Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Vláda přitvrdila: Uzavírka okresů Cheb, Sokolov a Trutnov! Příjezdy pohlídá policie

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
11. února 2021
08:55
Autor: ČTK, ula, simao - 
11. února 2021
07:53

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po mimořádném jednání vlády uvedl, že v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov bude výrazně omezen volný pohyb osob – není možné okresy opouštět, ani tam přijet, výjimky platí např. pro cesty za prací. Zákaz se nevztahuje na děti a studenty. Příjezdové cesty bude hlídat policie. Povinností v těchto okresech je nosit chirurgickou roušku či FFP2 respirátor. Cílem je, aby lidé, kteří tam nemuseli jezdit, tam nejezdili a lidé z těchto oblastí nerozváželi onemocnění dál, vysvětlil Blatný. Postiženým okresům pošle vláda ze zásoby Státních hmotných rezerv jeden milion chirurgických roušek.

Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) rozhodla o zpřísnění opatření v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. „Rozhodli jsme v těchto regionech omezit volný osob nad rámec celostátních opatření,“ řekl ministr na tiskové konferenci. „Osobám, které zde bydlí, jsme zakázali opouštět okres. Těm, kteří zde nebydlí, se zakazuje přijet,“ vysvětlil.

Výjimky: Cesty za prací či lékařem

Pravidlo má několik výjimek, například lidé mohou za lékařem nebo nakoupit potřeby pro zvířata, nicméně musí účel cesty doložit policii.

Z omezení pohybu ve třech okresech budou výjimky jako docházka do škol či do zaměstnání. Lidé tam budou mít povinnost nosit chirurgické roušky.

Co se týče zákazu opouštění okresů, je stále možné postižená místa přejíždět, tedy například řidiči kamionů se nemusí strachovat.

Do škol chtějí dodat respirátory

Vláda zároveň zaměstnavatelům v postižených třech okresech doporučila zavést režimová opatření na pracovištích. Lidé mají pracovat v ideálním případě z domova, zaměstnanci by měli být testováni antigenními testy, řekl Blatný.

Postiženým okresům pošle vláda ze zásoby Státních hmotných rezerv jeden milion chirurgických roušek. Ty nově bude nutné na Trutnovsku, Sokolovsku a Chebsku nosit všude. „Zároveň je v jednání s ministerstvem školství, aby do školek a škol v těchto regionech byly dodány respirátory,“ řekl Blatný.

Hejtman: Jak budou lidé prokazovat účel cesty?

Zpřísněná opatření v okresech Cheb a Sokolov vedení Karlovarského kraje očekávalo. Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) jsou vymahatelná, pokud se upřesní například, jak budou lidé prokazovat účel svých cest. Na distribuci ochranných pomůcek, kterou vláda přislíbila, se začne kraj neprodleně chystat.

„Opatření míří do oblastí, které jsme očekávali, to znamená nošení ochranných pomůcek, doporučení pravidelného testování ze strany zaměstnavatelů a zejména omezení mobility. Jsou vymahatelná, pokud dostaneme upřesňující informace, jakým způsobem dokládat ze strany lidí, kteří budou cestovat. Nevidím problém v otázce zaměstnání, tam může být vystaveno potvrzení ze strany zaměstnavatele, problematické vidím ty další důvody, které nemusí být vždy dokladatelné,“ řekl ČTK.

Policejní kontroly jako loni u Litovle

Nová přísnější opatření budou v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov platit od půlnoci na pátek. Podle Blatného přechody do krajů bude kontrolovat policie, vpuštěni budou jen lidé s bydlištěm či trvalým bydlištěm. „Cílem je, aby lidé, kteří sem nemusí jezdit, sem opravdu nejezdili,“ sdělil ministr.

„Je to opatření, které je velmi podobné,“ řekl Blatný na dotaz, zda se situace podobá uzavírce měst Litovel a Uničov z loňského jara. Přesná logistika se vyjednává s Ústředním krizovým štábem, Blatný o tom podle svých slov mluvil s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD).

Blatný: Věřím, že nouzový stav se prodlouží

Poslanecká sněmovna dnes řeší prodloužení nouzového stavu - vláda žádá o stav nouze do 16. března, podporu ve Sněmovně však nemá.

Blatný na tiskovce k nouzovému stavu uvedl: „Jestliže by nouzový stav nebyl dnes prodloužen - a já stále věřím, že k té dohodě dojde - přestane v pondělí platit a bude potřeba dále ta opatření řídit podle zákona o ochraně veřejného zdraví, který nedává zdaleka takové možnosti jako zákon krizový.“ Otevřou se obchody, služby, bazény, fitness centra, nebude možné omezovat shromáždění, vypočítával Blatný.

„Stane se to, že půjdeme (naproti) té virové nákaze, která v současné době nabírá na rychlosti díky různým mutacím. Nejčastěji citované té britské. Tím pádem uděláme všechno pro to, aby se nákaza šířila ještě rychleji i v ostatních krajích ČR,“ varoval Blatný.

„Ve chvíli, kdy by se tak stalo, si troufnu říct, že během poměrně krátké doby, kterou naši analytici a epidemiologové odhadují do dvou týdnů, se situace, která je nyní např. v chebské nebo hradecké nemocnici, objeví ve většině nemocnic v ČR, tím pádem zkolabuje tzv. národní dispečink lůžkové péče. Nebude možné převážet pacienty mezi jednotlivými nemocnicemi. Ve chvíli, kdy budou všechny plné, je potom otázkou času, kdy dojde k postupnému horšení situace v ostatních krajích, a pravděpodobně se stejně k nouzovému stavu budeme muset za nějakou dobu vrátit. Bude to akorát stát nás všechny daleko více. Nejenom peněz. Já proto stále věřím, že najdeme společně dohodu,“ dodal ministr.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Ievice-je-smegma ( 12. února 2021 22:45 )

Na to vláda nemá. Včera jsme viděli, že pokud opozice řekne NE, ta celá vládní pakáž musí sklapnout a jít do (_!_)

dessy ( 11. února 2021 21:54 )

Na tom něco je...

ixinka ( 11. února 2021 21:42 )

si tam klidně strč záclonu, nám je to srdečně šumák.

strejda777 ( 11. února 2021 21:37 )

Nikdo na to nemá zbytečné peníze......ale po tobě je nám prd!

nemocna ( 11. února 2021 20:11 )

V uzavřených okresech jsou povinné roušky a respirátory, copak nebyly? jinde nejsou?, všude si je lidé pořizují, kupují, nosí, jak je možné že u nich v lékárnách je nemají a žena v televizi řekla že nemá tak bude doma, to je teda jednání nedivím se že tam mají epidemií když se nedodržuje co má, na co čeká až jí to někdo doveze zadarmo??? všichni si to zajištují a kupují tak proč ne oni? když to není u nich v lékárnách mohou si to objednat na internetu a druhý den mají doma, stačí se starat ne čekat kdo co dá a zatím šířit nemoc, roušky by se měly zrušit a nosit jen respirátory a všude, kdo nemá pokutovat ohrožují druhé na životech, už je mrtvých až přespříliš

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa