Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 2°C

Zákaz nočního vycházení a nouzový stav. Španělsko v boji s druhou vlnou přitvrdilo

Autor: ČTK - 
25. října 2020
15:13

Španělská vláda dnes na mimořádné schůzi schválila kvůli dalšímu nárůstu počtu případů nákazy novým koronavirem na dva týdny nouzový stav, platit začíná ode dneška. Schválila i zákaz nočního vycházení pro celou zemi s výjimkou Kanárských ostrovů a omezení shromažďování maximálně na šest osob, výjimku mají členové jedné domácnosti. Autonomní regiony mohou také omezit cestování do svého regionu a opačným směrem, řekl premiér Pedro Sánchez. Uvedl také, že na rozdíl od jara, kdy se nouzový stav prodlužoval vždy o dva týdny, bude nyní poslance žádat o jeho prodloužení o půl roku.

„Situace je výjimečná a nouzový stav je jediný účinný nástroj, jak bojovat s tímto virem,“ řekl Sánchez. Dodal, že o nouzový stav ho požádala většina autonomních regionů. Uvedl také, že zákaz nočního vycházení se týká všech regionů s výjimkou Kanárských ostrovů, kde je lepší epidemická situace. Sánchez také oznámil omezení shromažďování lidí na veřejnosti na šest osob, výjimku mají členové jedné domácnosti. Toto opatření už ale v některých regionech zavedly jejich vlády.

„Autonomní regiony mohou vyhlásit omezení pohybu v celém regionu či jeho části, tedy mohou omezit cesty na své území a z něj,“ vysvětlil Sánchez. Média předtím psala, že cestování mezi regiony omezí vláda.

Španělská vláda schválila nouzový stav na naléhání vedení řady regionů, které chtěly vyhlásit zákazy nočního vycházení, ale obávaly se, že takové opatření nepotvrdí soudy. Některé regiony, a sice Kastilie-León a Valencie, už zákaz nočního vycházení vyhlásily tento víkend.

Vláda vyhlásila rovnou i zákaz nočního vycházení, a to od jedenácti večer do šesti ráno s tím, že vedení regionů si mohou čas o hodinu posunout, nesmí ho ale zrušit.

Vláda také omezila neakutní cestování mezi jednotlivými autonomními regiony, povolené jsou například cesty za prací či k lékaři.

Deník El País připomněl, že nynější nouzový stav je odlišný od toho, který ve Španělsku platil od poloviny března do června. Ten totiž zahrnoval dočasně i omezení zbytné ekonomické činnosti, zavření většiny obchodů, restaurací, kin či sportovišť. Paralyzování ekonomiky se chce vláda tentokrát vyhnout.

Odlišné od jara je i to, že tehdy španělská vláda postupně žádala o prodloužení nouzového stavu poslance vždy o dva týdny, ale nyní už v dekretu uvedla, že plánuje prodloužení o půl roku, tedy do dubna. Podle místních médií má vláda v parlamentu pro schválení prodloužení dostatečnou podporu.

Ve Španělsku, které má zhruba 47 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo asi 1,046 milionu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho nejméně 34 752 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Údaje jsou k pátečnímu večeru, o víkendu ministerstvo zdravotnictví nová čísla nezveřejňuje. V sobotu ale několik autonomních regionů hlásilo nové rekordní denní nárůsty.

Video „Absolutní katastrofa,“ hřímá Babiš a chce Prymulovu rezignaci. Jinak ho odvolá. - ČTK

Jirik-ta ( 25. října 2020 17:49 )

škoda plukovníka, mohl klidně zavelet a přitvrdit. A co bezdomovci a běženci? Ti můžou pobíhat. Ne. Švédský model.

Zobrazit celou diskusi
Další videa