Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Landa šil ve Sněmovně do vlády, zmínil chaos a katastrofu. Havlíček přiznal chyby

Autor: ČTK - 
5. ledna 2021
17:55

Zpěvák Daniel Landa kritizoval dnes ve Sněmovně vládu kvůli jejímu postupu při epidemii koronaviru. Na slyšení k petici nazvané Blanický manifest za svobodu 2020 za její autory uvedl, že kroky kabinetu hluboce zasahují do duševního i fyzického zdraví značného počtu obyvatel. Landa také zdůraznil nutnost dobrovolnosti očkování proti koronaviru. Premiér Andrej Babiš (ANO) prostřednictvím videovstupu zopakoval, že vakcinace je dobrovolná. Proti některým Landovým vyjádřením se ministerský předseda ohradil.

Landa uvedl, že při jarní vlně epidemie se lidé semkli, nyní je ale vše pryč. „Kvůli papalášství, bezohlednému až nepřátelskému přístupu vlády vůči velkým skupinám občanů, posílenému katastrofickou komunikací, se tento pocit důvěry a jednoty postupně vytratil,“ řekl. Opatření jsou podle Landy chaotická a je podle něho nutné vybrat jinou cestu, plošné restrikce by měly být nahrazeny ochranou rizikových skupin obyvatel. „Krize je zneužívána k neprůhledným obchodům a upevňování plíživých praktik nového virového protektorátu,“ prohlásil.

Není tady vůbec nějaká tendence omezovat nějakou svobodu,“ ohradil se Babiš. Poukázal na to, že na podzim se uskuteční sněmovní volby a každý si říká, co chce. „Nevím, o jakých neprůhledných obchodech mluví pan Landa,“ pokračoval premiér. Uvedl také, že vláda nemůže bez spolupráce s obyvateli situaci zvládnout. „Máme velice těžkou pozici, protože názor společnosti je (oproti jaru) úplně jiný,“ řekl premiér.

Očkování Landa označil za „zpackané téma“. Musí být podle něho dobrovolné bez pobídek a nevýhod a odmítnutí nesmí být důvodem ani pro skrytou diskriminaci. „Nechceme tady dělat nějaké kategorie občanů, že ten, kdo je naočkovaný, je lepší než ten neočkovaný,“ řekl k tomu Babiš. Očkovat se chce nechat podle něho 65 procent obyvatel, přičemž cílem je proočkovat aspoň 60 procent dospělých.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že vláda je snadným terčem, když musí přijímat i nepopulární rozhodnutí. „Netvrdím, že jsme všechno udělali dobře,“ poznamenal. Pokud by se nepřijímala omezení, nemocnice by podle něho nezvládaly poskytovat péči. Havlíček se slyšení účastnil osobně a mluvil také o vládní pomoci postiženým podnikatelům.

Landa za autory petice žádal vedle záruky naprosto dobrovolné vakcinace vznik platformy odborníků s různými názory s cílem najít bezpečnou cestu k otevření Česka. „Recepty jsou a experti, kterým je nutné dopřát sluchu, také,“ míní. Babiš k tomu uvedl, že vláda se snaží komunikovat s každým a s experty může spolupracovat.

Veřejnost se slyšení nemohla kvůli protiepidemickým opatřením účastnit. Bylo přenášeno prostřednictvím internetu a lidé mohli zasílat dotazy e-mailem. V debatě vystupovali zejména poslanci SPD a ANO a nezařazený Lubomír Volný. Požadavky, které přednesl Landa, by se poslanci měli dále zabývat na příští schůzi petičního výboru.

Video  První dávka pro Babiše! V Česku začalo očkování proti covidu-19.  - Blesk
Video se připravuje ...

Aligatir007 ( 11. ledna 2021 19:38 )

Pokud by to podle toho oduševnělého Landy pustili a lidi začali ve velkém umírat, tak zase ta samá skupina lidí bude křičet, že vláda jsou vrazi a nic nedělají, aby nás ochránili... a pořád dokola.

jonn ( 6. ledna 2021 08:25 )

Landy by měli zavřít pro sabotáž.Je to vůl .

lokii ( 6. ledna 2021 04:27 )

Kriizovat umi kazdy, ale mozna, ze by bylo lepsi prijit s konkretnim planem - tedy na pocatku pandemie. Ted uz je kazdy chytry a kazdy vi, co se melo a co nemelo - i kdyz ono v tehle situaci neni zadne reseni, ktere by vyhovelo vsem a nikdo by se necitil "ukrivdeny". Jenze ta opatreni se musela mnohdy udelat rychle a hlavne v zajmu zdravi a uchovani zivotu lidi.

jajanene ( 6. ledna 2021 02:47 )

Jeden z těch co dokážou akorát žvanit a kritizovat ostatní, pokud ovšem nevlítnou s autem do křoví. Ale je fakt, že lidi se potřebují občas pobavit a když to už nedokáže zpěvem, tak začal radit.

smradlavamakrela ( 6. ledna 2021 00:31 )

Makrela dělá ze země pomalu ale koncentrák. Jen makat a domů a styk pouze s jednou osobou a sedět doma. DDR křížená z říší.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud