Středa 2. prosinec 2020
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno -1°C

Vakcína může dorazit do Evropy už v prosinci. Aerolinky se chystají na „logistickou výzvu“

Autor: ČTK - 
19. listopadu 2020
20:41

Výkonný ředitel německé biotechnologické firmy BioNTech, která spolupracuje s americkou společností Pfizer na vakcíně proti covidu-19, dnes uvedl, že očkovací látka by mohla být do konce roku schválena a distribuována do USA a EU. Informuje o tom agentura AFP. Ve středu firma Pfizer oznámila, že podle první sady konečných výsledků z poslední fáze klinického testování má očkovací látka účinnost 95 procent a nezpůsobuje žádné vážné vedlejší účinky.

„Je možné, že se nám ještě do konce roku podaří dosáhnout schválení v USA, Evropě či obou regionech,“ řekl Ugur Şahin v rozhovoru s AFP. Şahin upřesnil, že výrobci v pátek požádají o schválení americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Schválením vakcíny v Evropě se již zabývá Evropská léková agentura (EMA). „Je možné, že budeme schopni dodávat vakcíny v prosinci,“ doplnil šéf BioNTechu.

Evropská komise minulý týden schválila podpis smlouvy na nákup až 300 milionů dávek této vakcíny. Kromě toho si předjednala 405 milionů dávek vakcíny od německé společnosti CureVac. V létě si pak EU zajistila po 300 milionech dávkách očkovací látky od francouzské farmaceutické skupiny Sanofi a britské AstraZenecy. Na 200 milionech dávkách se EU také dohodla s firmou Janssen, která je součástí společnosti Johnson & Johnson. V nejbližší době by chtěl Brusel uzavřít také jednání o vakcíně s americkou společností Moderna.

Podle Pfizeru je účinnost vakcíny stabilní napříč věkovými skupinami a etniky, což by jí otevřelo cestu k použití po celém světě. Účinnost u lidí nad 65 let, kterým ve větší míře hrozí vážné komplikace covidu-19, podle firmy přesahuje 94 procent.

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM dříve oznámila, že se chystá podílet na distribuci vakcíny. „Bude to velká logistická výzva,“ konstatoval Christophe Boucher, který v KLM řídí nákladní dopravu. Zdůraznil „ohromné“ množství vakcín, které bude nutné přepravovat po celém světě. „Dalším problémem je regulace teploty,“ připomněl Boucher v rozhovoru s agenturou Reuters. Vakcína vyvíjená ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech se totiž musí skladovat při teplotě minus 80 stupňů Celsia.

Video Vakcína proti covidu u nás bude začátkem příštího roku. „Očkování vyjde zhruba na čtyři sta korun,“ říká Dvořáček - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Kaja Kaja ( 20. listopadu 2020 04:02 )

A pozdější vedlejší účinky? Zas hurá akce a bude to k ničemu

frantacizek ( 19. listopadu 2020 21:18 )

chválabohu.. už s tím skoncovat, srovnat ekonomiku, než Chiňani vyjedou s něčím dalším

Zobrazit celou diskusi
Další videa