Pondělí 30. listopad 2020
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno 2°C

Nakoupit, přinést léky, vyvenčit psa: Dobrovolníci v Plzni pomáhají potřebným

Každý dobrovolník má průkazku se svým jménem a číslem. Tou se potřebným prokáže.  (Autor: město Plzeň)
Autor: rv - 
11. listopadu 2020
13:37

Nakoupit, přinést léky, vyvenčit psa, s prosbami o pomoc se na speciálně zřízené lince v Plzni telefony netrhnou. Na 130 dobrovolníků denně vyráží pomáhat seniorům a všem potřebným. Obracejí se na ně i matky samoživitelky či lidé v obtížné životní situaci.

Linka pomoci, kterou zřídilo město společně s dobrovolnickou organizací TOTEM, se osvědčila už v první koronavirové vlně. Záhy se ukázalo, že kromě seniorů, pro které hlavně byla původně určená, ji potřebuje mnohem více lidí.

„Denně vyřídíme několik desítek požadavků, a poptávka stále narůstá. Volající potřebují nejen nakoupit či vyzvednout léky, ale často se chtějí ujistit, že služba funguje, a pokud se opravdu ocitnou v nouzi, najdou na lince pomoc,“ uvedla ředitelka TOTEMu Vlasta Faiferlíková.

Nejen v době pandemie

Připomněla, že v náročné životní situaci může člověk uváznout kdykoli. „Osaměle žijící si například zlomí nohu, přijde po zákroku z nemocnice, jeho rodina odjede na dovolenou, přepadne ho nějaká lehčí viróza a je nutné pár dní zůstat v posteli. To jsou chvíle, kdy potřebuje pomoci,“ vysvětlila Faiferlíková. Už teď je proto jisté, že linka přečká i konec nouzového stavu.

Linka pomoci

Plzeňané se dovolají na číslo 374 790 399 ve všední dny od 9 do 15 hodin. Vysvětlí, co potřebují, a nejdéle druhý den za nimi dorazí dobrovolník. Má na sobě roušku i rukavice, a prokáže se speciální průkazkou se svým jménem. Prokáže se průkazkou, převezme nákupní seznam, recepty na léky a v obálce peníze. Vše vyřídí, doloží účtenkami a vrátí zbytek peněz.

Kontakt je minimální, dobrovolník do domácnosti nevstupuje. Může se také stát, že se dobrovolník na konkrétního seniora či člověka v nouzi napojí, pomáhá mu dlouhodobě a na pomoci se domlouvají mezi sebou. Vždy ale koordinátorovi hlásí, když splní konkrétní požadavek.

VIDEO: Takhle to vypadá v polní nemocnici v pražských Letňanech.

Video Podívejte se do polní nemocnice v Letňanech: Tady pomůžou, až bude v Česku s covidem nejhůř - Aleš Brunclík

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud