Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Babiš tlačí na hejtmany: O nouzový stav si musíte říct do večera. A nastínil další plán

Aktualizováno -
13. února 2021
15:40
Autor: ČTK, for - 
13. února 2021
14:23

Nouzový stav by v Česku po neděli mohl platit jen v krajích, které o to požádají vládu. ČTK to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády ale doufá, že kabinet o vyhlášení stavu nouze požádají všichni hejtmani, aby v různých částech republiky neplatila odlišná opatření proti covidu-19. Kabinet má k dispozici analýzu, podle které by opětovné vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti krajů nebylo protiústavní, dodal. Hejtmani za ODS už přitom avizovali, že oni nouzový stav žádat nebudou.

Asociace krajů dnes vyzvala vládu a opoziční strany ke společnému jednání o dalším postupu při řešení pandemie. Babiš však uvedl, že nyní je nutné záležitost vyřešit na úrovni exekutivy. „Do večera musíme vědět, které kraje na základě stavu nebezpečí požádají vládu o vyhlášení nouzového stavu, abychom jako vláda co nejdříve rozhodli,“ řekl ČTK Babiš.

Babiš se s opozicí po čtvrtečním neprodloužení nouzového stavu ve Sněmovně zatím odmítá bavit. Včera po jednání s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že nyní je čas na jednání s hejtmany a na diskuze s opozicí je již pozdě. Dodal, že ve Sněmovně ani není zájem, zatímco u hejtmanů se dočkal serióznějšího jednání. „Někteří se už vyjádřili tak, že o stav nouze požádají. Rozhodnutí padne nejpozději do neděle odpoledne,“ uvedl. 

V sobotu také Babiš na twitteru napsal, že doufá, že všichni hejtmané požádají vládu o nouzový stav podle krizového zákona, na základě kterého vláda vyhlásí nový. „Čas do dalšího schválení Sněmovnou využijeme k jednání s opozicí a k dohodě v zájmu ochrany zdraví a životů našich občanů,“ poznamenal a dodal, že jednání s kolegy z Poslanecké sněmovny bude probíhat příští týden. 

Jednohlasný souhlas hejtmanů ale nejspíše premiér nedostane. Zástupci za ODS totiž avizovali, že o nový nouzový stav žádat nebudou. Babiš připustil, že by v Česku mohla nastat situace, že nouzový stav kabinet vyhlásí jen pro některé regiony.

„Pokud o to nepožádají všichni hejtmani, tak se dostaneme do absurdní situace, kdy v některých krajích budou jiná pravidla než v dalších. Doufejme, že budou rozumní, požádají o to všichni a zapomenou na politiku a politické zájmy. Skutečně jde o zdraví všech občanů,“ řekl.

Půta: Ultimáta nepomáhají

Babišova výzva ohledně „vyjádření do dnešního večera“ ale některé hejtmany nepotěšila. „Já bych to označil na první poslech za ultimátum (…) Ta odpovědnost je vlády a vyzýváme ji i parlamentní strany k dalšímu jednání. Nechci žádat o nouzový stav, když to poté napadne Ústavní soud. Musí dojít k racionální dohodě. Je evidentní, že u nás epidemiologická situace není dobrá a ultimáta nepomáhají,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) v rozhovoru pro ČT.

Podle Půty je zapotřebí ještě mnoha jednání a diskuzí. Kraje nyní po ministerstvu a vládě požadují především přehled opatření, nad  kterými budou mít nadále kontrolu. „KHS nemůže ustanovovat opatření, ta musí udělat ministerstvo zdravotnictví. V případě, že nebude nouzový stav prodloužen, tak máme připraven stav nebezpečí, ale to je mimořádně slabý právní nástroj,“ poznamenal dále Půta. Nechápe pak, proč Babiš hází odpovědnost na někoho jiného. 

Podle krizového zákona může hejtman pro celý kraj nebo jeho část vyhlásit stav nebezpečí. Pokud není možné účelně odvrátit hrozbu v tomto stavu, má podle předpisu neprodleně požádat kabinet o vyhlášení nouzového stavu. Takový postup preferují zatím hejtmani, kteří zastupují vládní strany. Babiš v pátek uvedl, že se jedná o jediné legislativní řešení, které je „na stole“. Dnes uvedl, že podle analýzy není v rozporu s ústavou, podle některých právníků ale takový postup ústavní není.

Video  Hamáček oznámil zpřísňování ve dvou krajích: Situace není dobrá  - ČTK
Video se připravuje ...

Kabinet s hejtmany jednal v pátek, další videokonference je domluvená na dnešních 19:00. Babiš předpokládá, že vláda zasedne v neděli ráno a podle výsledku nastaví další koronavirová opatření. Nouzový stav po nesouhlasu Sněmovny s jeho prodloužením přestane platit s nedělí. Kabinet považuje opatření, která může vyhlásit podle zákona o ochraně veřejného zdraví, za nedostatečná, uvedl v pátek vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

 

Maximilian ( 14. února 2021 03:37 )

STBak usiluje o puč,dělá co může a furt nic,stejně jako v 88,mlátička mlátila a nic,teď už se snaží strana a vláda a zas nic

Maximilian ( 14. února 2021 03:33 )

Také ho obdivuji,být na jeho místě už nevylezu z megabaraku,z ostudy má megakabat,ale teď mu pomůže kouzelník žito

e.lesanova ( 14. února 2021 00:13 )

xiioma...to máte pocit, že by měl být vždy vypracován dle toho, co kváká v pondělí Pekarová, v úterý mele Bartoš, ve středu žvaní Rakušan atd. ??? Opozice to vědomě spískala, jak je MOŽNÉ, že nemá ona luxus plán na vyřešení situace?? Vedou předvolební boj a ve svých tupých hlavách nepobrali, co je pandemie a riskují životy lidí...to je celé a lidé jim to ve volbách spočítají, nebojte

e.lesanova ( 14. února 2021 00:06 )

Myslím, že jim jejich "stále neznámý" zaměstnavatel utne tipec...banda řvoucích retardů už netáhne

e.lesanova ( 14. února 2021 00:04 )

Obdivuji nervy Babiše....kočírovat aspoň nějak tu dravou smečku z opozice prahnoucí jen po korytě , nyní i hejtmani jeden hot a druhý čehý, protože kritizovat umí všichni, ale zodpovědnosti se všichni snaží vyhnout...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa