Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Nástupce Merkelové: Návrat běžného života před létem? Nemožné kvůli zmutovanému viru

Autor: ČTK - 
23. ledna 2021
21:59

Dlouhodobá strategie otevírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle agentury nový předseda nejsilnější německé strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU), Armin Laschet na okraj regionálního sněmu své strany ve Stuttgartu. Podobně se Laschet vyjádřil v rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeinen Zeitung (FAZ). Politik poukázal mimo jiné na neustálé změny chování koronaviru a varoval před diskuzemi o brzkém uvolňování opatření.

Ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Laschet byl do čela CDU zvolen před týdnem. Před zářijovými parlamentními volbami se tak může ucházet o kandidaturu na německého kancléře.

Podle Lascheta je nerealistické předpokládat, že do léta bude k dispozici dlouhodobý koncept pro život po koronavirovém lockdownu. „Do léta nebudeme moci mít žádnou strategii, protože přibývají stále nové skutečnosti, na které musíme reagovat,“ řekl dnes konzervativní politik.

Nové nakažlivější mutace viru z Británie a Jihoafrické republiky mohou podle Lascheta dále mutovat. „Nevíme, jaké druhy v příštích týdnech a měsících ještě zažijeme,“ varoval možný budoucí spolkový kancléř.

Diskuze o otevírání v tuto chvíli podle něj není namístě, protože ohrožení je příliš velké a je bezpodmínečně nutné zamezit rozšíření mutace v Německu. „Musíme učinit vše pro to, abychom se zlepšili v očkování,“ zdůraznil také Laschet.

V rozhovoru s FAZ označil zmutovaný virus za nevypočitatelný. „Jak působí, jak rychle působí a v jakých skupinách působí, to dnes nemůže nikdo s konečnou platností fundovaně předpovědět,“ řekl Laschet a poukázal na varovný vývoj v Británii a Irsku.

O obavách z „britské“ mutace viru svědčí i skutečnost, že se do karantény dnes odebrala berlínská Humboldtova nemocnice poté, co tam byla tato varianta zachycena u 20 pacientů a pracovníků.

Jiný plán než lockdown

Místopředseda frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Georg Nüßlein mezitím v rozhovoru s deníkem Augsburger Allgemeine vyzval k ukončení lockdownu v polovině února. „Pokud se v příštích týdnech ještě nestane něco, co teď nedokážeme předvídat, tedy například masivní rozšíření zmutovaných virů, pak se musíme nejpozději od poloviny února vydat jinou cestou než tou dosavadní,“ řekl Nüßlein. „Musíme učinit obrovský krok vpřed a přijmout jiná opatření než prodloužení lockdownu,“ prohlásil Nüßlein.

Také saský premiér Michael Kretschmer deníku Die Welt řekl, že chce prosazovat uvolňování po 14. únoru, pokud to bude zodpovědné. V úterý se německá kancléřka Angela Merkelová dohodla s premiéry spolkových zemí na prodloužení celostátní uzávěry právě do 14. února.

Německo, které má na 83 milionů obyvatel, dnes oznámilo 16 417 nově potvrzených případů koronaviru za poslední den. V souvislosti s covidem-19 za stejné období zemřelo 879 lidí. Od vypuknutí pandemie tak země zaznamenala 2.122.679 případů nákazy, přičemž 51.521 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

Video  Blatného srovnání pandemie v ČR a zahraničí: Stav je vážný všude, koronavirus zasahuje všechny země.  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud