Středa 27. leden 2021
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Oblačno, sněžení 1°C

Babiš „šmírování“ odmítá: Blatný udělal chybu! Tajně sledovat nakažené přes mobily prý nechce

Autor: ČTK, simao - 
4. prosince 2020
07:04

Ministerstvo zdravotnictví pochybilo, když dalo vládě předlohu k posílení pravomocí hygieny, uvedl ve Sněmovně při interpelacích premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet návrh neprojednal, nyní je ve zkráceném připomínkovém řízení. Novelu zákona o ochraně veřejného zdraví kritizovali někteří odborníci i opozice. Nejen kvůli možnému sledování mobilních telefonů nakažených.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ve Sněmovně čelil dotazu na to, zda bude mít hygiena nové pravomoci.

Udeřila na něj totiž poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra): „V pondělí proběhla všemi médii zpráva, že vláda chce zavádět nový centrální úřad státní hygienické služby spadající pod ministerstvo zdravotnictví, které má mít možnost i bez nouzového stavu rozhodovat o zavření obchodů, škol a získat také pravomoc sledovat mobilní telefon jakéhokoli občana v případě, že někdo vyhodnotí, že je údajný uživatel nakažený (...) Ministr zdravotnictví Blatný tvrdí, že je to něco, po čem my všichni voláme.“

Majerová Zahradníková: Chcete úřad pro šmírování?

Poslankyně upozorňovala, že po něčem takovém rozhodně nevolá a tázala se Babiše, zda chce zavést „speciální úřad na šmírování lidí a omezování lidských svobod“.

„Paní poslankyně, určitě nechceme. Nechceme a nepodpoříme žádný zákon, který by omezoval osobní svobody jednotlivce nebo umožňoval sledování našich spoluobčanů. Je to jednoznačné pochybení ministerstva zdravotnictví. Pan ministr je tam nový, samozřejmě řeší covid, neměli to vůbec dávat ven. My jsme to odmítli na vládě, vrátili a samozřejmě je to zákon, který bude tady diskutován. A vy všichni ho budete tady tvořit a měnit, my jsme menšinová vláda. Takže to, co říkáte, určitě nechceme, odmítáme!“ ujišťoval Babiš.

Babiš: Nikdo nepřemýšlí totalitně. Blatný udělal chybu

Majerová Zahradníková však přemítala, že „někdo přemýšlí totalitně“ a Babiš by si měl s ministrem Blatným promluvit, aby neobhajoval něco, co premiér nechce.

„Já znovu opakuji, že to byla chyba. Nikdo nepřemýšlí totalitně, ale chtěl zkrátka mít nějakou kompetenci z hlediska trasování a ochrany zdraví lidí. Takže já znovu opakuji, že to není, vláda to neprojednávala. Musí to být v připomínkovém řízení. A samozřejmě takové úvahy jsou nepřijatelné,“ dodal Babiš.

„Jsou tam věci, které my nikdy nepodpoříme, jako omezování osobní svobody jednotlivce nebo sledování spoluobčanů a tak dále,“ řekl Babiš na dotazy pro změnu od lidovce Marka Výborného (KDU-ČSL). Podle něho by se fakticky vytvořil úřad s většími pravomocemi, než má ministr zdravotnictví a vláda jako celek.

Sledování mobilů? Dle ministra to lze vypustit

Osobních údajů se týká kritizované ustanovení, podle nějž by si hygienici mohli vyžádat od mobilního operátora data o pohybu prokazatelně nakaženého člověka v místech, kde setrval aspoň 20 minut až tři týdny nazpět. V současné době hygienici tato data mohou využít jen po souhlasu uživatele mobilního telefonu.

Blatný dnes ve Sněmovně řekl, že není problém tuto část z návrhu vypustit. „Věc, která asi rezonovala úplně nejvíc, bylo to sdílení dat mobilními operátory a přiznám se, že mě tak trochu překvapilo, protože toto rezonovalo naprosto nejvíc a nebyl to v žádném případě záměr. Co je za tím, je vytváření takzvaných vzpomínkových map. To je něco, co v současné době existuje, ale není to nic, bez čeho bychom se neobešli. To znamená, jestli toto je společností a veřejností vnímáno negativně, tak není vůbec žádný problém tuto část z toho úplně vypustit a ten zákon nijak neztratí na své síle,“ míní Blatný.

Centrální orgán se silnějšími pravomocemi Blatný hájí

Centralizovaná hygienická služba by mohla omezit nebo zakázat cestování, setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, školy, obchody, obchodní centra nebo vybrané služby, jako jsou například kadeřnictví, sauny nebo koupaliště. Mohla by také zakázat nebo omezit veřejné i soukromé akce.

Podle Výborného jsou ale takové restrikce možné jen na úrovni kabinetu a musí podléhat sněmovní kontrole.

Blatný před poslanci hájil nutnost zavedení ústředního orgánu a argumentoval tím, že se v současné době v rámci hygienických stanic v Česku jedná o „14 relativně samostatných celků“ a v mnoha případech dochází k rozdílům mezi jejich rozhodnutími a postupech. Centrální řízení je nyní dle něj na místě. „Za normálních okolností to asi není tak moc potřeba, v současné situaci to vidím jako něco, co nás potenciálně ohrožuje,“ varoval.

Blatný vedle toho obhajoval i posílení pravomocí centrálního úřadu. Upozorňoval poslance, že se během projednávání prodloužení nouzového stavu odkazují na to, „abychom se vyhnuli nouzovému stavu co nejvíce“.

„Ve chvíli, kdy nebude možnost tato opatření nařídit plošně, potom by to celé ztrácelo smysl. Takže já si myslím, že ta omezení osobních svobod, jak říkáte, která se týkají třeba toho, že je možno omezit otevření škol, omezit otevření obchodů a podobně celoplošně, že ta v tom mají smysl,“ dodal Blatný.

Video „Třetí vlna může přijít už před Vánoci. S vakcínou blázinec skončí,“ míní parazitolog Flegr - Markéta Volfová, Lukáš Červený

pokrok ( 4. prosince 2020 11:49 )

Je to možný,-

aby slovenským soudem potvrzený estébák Andréš Babiš,-
který donášel a udával a v naší PS mával a vyhrožoval
složkami které vedl na politiky -
odmítal šmírování ?

Vždyť je to nedávno -
co si Babiš najal Adama Vojtěcha,-
aby mu sháněl kompro viz :


"Skandál ministra Vojtěcha. Tajně sháněl kompro pro Babiše ..."
www.na­sezdra­votnic­tvi.cz › aktualita › skandal-ministra...

25. 6. 2019 — ODS už nepřímo vyzvala Adama Vojtěcha k rezignaci. "Pokud se potvrdí informace veřejnoprávního rozhlasu o tom, že ministr zdravotnictví Adam ...

Pěknej šmejd ten Babiš ! Zřejmě pomsta za podpis Blatného
v Milionu chvilek

Blatný dobře ví, co asi tak může od estébáka očekávat !

krapotkin ( 4. prosince 2020 08:20 )

Špiclovali tak už v 90.letech a bez povolení soudu. Takhle si to nasadíte do mobilu dobrovolně a nemusejí ani zapínat sledování.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud