidé chtějí, musí pro to také něco udělat, vzkázal obecně ministr.

Video Blatný: Situace v Česku se zhoršuje, chybí lůžka JIP. A hrozí uzavírky dalších okresů - Blesk Zprávy / ČTK

fico ( 18. února 2021 11:27 )

Kdyby jen pako.

ANO_nam_bude_lip ( 18. února 2021 09:28 )

Zopovědnost má pouze vláda ze zákona, neboť pouze ona o všem rozhoduje. To, že máme tak ubohou vládní pakáž, která ani nedokáže přehlasovat opozici je věc jiná.

jitulevrtule ( 18. února 2021 00:47 )

Opozice cela mohla byt ve vlade po volbach,ale nechtela. Sebrat jom plat. Ono kdo nic nedela,nic nezkazi!!! I ted se ukazuje,ze opozice nechce mit zadnou zodpovednost.I jejich hejtmani se zalekli prace a zodpovednosti. Je to celkove des, co tu ted he za chaos. A lidi jsou dnes sobecti a strasne zli, to je videt i techto komentarich.

dynaty ( 17. února 2021 23:21 )

e.lesanova ( 17. února 2021 21:21 )

AliAlice....protože mám pochopení pro natvrdlé jedince, nebudu se pouštět do diskuze s vámi...děkuji za pochopení

Zobrazit celou diskusi
Další videa