Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Nouzový stav až do 20. prosince? „Jinak budou opatření bezcenná,“ míní Blatný

Autor: ČTK, for - 
12. listopadu 2020
18:40

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhne v pondělí vládě, aby Sněmovnu požádala o souhlas s prodloužením nouzového stavu o 30 dní. Řekl to při dnešních interpelacích ve Sněmovně. Nouzový stav je kvůli pandemii koronaviru vyhlášen do 20. listopadu, prodloužil by se do 20. prosince. Musí to ale schválit poslanci.

Důvod pro takto dlouhé prodloužení vyplývá podle ministra z opatření, která chce představit v pátek. „Jakmile zítra bude představena ta série opatření, ta tabulka či matice či jak to chcete nazvat, která poměrně pragmaticky a provázaně upravuje doporučení a nařízení napříč všemi oblastmi lidského života, tak si velice jednoduše a rychle všichni uvědomíme, že bez existence nouzového stavu vlastně se tato tabulka stává relativně bezcennou a všechna opatření se dostávají pouze do roviny doporučení,“ řekl Blatný.

Video Babiš žádal ve Sněmovně o prodloužení stavu nouze. Podívejte se na celý projev premiéra. - Blesk Zprávy / ČTK

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl ve středu po zasedání Ústředního krizového štábu, že se uvidí, zda vláda požádá rovnou o měsíc, nebo jen o 14 dní. V Česku už platí řada opatření, která mají zamezit šíření nákazy. Jde například o povinné nošení roušek, zákaz nočního vycházení nebo uzavření restaurací, řady obchodů a škol.

Blatný dnes poslancům řekl, že opatření i při nízkých stavech nebezpečí počítají s jistým omezením shromažďování. „A to bez nouzového stavu nařídit nelze,“ podotkl. Pokud by se vláda spoléhala pouze na dobrovolnost ze strany občanů, potom účinnost opatření významně klesne, varoval ministr.

Upozornil i na to, že vzhledem k tomu, že od nakažení do těžkého průběhu nemoci uplynou podle dosavadních poznatků dva až tři týdny, by se mohlo nejprve zdát, že se vše zlepšuje. Ale za dva až tři týdny by nastal zásadní zlom k horšímu. Nouzový stav má být podle něj prodloužen „nikoli jako trest, ale v podstatě pro blaho všech lidí v této zemi“.

Video Blatný poprvé ve Sněmovně: Opatření zabírají, ale musí trvat dál. A striktně se dodržovat! - Blesk Zprávy / ČTK

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, a vystihuje tak rychlost šíření nákazy, kleslo tento týden na 0,8. Dnes to potvrdil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) i premiér Andrej Babiš (ANO) v půlce října zmiňovali, že při stabilním reprodukčním čísle 0,8 se budou přijatá opatření zmírňovat. Podle Duška jde o pozitivní trend, nicméně na trvání přijatých opatření proti šíření epidemie je třeba dál trvat.

tomik007 ( 13. listopadu 2020 03:14 )

BEST IN KOVID, NIC NEVRAVI

soucasny pametnik ( 13. listopadu 2020 01:53 )

Karlovej most bude lepší . Ale už bez Mirky von rohlík . Ta už koryto má , tak ta se na lůzu už ani nevyse...
Kopejte hroby vy pitomci novinářský hyeny
Váš Milda

pivson ( 12. listopadu 2020 21:31 )

S těmito hovady až do konce života!!!

vungtao ( 12. listopadu 2020 21:00 )

Tady je přesně vidět, jak ovečky umí poslouchat a opravdu jsme dnes se studenty, sice online řešili, jaké procento tupých a poslušných neinformovaných je v počtu obyvatel ČR. Hádanka? Kolik?

montevideo ( 12. listopadu 2020 20:43 )

Naprostý souhlas. Tři dny před vánoci se zdivočelí lidé povraždí. A noční kluby už neotvírat nikdy. Žádné, ne jen Techtle Mechtle.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud