Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Gabriela: Nemoc mi bránila žít. Jaké roušky by měli používat ohrožení astmatici?

Autor: ula - 
1. listopadu 2020
05:30

Astma trápí v České republice minimálně 500 tisíc lidí. Jeho nejvážnější forma, kterou se nedaří zvládnout ani maximální obvyklou léčbou, se týká až 10 tisíc z nich. A právě tito pacienti patří během současné pandemie koronaviru covid-19 mezi nejohroženější skupiny obyvatel. Gabriela trpěla těžkým astmatem, nemoc ji omezovala, někdy nebyla schopná přejít z místnosti do místnosti. Jak by se měli astmatici v této době chovat? A jaké roušky by měli nosit?

Paní Gabriela žije s astmatem už několik desítek let. První problémy s dýcháním si odbyla v šestnácti letech, kdy studovala na střední zdravotnické škole. Začalo to kašlem, dušností a vyvrcholilo prvním astmatickým záchvatem, po kterém skončila v nemocnici. Dostala inhalační léčbu a jak sama říká, její stav se trochu srovnal a astma ji nějak extrémně neomezovalo.

Vše se začalo zhoršovat v jejích třiceti letech při druhém těhotenství. „Opakovaly se mi dušnosti, bylo to mnohem častěji, třeba dvakrát či třikrát do roka. Najednou jsem nemohla fungovat bez podpůrných léků, dostávala jsem injekce s kortikosteroidy, často mi měnili inhalační léčbu, protože mi nezabírala,“ vzpomíná paní Gabriela, která je povoláním zdravotní sestra.

Gabriela: Nebyla jsem schopná přejít z místnosti do místnosti

Diagnóza zněla těžké astma. Nemoc ji omezovala i v normálních denních činnostech, byla často na antibiotikách. „Kolikrát jsem nebyla schopná přejít z místnosti do místnosti, přesto jsem nechtěla být doma na neschopence a stále jsem chodila do práce. Jeden mladý doktor se na mě nemohl dívat a poslouchat, jak pořád kašlu a zadýchávám se, takže mi domluvil vyšetření v Hradci Králové, ve fakultní nemocnici u paní primářky Krčmové,“ říká paní Gabriela.

Společně s doktorkou Krčmovou vyzkoušely další léky. „V té době už jsem byla na systémových kortikosteroidech. Byla to jediná možnost, jak jsem mohla fungovat, jak v zaměstnání, tak i doma,“ pokračuje pacientka. Jenže tyto léky, kterými se léčí těžké astma, mají mnoho vedlejších účinků: „Začala mi narůstat váha, cukr v krvi i cholesterol a začaly se objevovat otoky celého těla.“

Před dvěma lety přišla doktorka Krčmová s tím, že by pro paní Gabrielu mohla být vhodná nová biologická léčba. Jak to s léčbou dopadlo? Podívejte se na příběh paní Gabriely ve videu:

Video  Paní Gabriela trpí těžkým astmatem. Co jí pomohlo?  - Astma Zero
Video se připravuje ...

Lékařka: Astmatici, používejte jednorázové roušky

A jak zvládají pacienti s astmatem nošení roušek? MUDr. Irena Krčmová, CSc. z Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty v Hradci Králové je sama astmatička a připouští, že nošení roušek je pro ni obtížné.

„Skutečně to není lehké, musím říct, že rouška velmi brzo provlhne, pacienti to vnímají jako určitou zábranu. Já sama roušky často měním. Všem doporučuji zejména jednorázové roušky, nejsou tak drahé, můžete je často měnit, látkové roušky, které taháme v autě a po kabelkách, nemají takovou účinnost,“ vzkazuje lékařka nejen astmatikům.

Rady pro pacienty s astmatem pro dobu koronavirovou

Neléčené nebo nedostatečně léčené (tj. „nekontrolované“) astma může zvýšit riziko získání koronavirové infekce i zhoršit průběh koronavirového zápalu plic. Klíčové je dostat jej v následujícím období pod kontrolu. „Nejlépe mohou nejen těžcí astmatici předejít těžkému průběhu nemocí během podzimu, kdy se očekává souběh covid-19 a chřipky, tím, že budou mít astma pod kontrolou. To znamená mít předepsány léky odpovídající tíži a typu jejich nemoci a tuto léčbu řádně užívat,“ apeluje MUDr. Milan Teřl Ph.D z Kliniky pneumologie a ftizeologie Fakultní nemocnice Plzeň.

Normální funkce plic a pacient dlouhodobě bez stavů zhoršení a akutních záchvatů sníží riziko závažného průběhu koronavirové plicní infekce. „Zejména biologická léčba astmatu těžkých astmatiků je indikována s výhodou, neboť můžeme v léčbě postupně omezovat tabletové kortikosteroidy, které způsobují potlačení imunitních funkcí. A imunosuprese je v kovidové době u našich pacientů určitě nežádoucí, “ doporučuje MUDr. Irena Krčmová.

Další nastupující výhodou biologické léčby je skutečnost, že velkou část jejího podávání lze – po předchozím zácviku pacienta nebo jeho okolí – svěřit do domácí péče. „Nemocný je tak zbaven často dlouhého cestování do léčebných center. V současné době přibývá další neocenitelný benefit domácího podávání – snížení rizika infekce nejen díky omezení cestování, ale i díky omezení návštěv zdravotnických zařízení,“ dodává docent Teřl.

Astmatičtí pacienti by tedy měli dodržovat předepsaný léčebný režim, vč. dávek léků, a samozřejmě dodržovat preventivní ochranná opatření. „Pokud mají nemocní jakékoli problémy a astma se jim nedaří udržet pod kontrolou, doporučuji například svůj stav po telefonu konzultovat s odborníkem. V případě, že to individuální vybavení jednotlivých pracovišť umožňuje, je ideální online konzultace. Určitě však nedoporučuji u pacientů zvyšovat bez porady s lékařem paušálně léčbu, nebo léky naopak z obav z oslabení imunity a zhoršení průběhu covid-19 vysazovat. Léky podávejte důsledně a dobrou inhalační technikou podle předpisu lékaře,“ shrnuje MUDr. Krčmová.  

Video  Jak správně manipulovat s rouškou?  - Andrea Ulagová,
Video se připravuje ...

 

tarrica ( 1. listopadu 2020 10:18 )

Používejte jednorázové roušky- tak proč někdo nezabrzdil, nezastropil ceny - znám spousty maminek na MD, důchodců a lidí, kteří jsou momentálně bez práce, kteří za dezinfekce, roušky, rukavice, teď utrácejí i to málo, co mají. Např.rukavice se z ceny 129,- Kč za 50 párů dostaly za 4 měsíce cenově na 499,90 Kč ! Je to výnosný obchod se strachem.

zirioges ( 1. listopadu 2020 06:50 )

Světová zdravotnická organizace uklidňuje ČR ze vzniklé mediální paniky a oznamuje, že
ročně se v ČR umírá na jiné závažnější onemocnění, mezi které patří:
1.Nemoci srdce 38 421 zemřelých za rok
2.Zhoubné novotvary 27 850 zemřelých za rok
3.Cévní nemoci mozku 8 429 zemřelých za rok
4.Diabetes mellitus 5 563 zemřelých za rok

Omezte sladkosti, cvičte, sportujte, věnujte se svým volnočasovým aktivitám, dodržujte životosprávu, pitný režim, nepřejídejte se, hýbejte se, sbírejte houby, zvyšte přísun vitámínů a hlavně neposlouchejte ty kecy o epidemiích.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa