Sociální pracovníci mají nové odběrové místo na covid-19. Na Chodově se výsledek dozví za 15 minut
Společnosti Národní ústav pro autismus (NAUTIS), Hornomlýnská a Asistence, které poskytují sociální služby, zbudovaly v Praze sdílené odběrové místo. Medici tu budou testovat antigenními testy zaměstnance provozovatelů terénních sociálních služeb. První sociální pracovníci podstoupili testy v pondělí, řekla za NAUTIS Linda Skarlandtová. Poskytovatelé terénních sociálních služeb musí každých pět dnů z vládního nařízení testovat personál, který přichází do styku s klienty.
„Díky sdílenému testovacímu místu vytváříme ideální podmínky pro naše zaměstnance, kteří si mohou testování naplánovat podle svých časových možností, a zároveň nemusíme kvůli testování přerušovat poskytování služeb, které naši klienti opravdu potřebují,“ uvedl ředitel společnosti Hornomlýnská Roman Mucha.
Doplnil, že důvodem, proč se organizace dohodly na vytvoření sdíleného odběrového místa, bylo to, že jejich smluvní poskytovatelé pracovně lékařských služeb nabízeli k provádění testů podmínky, které poskytovatelům sociálních služeb nevyhovovaly a ohrožovaly jejich práci.
Povinné testování v sociálních zařízeních: Některé domovy v Praze ho mají za sebou, řada na testy stále čeká

Pravidelné testování
Antigenními testy se plošně každých pět dní testují klienti a zaměstnanci domovů pro seniory a dalších sociálních zařízení. Původně byl začátek testování naplánován na středu 4. listopadu, někde se začalo kvůli pozdnímu dodání testů později. Důvodem nařízení byly vysoké počty nakažených covidem-19 v těchto zařízeních.
Na rozdíl od dosud používaných testů PCR se antigenní testy nemusí vyhodnocovat v laboratoři a výsledek je znám do 15 minut. V obou případech se odebírá vzorek výtěrem z nosohltanu.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.