Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno, sněžení 4°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Německo pustí přes hranice jen české zdravotníky. Sasko a Bavorsko mají výjimky

Aktualizováno -
13. února 2021
21:23
Autor: ČTK - 
13. února 2021
10:29

 Německo dramaticky zpřísňuje podmínky pro průjezd z České republiky, výjimku k tranzitu budou mít od půlnoci na neděli jen dopravci zboží a cesty z humanitárních důvodů, jako jsou například pohřby nebo péče o člena rodiny. ČTK to dnes řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Německo s účinností od neděle považuje Českou republiku za oblast s vysokým výskytem koronavirových mutací. Z českých pendlerů  mohou dojíždět jen zdravotníci. Sasko už v pátek uvedlo, že vedle zdravotníků umožní vstup i pracovníkům v zemědělství. Bavorsko na základě svého zemského karanténního nařízení umožní dojíždět českým pendlerům, jejichž profesi zaměstnavatel označí za nezbytnou. 

Bavorské nařízení, jehož platnost je prozatím stanovena do 7. března, tedy do současného konce celoněmecké karantény, uvádí, že výjimka z karantény se vztahuje na ty, jejichž profese jsou zaměstnavatelem označeny za nezbytné a nutné. Počínaje středou 17. února pak tito přeshraniční pracovníci musejí mít potvrzení u sebe a na vyžádání ho poskytnout okresním úřadům či policistům.

Zda k rámcovému celoněmeckému nařízení doplní spolkové země nějaké další výjimky, je kvůli vysoké míře autonomie na jejich rozhodnutí. Spolkové ministerstvo vnitra proto o dalších případných výjimkách žádné podrobnosti nesdělilo a bez upřesnění uvedlo, že možnou úpravu lze očekávat v nadcházejících dnech.

Zpřísněný režim bude mít dopad na desítky tisíc českých přeshraničních pracovníků. Spolková agentura práce (BA) ve své poslední statistice z loňského června uvádí, že v Německu tehdy pracovalo 33 800 Čechů, z nichž 22 000 bylo zaměstnáno v Bavorsku, 8900 v Sasku a zbytek v ostatních spolkových zemích. Ve zdravotnictví, pečovatelství a sociálních službách jich působila jen malá část, konkrétně 1500 lidí.

Video Blatného srovnání pandemie v ČR a zahraničí: Stav je vážný všude, koronavirus zasahuje všechny země. - Blesk Zprávy / ČTK

Lucio1 ( 14. února 2021 05:45 )

Měli dost času si něco naškudlit, tak snad to těch pár dní přežijou..

stařec ( 13. února 2021 14:03 )

Co to hulíš za svinstvo?!?!

zralynetopyr ( 13. února 2021 12:39 )

buď rád. je to rychlejší než na měknutí mozku

zralynetopyr ( 13. února 2021 12:37 )

v bildu píšou, že u nás u hranic se Saskem u Žitavy zuří britská mutace, a tady se mlčí

zralynetopyr ( 13. února 2021 12:29 )

jen ať jim tam zdravotníci ten moribundus taky zavlečou. neměli rozpoutávat druhou světovou!

Zobrazit celou diskusi
Další videa