Sobota 27. únor 2021
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno, déšť 13°C

Babiš odmítl výzvu k žádosti o zahraniční pomoc s covidem. Navzdory tlaku na nemocnice

Autor: ČTK - 
10. ledna 2021
11:40

Premiér Andrej Babiš (ANO) míní, že teď není důvod, aby stát žádal v zahraničí o pomoc s covidovými pacienty. Řekl to v neděli v reakci na výzvu lidovců. Opoziční KDU-ČSL ho dnes vyzvala, aby kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem okamžitě požádal okolní státy o pomoc. Podle KDU-ČSL je situace v řadě krajů už kritická a vláda by ji měla urgentně řešit. Strana to uvedla v tiskové zprávě.

Lidovci se svou výzvou obrátili i na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Blatný však již v sobotu na sociálních sítích uvedl, že v ČR jsou dostatečné kapacity. Není podle něj problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji.

„Tady se jedná o absolutní neznalost systému, jak to funguje v České republice,“ řekl ČTK Babiš k lidovecké výzvě. Uvedl, že existuje základní dispečink lůžkové péče, který vykazuje, jaké má stát kapacity, například pokud jde o přístroje nebo místa na jednotkách intenzivní péče.

„Na mnoha místech chybí zdravotnický i pomocný personál a zdravotníci jsou už zcela vyčerpaní. Navíc v řadě krajů začínají chybět lůžka nebo se velmi brzo dostanou na hranu kapacity,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Premiér by měl okamžitě požádat okolní země o pomoc s přijímáním pacientů z České republiky nebo o případné poskytnutí zahraničních zdravotníků, kteří by nám pomohli současnou situaci zvládnout,“ dodal místopředseda KDU-ČSL a europoslanec Tomáš Zdechovský.

V posledních dnech se zhoršila situace například v Karlovarském kraji a zejména v nemocnici v Chebu. Poslanec Pirátů za tento kraj Petr Třešňák v sobotu na twitterovém účtu uvedl, že aktuální situace v chebské nemocnici není udržitelná a personál je nucen třídit pacienty, které umístí na intenzivní péči. Ministra Blatného vyzval, aby požádal o pomoc Bavorsko a Sasko. Blatný mu rovněž na sociálních sítích odpověděl, že je v kontaktu s hejtmanem Karlovarského kraje a zrovna v pátek mu ministerstvo vypomohlo převozem pacientů.

„Cheb požádal do minulého pátku o pomoc se šesti pacienty. To i proběhlo,“ řekl dnes ČTK Babiš. „Takže to funguje a tyto výkřiky bez znalosti situace jsou jenom nějaké politické zviditelňování,“ prohlásil. Pokud se chtějí poslanci něco dozvědět, mají se zeptat jeho nebo ministra Blatného, dodal.

„My jsme měli včera (v sobotu) hospitalizovaných 6741 osob. Když byla druhá vlna, tak jsme byli někde na 8260. Takže není důvod, abychom my někoho žádali,“ řekl Babiš. Připustil, že některé nemocnice jsou na hraně kapacit, současně ale poukázal na to, že stát má k dispozici třeba ještě záložní nemocnici v Letňanech. „Není potřeba v této chvíli nikoho žádat v zahraničí, když máme národní dispečink lůžkové péče,“ dodal.

Video První dávka pro Babiše! V Česku začalo očkování proti covidu-19 - Blesk

franta-mlaticka. ( 11. ledna 2021 17:14 )

Prasečkář a jak se snaží udržet u koryta, spojí se i s ODS a kaldovou sektou.

sorgedoktor ( 10. ledna 2021 13:35 )

Zen ustni projev toho Landy mne take vskutku nadzvedl. Nepodarilo se mi pochopit, co takovymi retorickymi vyjevy sleduje...Za koho on vubec vystoupil verejne

trkic ( 10. ledna 2021 13:32 )

Prasečí bukvice Moravec se cejtí silnej jenom když si pozve na Havlíčka další dva protivládní kecálky a ještě jako ukázku pustí projev uřvanýho fašistickýho bezmozka Landy. Tam už chyběl jenom na závěr jeho projevu pokřik Čechy Čechům. Doufám, že za tohle svinstvo si ho podá tv rada....😠

ivanak ( 10. ledna 2021 13:09 )

Jsou to takový při zdi s...i dovedou vymýšlet jen ***iny..jednou stranou přikyvují lidem,kteří kritizují opatření a z druhé strany radí žádat o pomoc zahraničí...jejich politika je tak průhledná,že už se to nedá ani poslouchat ani číst..

7vox7 ( 10. ledna 2021 13:01 )

Ten traktorista se žlutou rouškou jen přilévá olej do ohně a provokuje lidi, deptá a straší!!! To by už mělo být trestné v této době! že se nestydí, žebrat a provokovat!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa