Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Blogger Jozef (†47) podlehl koronaviru. Před smrtí natočil video, ze kterého mrazí

Aktualizováno -
26. října 2020
20:09
Autor: ula, ČTK, sova - 
26. října 2020
18:53

Známý slovenský blogger a moderátor Jozef Kmeťo (†47) podlehl v pondělí ráno koronaviru. Ještě před tím, než ho odvezla záchranná služba do nemocnice, stihl natočit video, kde je vidět, jak téměř nemůže dýchat. Vyzval lidi, aby brali covid-19 vážně a nosili roušky. Informaci přinesl portál Čas.sk. Na Slovensku přitom proběhla úvodní fáze plošného testování obyvatelstva. Ta odhalila 5594 nakažených.

Jozef ve videu popadá dech a těžko se mu mluví. „Milí přátelé, nikdy se nenechte ovlivňovat lidmi, kteří nevěří na koronavirus. Živým příkladem covidu jsem já. Dnes mě odváží sanitka do nemocnice, protože mé dýchání se velmi zhoršilo a je to vážný stav, vezou mě na infekční oddělení,“ promlouvá Jozef, aniž by tušil, že to je naposledy.

Blogger: Doplácí na to nevinní

„Byl bych velmi rád, kdybyste lidi, kteří nevěří a myslí si, že koronavirus je jen chřipečka, začali konečně posílat do zadku, protože to není pravda, a víte, co je nejhorší? Nejhorší je, že na to nevinní lidé doplácí. Nevím, jak dopadnu, ale chtěl jsem vám tohle říct,“ vzkázal Kmeťo, na kterém je vidět, že velmi trpí.

Na závěr blogger vyzval Slováky, aby nosili roušky a používali dezinfekci. „A to jsem nebyl člověk, který by podceňoval koronavirus a jeho důsledky. Držte mi palce,“ uvedl Jozef, který však nemoci podlehl. Podle jeho manželky se tak stalo už v sanitce během převozu do nemocnice. Řekla to serveru Romea.cz.

Podívejte se na poslední video Jozefa Kmeťa:

Sedmačtyřicetiletý blogger byl zakladatelem a provozovatelem romského radia Redakcia R1. Romské tematice se Kmeťo věnoval dlouhodobě, mezi touto menšinou na Slovensku byl vnímán jako jeden z nejvýznamnějších publicistů. Jeho poslední video i s varováním taky nyní na sociálních sítích sdílí tisíce příslušníků romské národnosti.

Plošné testování na Slovensku

Slovensko v rámci boje s koronavirem má přitom za sebou úvodní fázi plošného testování lidí na koronavirus, která se od pátku do neděle konala ve čtyřech epidemií nejvíce postižených okresech na severu a východě země a odhalila 5594 infikovaných. To jsou bezmála čtyři procenta z celkového počtu 140 945 obyvatel, již test absolvovali.

Novinářům to v pondělí řekl slovenský premiér Igor Matovič. Zároveň vyjádřil vděk obyvatelům i těm složkám státu, které se na testování podílely. Zahájení projektu sice provázely lokální organizační problémy či chybějící personál, potíže se ale podle předsedy vlády podařilo odstranit už v první den akce.

„Klobouk dolů vůči lidem z jedné či druhé strany. Klobouk dolů vůči ozbrojeným silám, v jejichž režii se tento pilot konal. Klobouk dolů vůči příslušníkům policejního sboru, hasičského sboru, všem zdravotním pracovníkům, (klobouk dolů) před starosty a primátory," uvedl Matovič.

Od plošného testování obyvatel, které by na konci tohoto a příštího týdne měli opakovaně podstoupit všichni obyvatelé pětimilionového Slovenska, si vláda slibuje odhalení ohnisek nákazy a zpomalení šíření koronaviru. Účast na testech byla dobrovolná, negativní výsledek je ale podmínkou pro využití několika výjimek z platného výrazného omezení volného pohybu osob. Ve zmíněných čtyřech regionech bez testu nyní nesmí lidé ani do zaměstnání.

K plošnému testování obyvatel úřady využily antigenní testy, které jsou sice méně přesné než v laboratořích používané PCR testy, umožňují ale zjistit výsledek už za zhruba čtvrt hodiny. Matovič upozornil, že antigenní testy dokážou odhalit jen přibližně 30 až 40 procent infikovaných, a to ty, u nichž se koronavirus plně rozvinul.

Ministerstvo obrany původně odhadovalo, že test by mohlo absolvovat přes 180 000 osob. Dnes úřady tvrdily, že poslední odhady možné účasti byly na úrovni 155 000 lidí.

Počet potvrzených případů koronaviru na Slovensku hlavně od začátku října výrazněji roste. V sobotu denní přírůstek poprvé přesáhl hranici 3000 infikovaných; v tomto počtu nejsou zahrnuty výsledky z plošného testování. Země postupně zavedla několik karanténních opatření a od soboty prozatím do konce tohoto týdne platí v zemi výrazné omezení volného pohybu osob. Premiér Matovič už dříve řekl, že omezení by se změněnými podmínkami mohla trvat ještě další dva týdny.

Další videa
Články odjinud