Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno 4°C

Roušky budou v Česku povinné ve městech i v autech. Lockdown není na pořadu dne, tvrdí Prymula

Aktualizováno -
19. října 2020
19:15
Autor: ČTK - 
19. října 2020
07:30

Nosit roušku bude od středy povinné i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Novou povinnost dnes schválila vláda, informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).  O případném zavedení lockdownu se podle Prymuly nebude diskutovat na vládě tento týden. Podle něj musí opatření prokázat účinnost za 14 dní. Vláda Andreje Babiše (ANO) schválila na pondělním jednání návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. 

Povinné budou také roušky v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny. „Ve všech zastavěných prostorách jsou nyní povinné roušky v případě, že se jedná o setkání v menší než dvoumetrové vzdálenost a nejde o členy jedné rodiny. Mimo zastavěné oblasti roušky požadovány nadále nejsou,“ uvedl k tomu ministr na tiskové konferenci po jednání vlády.

„Čím je chladnější počasí, tím narůstá význam roušek venku,“ dodal Prymula. Tím, že se na jaře zavedly, se podle něho snížil i výskyt jiných běžných respiračních chorob. 

Že se znovuzavedení nošení roušek venku zvažuje, potvrdil Prymula i hlavní hygienička Jarmila Rážová už v pátek. Prymula ale tehdy řekl, že „v těchto dnech“ se další opatření přijímat nebudou.

Video Co říká Prymula na oslovení plukovník? Navezl se i do rádoby odborníků na koronavirus. - Twitter - R. Prymula

Lockdown není na pořadu dne, tvrdí Prymula

Kabinet dnes probíral i situaci kolem aktuálního vývoje pandemie koronaviru. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v neděli uvedl, že vláda v tomto týdnu nebude rozhodovat o úplném uzavření ekonomiky, tzv. lockdownu, a počká na data o vývoji epidemie do 2. listopadu. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ale v neděli uvedl, že klíčovým momentem bude konec příštího týdne, středa až pátek, kdy se uvidí, zda čísla mají tendenci klesat, či nikoli. Předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš upozornil, že v případě dalšího zhoršení situace jsou plošná opatření už jediná, která ČR zbývají.

Spor ministrů „rozsekl“ Prymula, podle kterého se případný lockdown nebude diskutovat na vládě ani ve středu, ani tento týden. „Základní opatření by měla platit minimálně 14 dnů, abychom věděli, že mají nějaký dopad. Nemyslím si, že by to bylo ve středu nebo kdykoliv tento týden,“ řekl Prymula.

V domovech seniorů by měly být vyčleněny prostory pro nemocné koronavirem, k tomu i potřebný personál. „(Opatření) vychází ze stávající situace, která se v posledních dnech zhoršuje, tzn. šíření právě mezi seniory, kde máme skutečně vysoký nárůst, a to ohrožuje celý systém z hlediska komplikovaných průběhů,“ zdůvodnil.

A další změna přišla pro nemocnice, které se potýkají s výrazným nárůstem pacientů s koronavirem. Nově musí do systému koordinace péče nově hlásit nově přijatého s covidem-19 nebo zhoršení stavu do hodiny. Dosud to musely dělat jednou denně.

Postele ze státních zásob neodpovídají standardům

Ministerstvo zdravotnictví je před podpisem smluv se dvěma největšími dodavateli zdravotnických lůžek v Česku. Bezprostředně po podpisu smlouvy dodají 600 lůžek do vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech. Lůžka, která jsou ve státních zásobách, podle Prymuly neodpovídají standardům.

Podle Prymuly by dodávka lůžek od dvou největších českých výrobců měla obsáhnout zhruba 2000 lůžek, jejich dodání se očekává v horizontu několika týdnů. „První (dodávka) v počtu přes 600 by měla být dodána bezprostředně po podpisu smlouvy, abychom v tomto týdnu mohli vybavit nemocnici v Letňanech,“ řekl.

Rozpočet se sekerou 320 miliard

Návrh státního rozpočtu počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic. Národní rozpočtová rada, opoziční politici i řada ekonomů návrh rozpočtu kritizují. Na návrhu se neshodlo ani jednání tripartity. Naopak prezident Miloš Zeman návrh podporuje. Schválit a předložit Sněmovně návrh kabinet musí do konce října.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) také řekla, že oproti minulému předkrizovému rozpočtu příjmy státu klesají o 91,3 miliardy, kabinet ho podle ní schválil jednomyslně.

tomik007 ( 21. října 2020 13:26 )

SVOBODA PROJEVU - tady řádi jako czerna ruka !

tomik007 ( 21. října 2020 13:24 )

PRELOZENO ZO SLOVENSCINY: Lockdown je za dveřma...

Zdenk astnk ( 20. října 2020 12:34 )

prdouch236 : Tak od tebe to opravdu sedí starý hň.upe.

Sysoj Psojic ( 20. října 2020 12:15 )

Vladnout narodu jako jsou cesi neni jenoduche. Jsou tu moc vzdelani lide na to aby se nechali jen tak obelhat. Proto je tenhle stat tam kde je - na spici v HDP a prumernem platu. Zadna montovna a skladka Evropy. Takhle chytre lopaty ma malokdo.

padouch236 ( 20. října 2020 11:26 )

Zkouší kam až mohou jít, než po nich národ vyrukuje....Ale myslím, že už moc prostoru nemají...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud