Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Koruna už covid porazila. Česká měna je vůči euru nejsilnější od začátku pandemie

Autor: ČTK - 
4. února 2021
20:00

Česká měna je nyní k euru nejsilnější od doby před začátkem prvního nouzového stavu kvůli šíření nemoci covid-19 loni v březnu. K čtvrtečním 17:00 koruna proti předchozímu závěru zpevnila k euru o tři haléře na 25,89 Kč/EUR. K dolaru naopak koruna oslabila o čtyři haléře na 21,61 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Pod 26 korunami za euro se kurz drží od pondělka. Ve čtvrtek koruna dosáhla nejsilnější úrovně k euru od 11. března 2020, kdy kurz činil 25,78 Kč/EUR. V březnu se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem. 12. března tedy vláda vyhlásila kvůli šíření covidu-19 první nouzový stav. Koruna pak k euru prudce oslabovala, během loňského jara dosáhl kurz téměř 27,80 Kč/EUR. Nad 27 korun za euro se kurz dostal i loni na podzim, kdy se situace kolem epidemie znovu zhoršovala.

„Koruně mohl dnes pomoci globální sentiment a opětovný nárůst akciových trhů, nicméně sousední polský zlotý naopak oslaboval,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Video  Blatný přiznal nefunkčnost opatření. Po Češích ale chce, aby je neobcházeli.  - ČTK
Video se připravuje ...

Ve čtvrtek se také konalo jednání bankovní rady České národní banky (ČNB). Rada ponechala beze změny základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů. Zároveň ČNB v nové prognóze zlepšila odhad letošního vývoje české ekonomiky, naopak pro příští rok odhad zhoršila. Kurz koruny byl podle Vejmělka v reakci na tiskovou konferenci ČNB rozkolísaný a stabilizoval se až v závěru obchodování.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa