Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Restaurace dál odmítají povinnou „zavíračku“. Babiš s Havlíčkem budou jednat o kompenzacích

Autor: ČTK - 
14. prosince 2020
14:45

Restaurace chtějí pokračovat v protestu proti vládním opatřením, některé budou mít otevřeno i po 20:00. Provozovatelé žádají o kompenzaci z tržeb z minulých období. S vládou o kompenzačním balíčku chtějí jednat. K restauratérům se přidávají hoteliéři, majitelé hudebních klubů a další živnostníci. Novinářům to v pondělí řekli v Teplicích zástupci restaurací. Provozy, jimž vláda nařídí kvůli koronavirové epidemii znovu zavřít, dostanou stoprocentní kompenzaci nákladů. Po zasedání tripartity to zmínil premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) programy zatím neupřesnil, dokončují se a odpoledne je projedná vláda. Bude rozhodovat o zpřísnění opatření kvůli zhoršení šíření covidu v Česku. Kompenzace by se měly týkat ubytovacích služeb, restaurací i dalších provozoven.

„Nezavřeme, dokud vláda neudělá ekonomický balíček po vzoru jiných zemí z Evropy, kde je kompenzace ve výši 80 procent z tržeb minulých období. Přitom se zároveň nesmí zapomenout na ty, kteří své podniky otevřeli na jaře,“ uvedl majitel pivovarské restaurace v Jincích Malý Janek Jiří Janeček. „Konečně můžeme smysluplně využít EET (elektronická evidence tržeb) k výpočtu daně z příjmu,“ uvedla majitelka teplického pivovaru Monopol Gabriela Schönbaurová.

Vláda připravuje kompenzační materiál. Restauratéři ho chtějí připomínkovat. „Chceme, aby balíček opravdu pomohl všem, kteří se dostali díky chaotickým nařízením vlády do situace, kdy jsou nuceni začít protestovat,“ uvedl Janeček.

Hanza: Je namístě tvrdá kritika vlády

Formou protestu může být nerespektování zavírací doby ve 20:00, vyvěšení vlajky na provozovnu nebo to, že zůstane rozsvícená. „Protest se rozšiřuje, přidávají se hoteliéři, majitelé hudebních klubů, ale i další živnostníci,“ řekl David Biksadský, zakladatel webu www.chcíplpes.cz, jehož prostřednictvím se mohou lidé k protestu připojit. „Lidé, kteří nechají (po 20:00) rozsvíceno a stojí u restaurace, nám dávají obrovskou podporu,“ řekl majitel pražské restaurace Šeberák Jakub Olbert.

Restauratéři se shodují v tom, že pokud budou muset své podniky zavřít a nebude existovat forma jiné vládní pomoci, než je v současnosti, zavře se řada podniků natrvalo.

Podporu provozovatelům vyjádřil teplický primátor a senátor Hynek Hanza (ODS). „Nemůžu schvalovat porušování práva, nicméně si myslím, že je namístě velká kritika vlády. Nejsou adekvátní náhrady podnikatelům, kterým jde o přežití,“ řekl na tiskové konferenci.

Babiš s Havlíčkem připravují plné  kompenzace

„Pokud se vláda rozhodne uzavřít nějaké provozy, tak budeme samozřejmě stoprocentně kompenzovat jejich náklady,“ uvedl v pondělí Babiš.

Podle Havlíčka se na modelu náhrad pracovalo celý víkend. „Jsou připraveny scénáře podpory všem postiženým segmentům, u kterých se předpokládá, že po dnešním jednání vlády budou v určitém časovém horizontu opětovně zavřeny s ohledem na vývoj pandemické situace,“ uvedl Havlíček. Předpokládá, že podporu vláda představí po svém zasedání. Ocenil konstruktivní jednání se všemi partnery, asociacemi, svazy či ministerstvem financí.

Havlíček v pátek Radiožurnálu řekl, že jeho cílem bude, aby se náklady kompenzovaly ze sta procent. V neděli o náhradách například jednal s prezidentem Asociace hotelů a restaurací Václavem Stárkem, prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou, přítomen byl za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner. Jednání se účastnila také ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), pod jejíž resort spadají například ubytovací služby. „Průběžně jsem v kontaktu také s panem (Vladimírem) Dlouhým z Hospodářské komory,“ řekl v neděli Havlíček.

Vláda bude v pondělí rozhodovat o změně stupně rizika z dosavadního třetího stupně, kdy většina podnikatelských činností funguje, na přísnější čtvrtý stupeň. Zatím není jasné, odkdy bude změna platit. Podle současné tabulky PES by až na výjimky platil zákaz maloobchodního prodeje či služeb. Havlíček bude navrhovat, aby obchody bez ohledu na sortiment či umístění, na ulici či v obchodních centrech, mohly být dále v provozu, stejně jako služby. Otevřené by je navzdory tabulce PES chtěl nechat i v neděli. Provoz v neděli podporuje podle vyjádření pro Českou televizi i Babiš. Havlíček ale nechtěl předjímat konečné rozhodnutí.

kahuja ( 14. prosince 2020 16:09 )

Vláda už jen skáče jak píská několik stovek lidí .
Těm přestal vycházet jejich zcestný podnikatelský záměr, že v každé pr.de.li musí být v Čechách pivovar. Když se rozvolnilo, což hospodští přeci chtěli, hned si naříkali, že k nim hosté nechodí tolik jak čekali. Příležitost, že jim my všichni budem nyní vše platit se prostě musí chytit za pačesy !!
Pak je ale nutné nahradit škody i všem co onemocněli, týdny leželi, nepodnikali nebo nechodily do zaměstnání, měli zkrácené příjmy na neschopence. A to ze 100%. Plus bolestné !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa