Sobota 23. leden 2021
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Kadeřníci a kosmetičky otevírají: Dezinfekce, roušky a plno až do Vánoc. Budou zdražovat?

Autor: ula, ČTK - 
3. prosince 2020
05:30

Dnes se otevírají kadeřnické a kosmetické salóny. Podle Unie kosmetiček a Asociace kadeřníků České republiky začali zákazníci volat hned, jak se z médií dozvěděli termín otevření. Mnoho salónů má tak plno až do Vánoc. Na rozdíl od rozvolňování na jaře musí být na jednoho zákazníka a kadeřníka či kosmetičku 15 metrů čtverečních, což dělá problémy menším salónům. Zástupci kosmetiček i kadeřníků Blesk Zprávám prozradili, zda se kvůli tomu chystají zdražovat.

Kosmetické i kadeřnické salóny čekaly otevření již v pondělí. „Kosmetičky se těší na znovuotevření salonů. Mají připravené své salóny, je vydesinfikováno, mají zásoby roušek, případně respirátorů, dezinfekcí a také mají vánoční výzdobu,“ řekla Blesk zprávám Anna Menzelová, prezidentka Unie kosmetiček.

Připravené na klienty jsou podle Václava Pražáka, kadeřníka a předsedy představenstva Asociace kadeřníků ČR, i kadeřnictví. I zde zaměstnanci sháněli ochranné pomůcky, uklízeli a chystali výzdobu. 

Zákazníci začali volat hned, jakmile vláda naznačila, že se budou salóny otvírat: „Klientky si kosmetičky obvolávají, jiné se hlásí samy, když zjistily z médií termín otevření. Počáteční nápor bude velký, zájem nejen o služby, ale i nákup pečující kosmetiky, dárkových poukazů,“ řekla Menzelová.

„Ve vánočním čase mají kadeřníci vždy větší objem zákazníků. Lidé volali neustále, máme objednávky až do Vánoc,“ potvrzuje Pražák.

Omezení zákazníků dělá problémy

V případě kadeřnictví, kosmetik nebo pedikúry a manikúry platí podobné omezení počtu osob jako v obchodech (jeden zákazník na 15 metrů čtverečních) a povinnost dodržovat mezi zákazníky nejméně dvoumetrové rozestupy, a to také v čekárnách. Zaměstnanci musejí používat ochranu nosu a úst, i zákazníci mají mít roušku, pokud je to možné.

Právě omezení počtu osob přidělává některým salónům vrásky. „Na jaře bylo omezení 10 metrů čtverečníchSnažili jsme se, aby to tak zůstalo, bohužel to neprošlo. Problémy s tím mají některá menší kadeřnictví, která mají 20 metrů čtverečních a běžně jsou tam ve dvou. Nyní se musí střídat,“ vysvětlil Pražák. Jak ale dodal, podařilo se prosadit, aby kadeřníci nemuseli nosit štíty, které byly už na jaře velmi diskutovaným tématem. Kadeřníci si stěžovali, že se v nich nedá pracovat.

Někteří zákaznici se stále bojí

Lidé se podle počtu objednávek do kadeřnictví či na manikúru nebojí chodit. Někteří mají ale stále obavy, ač majitelé salónů po všech klientech dezinfikují jak místo, tak i nářadí, či používají jednorázové ručníky.

„Z osobní zkušenosti musím říct, že mám pár zákaznic, které se bojí a dodnes, od začátku pandemie, nepřišly. Jsou to spíše starší ženy, které mají další zdravotní problémy, takže je to pochopitelné, že mají obavy,“ řekl Blesk Zprávám Václav Pražák.

Sny zničila pandemie

Na některé salóny ale pandemie dolehla natolik, že mají velké problémy a zřejmě budou muset zavřít. „Nelze jednoznačně  zjistit, kolik salonů ukončilo činost. Některé kosmetičky přerušily činnost a šly na pracovní úřad, nevíme, zda se vrátí, pro některé bylo uzavření živností fatální,“ přiblížila Anna Menzelová z Unie kosmetiček.

„Největší problémy mají salóny, které otevřely těsně před pandemií. Majitelé si nabrali půjčky, podepsali nové smlouvy, aby si mohli splnit sny a otevřít kadeřnictví či barber shop, ale než stihli svůj sen rozjet, přišel covid-19. Někdo musel tedy skončit, protože se jim nepodařilo dojednat např. odložení splátek,“ vysvětlil kadeřník Václav Pražák.

Bude se zdražovat?

Zákazníky zajímá, zda budou zkrášlovací služby zdražovat. „Ano i ne,“ odpovídá na tuto otázku Pražák a pokračuje: „Někdo zdražil už na jaře, je pravda, že nákup ochranných pomůcek něco stojí, kdo měl nízké ceny, tak byl donucen zdražit, jinde vzala kadeřnictví tyto náklady na sebe.“

Video Vláda o rozvolnění opatření v Česku - ČTK/Blesk

„Pokud se ceny někde budou zvyšovat, je to možné, vznikl nárůst nákladů spojených s opatřením. Ceny se mírně upravovaly na jaře, jinde si náklady vezmou kosmetičky na sebe z obav o zájem zákaznic. Uvidíme, jak bude zájem pokračovat po Vánocích. Záleží na vývoji pandemie a hlavně nastartování ekonomiky,“ říká Menzelová.

Strach z další vlny

Čeho se ale většina kosmetiček a kadeřníků obává, je případná třetí vlna „Pokud budeme muset znovu zavřít, může nastat to, že kadeřník bude chodit stříhat do rodin, aby si vydělal na živobytí, a jak víme, přenos nákazy je pravděpodobnější v rodinách, než v salónu. Rádi bychom, aby vláda přehodnotila svůj přístup a příště už malé obchody a služby nezavírala, když už jsou otevřené velké supermarkety, kde je hodně lidí,“ vzkazuje za Asociaci kadeřníků Pražák.

starypes ( 3. prosince 2020 06:34 )

👍👍😒😜😜

starypes ( 3. prosince 2020 06:32 )

Nevím proč by měli znovu zdražovat. Zdražili už po první vlně. Spíše by měli zlevnit, protože budou mít teď obrovské kšefty.

1912 ( 3. prosince 2020 06:29 )

barvím se doma a manžela stříhám co jsme spolu

Manowar ( 3. prosince 2020 06:10 )

Měli konečně slevnit,naučtovat si 120korun za 15 minut za ostříhání může akorát vydřiduch.

frantacizek ( 3. prosince 2020 05:53 )

zdražovat snad ne, už tak platím 250korun s tím minulým zdražením a v desinfekci se tam koupeme, pač mám sice mladou, ale opatrnou majitelku L Orealu. Stejně ale teď vůbec netuším, jestli mě stříhá ona, pač se jí přes tu svářečskou helmu změnil hlas a nevidím ty její hezké oči a jenom doufám, že vidí ona, co stříhá. Těmto by taky měli přestat ztěžovat život, stačily by týdenní antigenní testy, když se tak na ně spoléhají. Moje kadeřnice navíc stříhá jako majitelka jen na objednávku, je tam málo, čili u ní klidně měsíční, u jejich zaměstnankyň po týdnu a hradit a distribuovat jim je by měl stát.. Stejně už se tady bude nejpozději v únoru očkovat..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud