Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno 4°C

Hřib chválí Pražany a přikládá ruku k dílu: Pomáhat bude ve vinohradské nemocnici

Aktualizováno -
27. října 2020
16:55
Autor: ČTK, diz - 
27. října 2020
14:29

Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) dostál svému slovu, jelikož k úternímu dni nastoupil coby dobrovolník, a zároveň coby vystudovaný doktor medicíny, do nemocnice ve Vinohradech. Pracovat bude na oddělení, které přijímá pacienty s podezřením na nákazu nemocí covid-19. Hřib zároveň na svém twitterovém účtu pochválil Pražany za jejich příkladné chování v posledních dnech.

Hřib bude pracovat na centrálním covidovém příjmu s názvem Fever Clinic. „Budu dělat v podstatě vstupní vyšetření pacienta, sepsání dokumentace a budu k ruce zkušenějším lékařům,“ řekl. Pracovat bude v tzv. red zóně, kdy na sobě bude mít veškeré ochranné pomůcky a celotělový oblek. „Já to beru s pokorou a respektem a doufám, že to motivuje další, kteří by mohli jít pomoci,“ řekl při nástupu Hřib, který vystudoval 3. lékařskou fakultu a získal titul MUDr., ale v nemocnici nepracoval.

Situace se zhoršuje

„Vyhodnotil jsem, že prudce se zhoršující situace v nemocnicích je pro Prahu v současnosti právě tou největší výzvou. Ačkoliv tento problém na magistrátu v rámci našich možností intenzivně řešíme, je třeba, abych na něj tímto krokem ještě více upozornil a alespoň svým osobním přispěním podpořil lékaře,“ sdělil ČTK Hřib.

Pomoc uvítal ředitel nemocnice Petr Arenberger. „Vnímáme jeho rozhodnutí jako velmi motivující pro všechny lékaře, sestry a zdravotnický personál, kteří mají home office. Myslím si, že je to velmi dobrý příklad,“ řekl Arenberger. Délka zaškolování dobrovolníků záleží na praxi a vzdělání. Lékaři, kteří svou praxi nevykonávají, což je případ i Hřiba, budou pracovat společně se zkušeným lékařem.

Jen ve volném čase

Na chod magistrátu prý nebude mít práce v nemocnici vliv. „Odpadla mi řada povinností ceremoniálního charakteru, kdy se nekonají žádné akce, kde bych měl mít například úvodní slovo, takže je možné, abych si uspořádal kalendář tak, že mohu jít na odpolední směnu do nemocnice,“ řekl Hřib. „Motivovat lidi k tomu, aby nějakým způsobem šli pomoct, je z mého pohledu bytostnou součástí výkonu funkce primátora,“ dodal.

V nemocnici by měl působit minimálně 14 dní. Zároveň vyzval k pomoci a solidaritě i druhé. „Pomoci mohou nejen lidé se zdravotnickým vzděláním, možností je daleko víc - například absolvovat kurz Českého červeného kříže pro dobrovolný pomocný personál, darovat po prodělání covidu-19 rekonvalescentní plazmu,” uvedl Hřib na svém facebooku.

Pomáhají také medici

V nemocnici na Vinohradech v současné době pomáhá kvůli pandemii 150 mediků. „Předpokládáme, že podle čísel, která máme naplnit, během příštího a přespříštího týdne budeme dalších minimálně 150 pomocníků potřebovat,“ řekl Arenberger. Kapacitu lůžek přizpůsobuje nemocnice podle potřeby hospitalizace. V současné době má nemocnice 85 hospitalizovaných pacientů, z toho 15 je napojeno na plicní ventilátor nebo na vysokoprůtokový kyslík. „Do konce týdne budeme muset otevřít do kapacity 126 lůžek,“ dodal ředitel. Ve výsledku bude nakonec asi třetina nemocnice sloužit pro ošetření covid pozitivních pacientů.

Pražané jsou vzorem

Hřib se mimo jiné vyjádřil na svém twitterovém účtu k Pražanům. Alespoň tedy, co se posledních dnů týče. „Podle dat od Googlu se ukazuje, že berou situaci vážně a výrazně omezují pohyb na veřejnosti. Ve srovnání s ostatními regiony jsou dokonce vzorem odpovědného přístupu. Tohle je správná cesta,“ napsal Hřib.

Přitom o víkendu by o takových slovech nemohla být řeč. Ten den se konaly farmářské trhy na náplavce, kde se v jednu chvíli srocovalo nebezpečně velké shromáždění lidí. Také s ohledem na ně přijal dosavadní ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO) další omezení, a výtky zazněly i od radního hl. m. Jana Chabra (TOP 09).

„Vzhledem ke zkušenostem posledních týdnů a epidemiologické situaci jsem požádal pana primátora i pana náměstka pro bezpečnost Petra Hlubučka (STAN), aby otázku konání trhů na náplavce a pravděpodobného velkého shlukování osob probrali,“ dodal. Vláda po jeho slovech skutečně k omezení konání farmářských trhů přistoupila.

nazor ( 28. října 2020 17:38 )

Už jen vyhodit! Přetvořit, prodat, darovat či vyměnit dává smysl u věcí, které jsou ještě použitelné...

nazor ( 28. října 2020 13:08 )

Napsal/a jste to přesně. Já už ho nazývám jen jako Hřib Satan vypadá pěkně, ale může vás otrávit. Na to už přišla řada jeho spolupracovníků. S tím parkováním je to tristní, pokutu mi dali na jaře během karantény. Blesk by měl zjistit jak dopadl ten soud s jeho domem v Kyjích, protože Hřib na to neodpovídá, ostatně na nic na co nechce odpovídat.

pyachtb ( 28. října 2020 07:50 )

Tenhle člověk je snad ještě větší zklamání voličů než Zeman nabo Babiš. Toto jeho odporné politicky motivované gesto, které jen přinese problémy a starosti fyzicky i psychicky vyčerpaným lékařům s celebritou, která nic neumí a spíše jim uškodí než pomůže! Kdyby pan Hřib byl člověk na svém místě věděl by, že je mnohem důležitější řídit to co mu bylo svěřeno než riskovat nákazu hloupým politickým gestem. Navíc čím by mohl opravdu občanům pomoci jako v 1. vlně nákazy, by bylo opětovné umožnění jim parkovat bezplatně v okolí svých zaměstnání a umožnit jim snížení rizika nákazy používáním MHD. V celé této záležitosti by mohla být jediná pozitivní věc, a to výsledek testu na COVID pana Hřiba. Hanba Vám pane Hřibe, že se vůbec nestydíte s něčím takovým lézt do médií!

starypes ( 28. října 2020 07:18 )

To, že je tento přírodní úkaz primátorem Prahy, svědčí o kvalitách a IQ většiny Pražanů dostatečně jasně.

milan59 ( 27. října 2020 17:45 )

To se tam pohrnou lidi na sběr Hřiba a nebudou muset do lesů

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud